Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Mutluluk ve Madde dilemması

Modern yaşam, mutluluğun maddeyle doğrudan ilişkili olduğu konusunda bizleri ikna etmiş durumda. Birçoğumuz etrafını kendi tarzımıza uygun fakat fazlasını reddetmediğimiz eşyalarla dolduruyoruz, sahip olduğumuz ve olacağımız şeylerin bizi gerçekten mutlu ettiğini düşünüyoruz, buna gönülden inanıyoruz. Mesela, mutlu olmak için alışveriş yapıyor ve hatırlanmak için hediyeler dağıtıyoruz. Ancak, birkaç dakika durup kendi hayatımıza bakacak olursak, yani  kendimize  hayatı ve içindeki anlamları sorgulamak için vakit tanırsak. Tüm bu eşya kalabalığında kayboluşumuzu fark ederiz. Hayattaki mutluluğumuz eşyalara bağımlı olmak zorunda mı? neden kendimize değil eşyalara sahibiz? Gelin içeriğimde sizlere minimalizm nedir birlikte inceleyelim.

Bu yazıyı okuyan bir çok kişi eminim ki bulunduğu yerde etrafına baktığı zaman daha önce  bir kere dahi yararlı bir amaçla kullanılmayan ama farklı anlamlar yükleyerek sahip olduğunuz onlarca eşya bulacaktır. Belki şu noktada akıllarda asıl yararın ne olduğu sorusu dolaşmaya başlayacaktır çünkü çoğumuz eşyaların asıl işlevlerini unutuyoruz. Onlar bir işe yaramak zorunda değil, varlıkları önemli diye düşünebilirsiniz hatta nasıl olsa bir gün işime yarar diye sakladığımız onlarca malzemeye sahibiz, bir yandan da asla dönüp bakmadığımız fakat bir anlamı olduğu için sakladığımız eşyalar mesela ilkokul karneleri, arkadaş mektupları, doğum günü hediyeleri ve dahası…

Günümüzde birçok insan gündelik hayatın telaşına kapılıp aslında kendileri için neyin daha değerli olduğunu unutuyor.Sürekli bir tüketim söz konusu, ürünlerin bize yansıttığı şey her zaman daha fazlası.Açıklamak gerekirse, çok bilinen bir örnekle; yeni bir telefon alıyorsunuz, evet bunda bir sorun yok çünkü çağın gerekliliği fakat birkaç ay sonra aldığınız telefonun yeni modelleri çıkıyor ve hatta yaklaşık 1 yıl sonra sahip olduğunuz telefon, yeni modellerden ötürü, size eskimiş ve  özelliklerini yitirmiş geliyor hatta onun varlığı sizi mutsuz etmeye başlıyor.Maalesef,  bu tür örnekler her marka ve her ürün için geçerli. Öte yandan, birçok elbiseye sahibiz her çeşidinden üçer hatta dörder tane sahibiz. Her yaz yazlık alışverişleri her kış kışlık alışverişli. Sürekli bir tüketim. Peki, baştaki sorgulamalarımıza dönmüş bulunuyoruz. Bunları yaparken gerçekten mutlu muyuz? mutluluğumuz asıl kaynağı tüketim mi ? Minimalizm nedir? Gerçekten minimalist miyiz? gelin birlikte bakalım..

Minimalizm ile tanışmak

Peki, sorgulamalarınız bittikten sonra güzel bir uyku çekip ertesi gün hayata kaldığınız yerden devam mı edeceksiniz? Eğer minimalizm ile tanışırsanız düşüncelerinizi eyleme geçirme hayatınızı değiştirme hatta iddialı ama yerinde bir ifadeyle anlamlandırma fırsatını yakalamış olacaksınız. Peki minimalizm nedir? minimalizm kısaca az eşyaya sahip olma haraketidir. Fakat, dikkatli olmakta fayda var minimalist bir yaşam tarzına adım attığınız zaman birçok şeyden vazgeçmek zorundasınız. Evinizde mobilyalar olamaz, Araba gereksiz bir lüks olarak görülür, sadece kişi sayısı kadar çatal  kaşığa sahip olabilirsiniz, güne bir bardak kahve ile başlamanız gerekir ve kesinlikle kişisel bir blogunuz olmalı. Tabiki şaka yapıyorum, tüm bunlar minimalizimin felsefesinin toplumumuzda algılanış biçimlerine mizahi bir gönderme

Minimalizm Hareketinin Aslı Nedir
Minimalizm Hareketinin Aslı Nedir

Peki Nedir Aslı bu Minimalizm Hareketinin? 

Madem minimalizm nedir öğrendiysek gelin bir kısaca tarihine bakalım. 1960’larda hayatımızın birçok alanına sanat,müzik,edebiyat dahil olan minimalizm soyut dışavurumculuğun biçime ve duyguya yüklediği fuzuli öneme karşı bir tepki olarak, nesnenin nesne olma özelliğine dikkat çekmek ve ifade,tarihsel,sembolik anlamlarını minimize etmek amacıyla hareket etmiştir. Bu bağlamda minimalizm, pekala, hayatı basitleştirme  hareketi olarak tanımlanabilir. 

Tanımlamaların Ötesinde Minimalizm

Ancak, minimalizm bu tanımından çok daha fazlası. Sizlere çoğu insan tarafından radikal bir hayat tarzı olarak görülen ama bundan çok daha fazlasını ifade eden bir hayat felsefesini sunmak istiyorum. Minimalizm. Aslında bu kelimeye ihtiyaç duymak zorunda olmamızı isterdim fakat modern yaşam ve beraberinde getirdiği tüketim çılgınlıkları bizi bir çözüm bulmaya yöneltti. Minimalizm nedir sorusuna verilecek en açık cevabın hayatı sadeleştirme sanatı olacağını düşünüyorum. Hayatı sadeleştirme ve  anlamlandırma sanatı. Hayatımızı sadeleştirmeye başlamak için farkındalık kullanmamız gerektiği çok ortada olan bir gereklilik. Her şeyden önce, gereksiz tüketimin sizde nelere yol açtığını fark etmekle başlıyor bu sadeleşme ve ardından, tabiki, dünyanın da  farkındalığına varmak geliyor.

Minimalizmle tanışan ve hayat tarzı haline getiren çoğu insan, dünyadaki diğer insanların geçtiği yahut geçemediği zor süreçleri fark ederek hayatlarına minimalizmi kattığını ifade ediyor. Örneğin, dünyanın bir ucunda günbegün artan aşırı tüketim ve diğer yanında tüketim çılgınlığını yaşayan insanların önem dahi vermedikleri (ishal gibi) hastalıklardan kaybolan milyonlarca hayat. Eşyalardan kaybolan hayata nasıl geldik diye düşünebilirsiniz. Fakat, Bu milyonları minimize etmek, hayatımızı minimalize etmekten geçiyor. bunların hepsi gerçekten yaşanıyor ve birçoğumuz gündelik hayatın telaşına o kadar kapılmış durumda ki tanıklık dahi edemiyor. Her gün bir yerlerde insanlar ölüyor fakat gereksiz tüketimi arttırmaya yönelik kampanyalarıyla şirketler daha fazla para harcamaya devam ediyor,  milyonlarca dolar hayat kurtarmak için değil de onları karartmak için harcanıyor. 

Bir Çare Olarak Minimalizm

Minimalizm nedir diye düşündükten ve bunu anladıktan sonra.  Bireysel olarak farkındalık kazansak da bu sefer klişe olmuş bazı düşüncelerle karşılaşıyoruz. Mesela, kişisel olarak tüketimi azaltsam dahi  bu üretim devam edecek, öyleyse yaşam tarzımı değiştirmemin hiçbir anlamı yok. Öncelikle yaptığımız eylemler her zaman büyük sonuçlar doğurmak zorunda değil bunu kabul etmemiz gerekir ve ardından tüketimi azalttığımızda hayatımızda kendimize daha çok yer açılıyor sizce de bu yeterince büyük bir sonuç değil mi? Bu sorulara verdiğimiz cevaplar aslında hayatlarımızı nasıl daha anlamlı daha da önemlisi dünyamızı daha yaşanılır kılacağız sorularını doğuruyor. 

Minimalist Hayat Tarzı ve  Öğretileri
Minimalist Hayat Tarzı ve  Öğretileri

Minimalist Hayat Tarzı ve  Öğretileri

 • Anda yaşamak
 • Zamanı iyi değerlendirmek
 • Tutkularımızın peşinden gitmek
 • Hayattaki misyonumuzu keşfetmek
 • Gerçek özgürlüğü deneyimlemek
 • Daha çok üretim , daha az tüketim
 • Kendi sağlığımıza odaklanmak
 • Kişisel gelişimimizi ön plana almak
 • Hayatımızın asıl amacını keşfetmek
 • Sağlam bir duygusal gelişim süreci yaşamak
 • Çevrenizdeki olaylara daha duyarlı olmak
 • Empati yeteneğini güçlendirmek

Aslına bakarsak, tüm bu başlıklar hayatta  sorguladığımız ve her daim kendi dışımızda kovaladığımız  mutluluğu sunuyor, öyle değil mi? Minimalizm bizlere sadece, aranılan mutluluğun eşyalardan bağımsız kendi içimizde olduğunu gösteriyor. Böylece, minimalizm hayat tarzının sağladığı faydalarla, kendi hayatınızın kontrolü elinizde oluyor. Hatta, başka insanların hayatlarına dokunabiliyor, dünyayı daha iyi bir hale getirmeye yardımcı oluyorsunuz. Dışarıdaki fırtınalar ne kadar çetin olursa olsun, iyi anlaşılmış bir hayat felsefesiyle yelkenini rüzgara göre ayarlayabilir, dümenin kontrolünü hiç kaçırmayız.  

Son olarak, Minimalizm bana göre hayatı anlamlandırmanın en zarif yollarından biri. Bu yazıda da ,yine bana göre, neden minimalist olunmalı konusunda biraz konuştuk. Çağımızda artan maddesel düşkünlüğün her bakımdan insanlığı çürüttüğü düşüncesine duyduğum bağlılık sayesinde minimalizm ile tanışmıştım. Herkes minimalist olmak zorunda değil fakat hepimiz bu hayatta diğer insanlara karşı sorumluyuz. Ayrıca, bu sorumluluğumuzu yerine getirirken içsel çatışmalarımız da biraz olsun çözümleniyor. Daha ne …

Minimalizm ile İlgili Belgesel Önerileri
Minimalizm ile İlgili Belgesel Önerileri

Minimalizm ile İlgili Belgesel Önerileri

minimalism
minimalism

Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

Minimalizm, önemli şeylere dair bir belgesel de oyuncular minimalizm nedir ve minimalist olduktan sonra hayatlarının nasıl değiştiğini anlatmakta. Bunları yaparken minimalizm felsefesini açıkça izleyiciye göstermekteler. Bu belgesel kendi içinde tutarlı ve tamamen konusunu aldığı felsefeye uygun.Bunun sebebi, oyuncuların yanı sıra yönetmeni Matt D’avella da aynı zamanda kendini minimalist olarak tanımlamakta. Aynı zamanda Youtube kanalı olan Joshua fields Milburn – ryan nicodemus ve  Matt D’avella gerçekten izlemesi keyifli ve amacına uygun bir iş ortaya koymuş. Hiç şüphesiz, Minimalizm ile ilgili daha açık cevaplar bulmak isteyenler için doğru bir kaynak olacaktır. Daha fazla öğrenmek isterseniz yönetmen ve oyuncuların podcastlerini dinleyebilir, youtube videolarına göz atabilirsiniz.

Inside Bill’s Brain
Inside Bill’s Brain

Inside Bill’s Brain

Aslında özünde minimalizmle ilgisi olmayan bir belgesel. Evet, bu belgesel bize minimalizm nedir sorusunun yanıtını veremez fakat minimalist olma kararını almamız için bizlere gereken sebepleri içerisinde bulunduruyor. Bill Gates’in hayatının yanı sıra teknolojiyi geliştirerek dünyayı dönüştürme hedefine de tanıklık ediyor. Minimalizmle bağlantı kurduğum nokta Bill Gates’in teknoloji çağında fahiş rakamlarda basit diye nitelendirilen hastalıklardan insanların hayatlarını kaybettiklerini öğrenmesi ve ardından buna çözüm üretmeye çalışması noktasında başlamıştı. İzlediğinizde birçok noktada minimalist yaşam tarzı için  iç güdülemeler bulabilirsiniz.

Minimalist Yaşam Tarzını Tercih Eden Ünlüler

Günümüz dünyasında  birçok farklı alanda başarılı insanların minimalist yaşamı tercih ettiğine şahit oluyoruz.

Mark Zuckerberg

 Sosyal medya platformlarında büyük söz sahibi olan ve gelişen teknolojide adını en sık duyduğumuz isimlerden biri olan Mark Zuckerberg hem iş hayatında hem de özel yaşamında minimalizmi öne çıkaran ünlülerden biri.

Steve Jobs

 2011 yılında hayatını kaybeden başarılı iş adamı Steve Jobs da hayatını ve tasarımları minimalist temelde oluşturan ünlüler arasında. Minimalist yaşamını apple tasarımlara da yansıtan Jobs minimalist yaşama inanan ve bunu her alanda uygulayan ünlüler arasında yer almıştır.

Umarım sizlere minimalizm nedir ve minimalizmi benimsemiş kişileri doğru ve anlaşılabilir şekilde anlatabilmişimdir..

İlginizi Çekebilir: İnbound Pazarlama Nedir?

Eymen makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
İnsanlar bu hikayeyi tepki gösterdi.
Yorumları göster Yorumları gizle
Yorumlar: Minimalizm Nedir? 3M Kuralı (Madde, Mutluluk, Minimalizm)
 • 22 Mayıs 2021

  Minimal yaşam her seferinde beni kendine hayran bırakıyor, umarım bir gün minimalist biri olmak için ilk adımı atabilirim. Çok güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık.

  Cevap
  • 22 Mayıs 2021
  • 22 Mayıs 2021

   Öncelikle teşekkür ederim. Minimalist yaşam için ilk adımı bunu düşünerek yapmış bulunuyorsunuz aslında. Eklemek isterim ki aslında en zoru başlayabilmek, başladıktan sonra iyi anlaşılmış bir felsefeyle devam ettirmek en kolayı!!!

   Cevap
 • 22 Mayıs 2021

  Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık lütfen devam et yazı yazmaya

  Cevap
  • 22 Mayıs 2021

   Çok teşekkür ederim.

   Cevap
 • 22 Mayıs 2021

  Önceki yazınızı da çok beğenmiştim. Bunu da ayrı beğendim. Minimalizmi kendi bakış açınızla birçok şeye bağlamışsınız. Lütfen daha fazla yazın okuması çok keyifli oluyor.

  Cevap
  • 22 Mayıs 2021

   Çok teşekkür ederim. Devam edeceğim, keyifli okumalar.

   Cevap

Bir cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.