MODERN DÜNYA ŞÖVALYELERİNİN ZIRHI : TAKIM ELBİSE

Özel günlerde, davetlerde, toplantılarda, ve daha birçok yerde tercih ettiğimiz bu zırhları seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Buyurun cevabı birlikte öğrenelim;

Takım Elbisenin Kesimi

Takım elbiselerin ceketleri, omzu daha geniş göstermek için tasarlanmıştır. Bu nedenle ceketinizi seçerken tedbirli olmalısınız. Eğer ceket omuzlarınıza tam oturmazsa oldukça sırıtacaktır. Ayrıca ceketinizin kollarının uzunluğuna da dikkat etmelisiniz; zira ceketinizin kolunun uzun olması paspal bir görünüşe sahip olmanıza yol açar. Tabi ki pantolon seçiminiz için de aynı şeyler geçerli. Bileğinizde biten pantolonları tercih etmenizi öneririz. Özellikle fit bir vücuda sahipseniz İtalyan tipi tek yırtmaçlı takım elbiseleri giydiğinizde hayret dolu bakışların odağı olacağınızı bilmenizi isteriz. Daha resmi bir ortamda bulunmanız durumunda ise İngiliz tipi çift yırtmaçlı bir takımın daha uygun olacağını düşünüyoruz. Kumaşı kaliteli ve gereksiz pahalı olmayan bir takım elbiseyi bulabileceğiniz kanısındayız. Ceketinizin en alt düğmesini kapatmamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Ayakkabılar

Takım elbisede tercih etmeniz gereken ayakkabılar bizce Oxford ve Derby’dir. Zira bu ayakkabılar takım elbiseyi tam anlamıyla tamamlayan parçalardır. Bu ayakkabıları giyerseniz, riske girmeden hoş bir görüntüye kavuşacağınızı düşünüyoruz. Koyu renk takım elbiseleri tercih ediyorsanız kesinlikle size siyah bir Oxford ayakkabı almanızı öneriyoruz. Boyunuzun kısa olduğunu ve takım elbisenin size yakışmayacağını düşünüyorsanız pantolonunuzla aynı renklerde ayakkabılar giymenizi öneriyoruz. Böylece daha uzun bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

brad-pitt

Gömlek ve Kravat

Gömlek seçiminde, manşetin avuç içinizden daha aşağıda ve bileğinizden daha yukarıda olmasının hoş durmayacağını bilmenizi istiyoruz. Ayrıca gömlek ve ceketin kolları arasındaki 1 – 1,5 santimetrelik farkın ideal olduğu kanısındayız. Gömleğinizin renk seçiminde ten renginizle olan uyumuna dikkat etmelisiniz. Sarı ve turuncu gibi renkleri olan gömleklerden kaçınmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra gömleğinizin dar olması gerektiğini düşünüyoruz. Ceketin altında bol bir gömleğin güzel bir görüntü yaratmadığı aşikar.

Gelelim kravata. Kravatınızı seçerken dikkat etmeniz gereken 2 husus var;

  1.  Kravatınızın boyunun kemerinizden 2 ila 3 santimetre yukarıda veya kemer tokanızın tam üzerinde olmasında fayda var. Aksi takdirde boynunuzda tasma gibi duracaktır.
  2.  Kravatınızı seçerken düz renkleri veya benekli kravatları tercih edin. Aşırı renkli ve süslü kravatların bir ağırlığının olmadığını hepimiz biliyoruz. Kravatınızın rengini ve desenini seçerken size kattığı imajı sakın unutmayın. Kravatınızın renginin ceketinizle uyumlu olmasına özen gösterin. En çok tercih edilen kravatlar çizgili olanlardır. Ancak noktalı kravat seviyorsanız, noktaların küçük olmasına özen gösterin. Bu size daha ciddi bir hava verecektir. Ayrıca mat renkler hemen hemen her takımla uyumlu olduğundan; dolabınızda en az bir tane bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

  Gömlek ve kravatın uyumunu da es geçmemenizi istiyoruz.

  Unutmayın ;

Gömlek, kravattan daha koyu olmaz, olamaz!

aksesuar

Aksesuarlar

Saatler

Bileğinize taktığınız deri kayışlı bir saatin imajınıza artısı olduğunu söylememize gerek yoktur diye düşünüyoruz.

Yüzükler

Yüzükler ise isteğe bağlı takılabilecek olan ve yine size ağırlık katan bir başka aksesuardır. Çok ince ve çok kalın yüzükler tercih etmemenizi ve ideal olanı bulabilmenizi umuyoruz.

Kol Düğmeleri

Takım elbisenin en önemli aksesuarının kol düğmeleri olduğunu düşünüyoruz. Özellikle insanlarla iletişim kurduğunuzda beden dilini dolayısıyla ellerinizi yaygın bir şekilde kullanırsınız. Bu esnada ellerinizin ardına bakıldığında en dikkat çeken aksesuarınız kol düğmeleridir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılmasa da bize göre kol düğmeleri sizi bir üst klasmana taşıyan aksesuarlardır.

 Mendil

Vazgeçilmez diğer bir aksesuar ise mendildir. Mendili ceketinizin cebine, aşırı göz çarpmayacak bir biçimde koymanızı öneriyoruz. Ayrıca mendilinizin kravatınızla benzer veya aynı renkte olması gerektiğini düşünüyoruz.

Saç Tıraşı

Tüm yazdıklarımızı uygulasanız da saç tıraşınız eksikse, kendinizi beğenmeyebilirsiniz. Kafanızın yapısına uygun bir model belirlemelisiniz ve bundan şaşmamalısınız. Normal tıraşınızı ayda veya iki ayda bir oluyor olabilirsiniz ancak ense tıraşınıza dikkat etmeniz gerekir. Ensenizi haftada bir veya iki haftada bir olmak kaydıyla düzelttirmelisiniz. Saçın; erkeğin makyajı olduğunu unutmamanız dileğiyle…

İlginizi Çekebilir : Instagrammable Hayatlarımız

142
Beğendim! Patreonda Öğrenci Blogları desteklemek için bir saniyenizi ayırın!

nmelihselek

Hadi Yoruma

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dönün
Tüm yazılar Öğrenci Bloglarına aittir. İzinsiz paylaşılamaz. 2019&Öğrenci Blogları
%d blogcu bunu beğendi: