Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Selamlar dostlar. Bu yazımda evlerimizi cıvıltısıyla şenlendiren; mavi, yeşil, sarı gibi renklerle çok farklı görünümlere sahip olabilen; genelde misafir geldiğinde -daha doğrusu evde bir ses duyduğunda- susmak bilmeyen minik ev arkadaşlarımızdan bahsedeceğim. Ben de dahil olmak üzere, birçok insanın kedi ve köpeğe göre bakımının daha kolay olması nedeniyle muhabbet kuşlarını tercih etmesini göz önüne alarak bu yazının faydalı olacağını düşünüyorum. İyi okumalar.

Muhabbet Kuşları

Genel Bilgiler

Ana vatanı Avustralya olan muhabbet kuşları papağan türleri içerisinde yer alan sevimli evcil kuşlardır. Muhabbet kuşları uzun kuyruklu kuşlar olarak bilinirler. Çok farklı renk ve desenlerle karşımıza çıkar muhabbet kuşları. Bu özellikleri farklı yaşam koşullarına göre değişkenlik gösterebilir. Muhabbet kuşlarının fiziksel özelliklerine bakıldığında ise ortalama 40 gram kilo ve 18 cm boya sahip olduğu söylenebilir. Erkek muhabbet kuşları daha konuşkan iken dişilerin daha az konuştuğunu görebilirsiniz. Muhabbet kuşlarının ortalama ömürleri ise 5-10 yıl arası değişmektedir. Ayrıca muhabbet kuşları obur canlılar olarak bilinirler. Siz bir şey yerken kafesinde heyecanlanacak ve sizin yanınıza uçmak isteyecektir.

Muhabbet Kuşları
Muhabbet Kuşları

Dişi Muhabbet Kuşu ile Erkek Muhabbet Kuşu Arasındaki Farklar

Erkek muhabbet kuşları dişilere göre daha çok konuşur, dişiler ise daha az konuşur. Bu durumdan yukarıda da bahsetmiştim. Erkek muhabbet kuşları genellikle daha güçlü ve dişilere kıyasla daha ağırdır. Erkeklerin dişilere göre daha büyük bir kafa yapısı vardır. Erkek kuşların tüyleri dişi kuşlara göre daha canlı renkte olmaktadır. Dişi kuşların kafasının daha basık olduğunu söylemek de mümkündür.

Genellikle erkekler koyu mavi veya mor ve pürüzsüz bir burun alanına sahipken dişi muhabbet kuşlarının burun alanları daha belirgindir.

Muhabbet Kuşlarının Bakımı

Muhabbet kuşları için aklımıza gelen ilk şey, onların evleridir. Yaşadıkları kafeslerin küçük olmaması ve her gün temizlenmesi onlar için önemlidir. Bir şeyden daha bahsetmek istiyorum kafesleri ile ilgili. Kafeslerinin ev içinde durdukları konumu iyi ayarlamalısınız. Kafesi duvar tarzı yüksek bir yere asarsanız kuşunuzun daha mutlu olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca kafeslerinde gagalarını pürüzsüzleştirmeleri için gerekli olan gaga taşlarının bulunması gerekir.

Su içtikleri kapların her gün yeni su ile doldurulması da muhabbet kuşunuzu çok mutlu edecektir. Şahsen bizim muhabbet kuşumuz suyunu değiştirir değiştirmez suluğun yanına uçuyor.

Aynalar kuşunuzun ilgisini çekecektir. Ancak ayna ile oynarken size karşı ilgisi azalabilir ya da tamamen dışarı ile ilgisini kesebilir. Bu yüzden ayna almak iyi bir fikir değildir.

Güneşe karşı aşırı hassas olan muhabbet kuşunuzu güneşe koyarsanız gölge bir yere geçmeye çalışacaktır.

Onların sevdikleri yemleri bulmanız ve o yemlerden almanız, vitamin tarzı bir ürünü veterinere danışmadan kuşunuza vermemeniz iyi olacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Konuşturulması

Eğer muhabbet kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız onunla fazlaca ilgilenmeniz ve çaba göstermeniz gerekmektedir. Muhabbet kuşları tekrar etme yeteneği olan canlılar olduklarından onun hangi kelimeyi söylemesini istiyorsanız o kelimeyi sık sık telaffuz etmelisiniz. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte Youtube gibi sanal bir dünya hayatımıza girdi. Dilerseniz oradan kuşunuzu konuşturma ile ilgili videoları açıp kuşunuza dinleterek onun konuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Demem o ki, eğer bir muhabbet kuşu sahiplenmek istiyorsanız “Yemini, suyunu koydum. Yeter.” dememeli, onunla ilgilenmelisiniz. Gerçekten sorumluluk alabilecekseniz ve onu ailenin bir bireyi gibi düşünebilecekseniz bir muhabbet kuşu sahiplenin. Hayvanlar birer süs eşyası değildir. Bunun farkında olalım lütfen. Sadece muhabbet kuşu da değil herhangi bir evcil hayvanı sahiplenmeden önce iki kere düşünmenizi rica ediyor ve yazımı sonlandırıyorum. Diğer yazılarımda görüşmek dileğiyle.

İlginizi Çekebilir: YURTTA KALMAK MI EVDE KALMAK MI

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Minik Tüylü Oburlar: Muhabbet Kuşları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.