Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler

Psikoloji filmleri izlemek çoğu zaman cesaret ister. Özellikle son yıllarda yapılan başarılı yapımlar, barındırdıkları gizem, korku ve dram unsurları ile bizi uzun süre etkisi altına alıyor. Film boyunca bizi gerim gerim geren bu yapımları izlemekten de bir türlü vazgeçemiyoruz. Evet itiraf edelim hepimizin içinde minik bir mazoşist var. Bazen sınırlarımızı test etmek isteriz. Sizin için birbirinden gizemli ve gerilimli psikoloji filmleri derledik.

Psikoloji filmleri uyuyana kadar
uyuyana kadar

1) Uyuyana Kadar

Psikoloji filmleri izlemek için ilk sıraya konulacak kadar güzel bir film. Mutlaka izlemeniz gereken filmlerin başında sayabileceğimiz bir film önerisi. Hafızanızın uyuduğunuzda o gün olan her şeyi sildiğini düşünün! Saldırıya uğrayan ve beynine aldığı darbeyle hafızası zarar gören bir kadın. Hafızası uyandığında dün olan hiçbir şeyi hatırlamıyor. Doktorunun tavsiyesiyle o gün yaşadıklarını videoya çekip her gün kalktığında kendisine dün yaşananları hatırlatması için izlemesi gerek. Bakalım kendisine bunu yapanı bulabilecek mi? Gizem dolu olan filmi mutlaka izlemeniz gereken filmler listenize ekleyin!

benim dünyam
benim dünyam

2) Benim Dünyam

Benim Dünyam, Uğur Yücelin yönettiği 2013 yapımlı sinema filmidir. Beren Saatin engelli bir genç kız olarak başrolde oynadığı film muhteşem bir başyapıt. Küçük kız doğuştan görme ve  duyma engelli. Öğrenebilmesi için gerekli temel iki organını kullanamayan çocuk bilgisizliğin verdiği duygularla hırçın ve ailesi tarafından kontrol edilemiyor. Tek çare olarak bu konuda uzman eğitimci olan yaşlı adam gidiyorlar. Uzman kızın psikolojisinden anlayıp onu terbiye edebilecek mi? Temel iki duyu organı olmayan kıza yaşamı öğretebilecek mi? Dram ve psikoloji filmleri sevenler için harika bir film kesinlikle izleyin!

joker
joker

3) Joker

Evet arkadaşlar size bu yazıyı yazmak için Joker filmini izlemiş biri olarak söyleyebilirim ki filmi izlemeye başlamadan önce yüksek bir beklenti içindeydim. Joker filminden sonraki yorumları okudum ,herkes ne kadar beğendiğini müthiş bir film olduğunu söylüyordu. Çok yüksek bir beklentiyle izlemeye başladığım için mi bilmiyorum film benim beklentilerimi yeterince karşılayacak kadar başarılı bulamadım. Filmde gerçekle şizofreni adamın hayalleri birbirine karışıyor. Neyin gerçek neyin Jokerin kafasında yaşandığı tam net değil.Fakat Joker karakteriyle efsane olmuş iyi bir oyunculuk diyebilirim.

 Küçük yaşta cinsel istismara uğrayıp, kafasına darbe alan psikolojisi bozuk bir adam. Arthur Fleck komedyen olma hayalleri olan ve gündelik işlerde çalışan bir adamdır. Toplum tarafından her fırsatta dışlanmaya mahkum edilen Arthur annesi ile zor bir yaşam sürdürmektedir. Babasını hiç tanışmamış olan Arthur’a annesi “Happy” adını takar. Bu takma isim Arthur’un içindeki açıları bastırmasını kolaylaştırmaktadır. Stresli anlarında gülme krizine tutulan Arthur bu rahatsızlığı yüzünden kendini zor anların içinde bulur. Fakat sürekli türlü zorbalıklara maruz kalır ve tamamen aykırı bir karaktere bürünür.

Aynı zamanda şizofren olan Jokerimiz , Psikolojik anlamda sallantılı ve geri dönüşü zor bir yola girmek üzeredir. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Joker’e hayat veren oyuncu Joaquin Phoenix bu filmdeki performansıyla, 2020 Oscar ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştür. Genel kültür artırmak bakımından mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biri diyebilirim.

benim adım khan
benim adım khan

4) Benim adım Khan

My Name Is Khan 2010 senesinde vizyona giren Hint Filmidir. Shahrukh Khan ve Kajol bu filmde başrolleri paylaşmaktadır. Filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını Karan Johar üstlenmiştir.

Yönetmenle yapılan röportaja göre “Film, kabiliyetsiz(hasta) bir adamın sakatlığa, güçsüzlüğe karşı yaptığı savaşını anlatmıyor. Hasta adamın, tüm dünyada olan Terör, Savaş, Nefret ve Düşmanlığa karşı yaptığı savaşı anlatıyor. My Name is Khan filmi aynı zamanda İslam’ı da ele alıyor. İslam’ı ve dünyanın İslam’a bakış açısını ele alıyor.” 

Psikoloji ve darama severlerin izlemesini tavsiye ettiğimiz güzel bir film.

Karan Johar
cinayet gecesi
cinayet gecesi

5) Cinayet Gecesi

Los Angeles’ta yaşayan ve son derece akıllı, zengin bir mühendis olan Ted Crawford bir gün karısının kendisini aldattığını öğrenir ve onu öldürür. Bu cinayetin hemen ardından da polisi arar ve bildirir. Polisler olay yerine geldiğinde şok olur çünkü yerde ölü yatan kadın, polisin sevgilisidir. Willy, Crawford’a avukat olarak atanır. Willy’ nin başarılı bir kariyeri vardır. Başta basit gibi görünen bu davanın altında ise farklı sırlar gizlidir. Her şeyden önce cinayetin işlendiği silah Crawford’a ait değildir. Zaman içinde dava ilerledikçe labirent misali gizemli olaylar silsilesi ortaya çıkacaktır. Macera ,gizem ve gerilim, dolu bu psikoloji filmlerine bi bakın derim!

mr brooks
mr brooks

6) Mr. Brooks

Earl Brooks, son derece saygı duyulan bir iş adamıdır ve yakın zamanda Portland’da yılın adamı seçilmiştir. Ancak onun korkunç bir sırrı vardır. Aslında o bir seri katildir. Bazı toplantılara katılmaktadır. Öldürmeye karşı olan bağımlılığını iki yıl süreyle kontrol altında tutmayı başarır. Ancak öteki kişiliği olan Marshall yeniden ortaya çıkar ve onu yeniden öldürmeye iter. Psikoloji filmleri severler ,gerilim severler mutlaka izlemeniz gereken psikoloji filmlerden biri!

zodiac
zodiac

7) Zodiac

İşte mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biri daha!. San Francisco’da bir seri katil, mektuplar ve şifreli mesajları ile polis ile alay etmektedir. Dedektifler, gazete muhabirleri, bu katili yakalamaya ant içmiş dört kişi filmin esas karakterleridir. Katilin ardında bıraktığı izleri takip eden takıntılı dört adam, ne yazık ki aslında katilin adımlarını izler biçimde şekillenmektedir. Bu katil yıllarca görünmedikten sonra yine ortaya çıktığında sadece öldürdüğü insanlar için değil tüm şehrin kabusu haline gelecektir.

şeytan üçgeni
şeytan üçgeni

8) Şeytan Üçgeni

Film karakter çatışması yaşayan bir kadının bir arkadaş grubuna dahil olup yatla gezintiye çıkmasıyla başlar. Ancak bu gezinin sonunun bu şekilde sonuçlanacağından hiçbirisinin haberi yoktur. Psikolojik gerilimin farklı bir tarzı ,macera severlerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden biri.

Zindan adası

9) Zindan Adası

Filmde, Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun, bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmak için gitmeleri ve sonradan gelişen esrarengiz olaylar işleniyor. Burada karşılaştıkları isyan tablosu ve çığrından çıkan işler bu davayı gittikçe zora sokar, zamanla rüya ve gerçek arasındaki sınırlar da zorlanır. Martin Scorsese tarafından Dennis Lehane’nin ünlü romanından sinemaya uyarlanan filmde başrolü Leonardo Di Caprio canlandırmıştır.Psikoloji filmi önerilerimizin en güzel eserlerinden biri .Mutlaka izlemeniz gereken filmlerden!

siyah kuğu
siyah kuğu

10) Siyah Kuğu

Filmde, Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun, bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmak için gitmeleri ve sonradan gelişen esrarengiz olaylar işleniyor. Burada karşılaştıkları isyan tablosu ve çığrından çıkan işler bu davayı gittikçe zora sokar, zamanla rüya ve gerçek arasındaki sınırlar da zorlanır.Martin Scorsese tarafından Dennis Lehane’nin ünlü romanından sinemaya uyarlanan filmde başrolü Leonardo Di Caprio canlandırmıştır.

içinde yaşadığım deri
içinde yaşadığım deri

11) İçinde Yaşadığım Deri

Antonio Banderas ve Elena Anaya’nın başrollerini paylaştıkları, 2011 yapımı film, psikoloji dram türünün en başarılı yapımlarından biri olarak listemizde yer alıyor. Birçok festivalden ödül toplamayı başaran bu etkileyici yapım da bir kaza sırasında yanarak ölmekten son anda kurtulan eşini yanıklardan oluşan görüntüden kurtarmak için yeni bir deri yaratmak üzerine çalışmalar yapan estetik cerrahı Dr Robert Ledgard’ın çalışmaları anlatılıyor.

Eşinin yanmış vücudunu görmesi üzerine intiharı ve küçük kızlarının da buna şahit olması ile büyük bir depresyon geçiren aile iyice hassaslaşır. Küçük kız büyüdüğünde de psikolojik sorunlar yaşayacaktır…Harika bir başyapıt , mutlaka izlemeniz gereken psikoloji filmlerinden biri.

melankoli
melankoli

12) Melankoli

Kristen Dunst, Charlotte Gainsbourg, Alexander Skarsgard ve Kiefer Sutherland gibi güçlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosunun yanı sıra Lars von Trier’in de başarılı yönetimiyle 2011 yılının en beğenilen filmlerinden biri olan filmde yeni evlenen çift Justin ve Micheal evliliklerini Justine’nin ablası Claire’nın malikanesinde, görkemli bir davet ile kutlaması anlatılır. Justine’nin düğün gününde ise ailede herkesin kendine has arızları bir bir ortaya çıkmaya başlar.Psikoloji sevenlere harika psikoloji filmi önerilerinden biri daha mutlaka izleyin!

parçalanmış
parçalanmış

13) Parçalanmış 

Türkiye’de 17 Şubat 2017 tarihinde vizyona giren 2016 yapımı Parçalanmış (Split)özellikle de James McAvoy’un başarılı performansıyla hayranlık uyandıran psikolojik bir film haline geliyor. Olaylar, Çoklu Kişilik Bozukluğu ile 23 farklı kişiliğe sahip Kevin’ın üç genç kızı kaçırmasıyla başlar. Kevin’in en baskın karakteri suç işlemeye meyillidir ve bir süre sonra farklı karakterlerin birbiri ile çatışması ile bir parçalanma yaşar.

o kadın
o kadın

14) O Kadın 

Görünüşte yıkılmaz bir kadın olan Michèle, orta yaşlarını yaşayan ve başarılı bir şirket yöneticisidir. Ne var ki işte ki kurallarını evliliğinde sürdürmek istemesiyle, kocası ile ayrılmıştır ve yalnız yaşamaktadır. Bir gün saldırgan tarafından evinde cinsel saldırıya uğraması Michèle’in hayatında yeni bir evreyi tetikler. Michèle’in yeni amacı bu kimliğini bilmediği adamı bulmaktır. Bu arayış zamanla hem kurban hem de saldırgan için her an kontrolden çıkabilecek bir kedi-fare oyununa dönüşür. Macera ,psikoloji ,gerilim. Muhteşem psikoloji filmi önerilerinden biri daha!

12 öfkeli adam
12 öfkeli adam

15) On İki Öfkeli Adam

Yönetmen: Sidney Lumet

Cinayetle suçlanan bir gencin akıbeti için karar verecek 12 jüri üyesi konu alınır. Eğer sanık suçlu bunursa cezası idam olacaktır. Gencin savunması tatmin edici değildir. Üstelik kaybettim dediği bıçağı olay yerinde bulunur. Jürinin çoğunluğu gencin suçlu olduğuna karar verir. Sadece 8 numaralı jüri gencin suçsuz olduğunu söyler. Bu jüri tek tek diğer jürileri ikna etmeye çalışır. Diğer jüri üyelerinin suçlu oyu vermesinin arkasında yatan sebepler arasında çoğunlukla yabancı düşmanlığı ve çoğunluğa uyma vardır. Psikoloji filmi önerilerimizin en iyilerinden biri.

guguk kuşu
guguk kuşu

16) One Flew Over the Cuckoo’s Nest / Guguk Kuşu

Oyuncular: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Michael Berryman

“One Flew Over the Cuckoo’s Nest” adlı kitaptan uyarlanan film hapishaneden kurtulmaya çalışan bir mahkumun hikayesini konu alır. Randle P. McMurphy adlı mahkum hapishaneden kurtulmanın yolunun akıl hastası rolü yapmak olduğunu düşünür. Hapishane yönetimi Randle’nin aykırı hareketlerini gözlemler ve akıl hastanesine sevk eder.

Randle akıl hastanesi yönetiminin de dikkatini hemen çeker. Aykırı ve başına buyruk hareketleri diğer hastalar için kötü örnek oluşturmaktadır. Akıl hastanesinde çalışmakta olan Ratched adlı hemşire ise Randle’yi göz hapsine alır. Yaptığı her hareketi izler. Bu ikili birbirine son derece zıt iki karaktere sahiptir. Bu zıtlık aralarında büyük bir gerilim yaratır.

mary ve max

17) Mary and Max

Yönetmen: Adam Elliot

Oyuncular: Toni Collette, Philip Seymour Hoffman, Eric Bana

Psikoloji filmleri listemize bir animasyon film ile devam ediyoruz. Mary, Avustralya’da fakir bir ailenin kızıdır. Pek sosyal olmayan Mary’nin hayatla tek bağı Avustralyalı savaş gazisi olan mektup arkadaşıdır. Postaneye gittiğinde mektubu başka bir adrese New York’a postalamaya karar verir. O adreste yaşamakta olan Max ise asosyal bir bireydir. Evden dışarı çıkmayan sosyal hiçbir ilişkisi olmayan Max bu mektuba cevap vermeye karar verir. Ortaya hiç beklenmedik bir dostluk çıkar. Filmde asperger sendromu konu alınır. Mutlaka izlemeniz gereken filmler listenize ekleyin derim.

akıl oyunları
akıl oyunları

18) Akıl Oyunları 

Yönetmeni Ron Howard olan filmde Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in hayatının anlatıldığı filmde şizofreni hastalığı konu alınır. Princeton Üniversitesi’ne burs kazanıp giden Nash, öğrencilik yıllarında oldukça asosyal bir gençtir. Bu asosyal kimlik günden güne şizofreni belirtileri sergilemeye başlar. Matematik dünyasında çığır açan teorilerle adından söz ettirirken bir yandan şizofreni ile mücadele etmeye çalışır. Karısının yardımı ve desteğiyle yaşadığı gördüğü bazı şeylerin gerçek olmadığını ,sadece aklının oyunu olduğunu anlar.Hastalığını sevgiyle yenmeye çalışırlar. Neshin hayal ve gerçeği ayrıt etme çabası , akıl almaz dehası ve hastalığıyla bile eğlenebilecek keskin zekası.. İzlemenizi tavsiye ettiğim güzel bir psikoloji filmi.

akıl defteri
akıl defteri

19) Akıl Defteri

Christopher Nolan filmleri arasında en başarılı filmlerden biri. Kısa bir zaman diliminde hafızasını kaybetmiş Leonard Shelby, kendisini karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmaya adamış birisidir. Farklı farklı ucuz otellerde kalıp sadece nakit para kullanır.

Bu arayış pek de kolay değildir. Çünkü garip bir hastalığı vardır ve bu hastalığın tedavisi yoktur. Kazadan öncesini hatırlayamadığı gibi bazen 15 dakika önce yaşadıklarını da unutur. Neden orada olduğunu, nereye gideceğini unutur. Memento, psikoloji filmleri listemizin en popüler yapımlarından biri.

rain man
rain man

 20) Rain Man – Yağmur Adam

Yönetmen: Barry Levinson

Oyuncular: Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino

Son derece maddiyete düşkün Charlie babasının ölümü üzerine ondan kalacak büyük bir mirasa konacağını hayal eder. Ancak varlığından dahi haberdar olmadığı abisi babasının vasiyeti üzerine tüm mirasa sahip olur. Ne yapıp edip o mirastan biraz olsun pay almak isteyen Charlie, klinikte yatan bakıma muhtaç otizmli abisi Raymond’ı klinikten kaçırıp uzun bir yolculuğa çıkarır. Raymond matematik ve hafızalama konusunda o kadar yeteneklidir ki Charlie bu yeteneği kumarhanede kullanmak ister. Yol boyunca abisinin yaşamını zorlaştıran alışkanlıklarıyla zaman zaman sinirlense de bu yolculukta kendini de sorgulamaya başlar. Otizmin görünürlüğünü arttıran bu film 4 Oscar sahibidir.

the machinist

21) The Machinist – Makinist 

Yönetmen: Brad Anderson

Oyuncular: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sanchez-Gijon

Trevor bir yıldır uykusuzluk çeken bir fabrika işçisidir. Ne yaparsa yapsın bir türlü dinlenemeyen Trevor’un işi son derece konsantrasyon isteyen bir iştir. Ancak uykusuzluktan dolayı dikkatini bir türlü toplayamayan Trevor kendine notlar bırakmaya başlar.

Uykusuzluktan dolayı giderek kilo vermeye başlayan Trevor’un görüntüsünden dolayı iş arkadaşları ona güven duymazlar. Hayatında duygusal olarak bir şeyler yaşadığı bir fahişe vardır. Aynı zamanda son derece tutku duyduğu Maria vardır.

kimlik
kimlik

22) Identity – Kimlik 

Kasırga olan bir gecede farklı dertlerle cebelleşen on yabancının yolları kesişir. Birbirini hiç tanımayan bu on kişi aynı otele sığınır. Ancak sığındıkları otelde bir güç tarafından cinayetler işlenmeye başlar. Cinayetleri seriye bağlayınca bir can pazarı haline döner ortam. Hayatta kalmak giderek zorlaşmaya başlar.

Mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biri olan filmde ana karakter Malcolm Rivers şizofreni tedavisi gören, 10 farklı kişiliği olan birisidir. Otelde geçen olaylar aslında gerçek değildir. Hepsi hayali karakterlerdir. Doktorun yanlış yönlendirmeleri sonucu Malcolm, doğru iyileştirmeleri yapamaz. Psikolojik rahatsızlıklar doğru tedavi edilmediğinde cinayete sebep olabilir.

23 numara
23 numara

23) The Number 23 – 23 Numara

Psikoloji filmleri serimizin son filmi The Number 23. Yönetmenliğini Joel Schumacherin yaptığı  Jim Carrey, Virginia Madsen, Logan Lerman gibi oyuncuların yer aldığı ve takıntılı kişilik bozukluğunun insan hayatına olan etkisini en iyi şekilde konu alan en iyi psikoloji filmlerden biri olan 23 Numara filmi kaliteli oyuncu kadrosuyla ve sürükleyici olay örgüsüyle etkileyici bir filmdir. Ana karakterler olan Walter Sparrow’ın kitapçıda denk geldiği kırmızı kapaklı bir cinayet romanı ve ona olan takıntısı hayatını değiştirecektir. Sinir bilimi, cinayet ve psikoloji türünde olan kitapta geçen olaylar 23 sayısı etrafında geçmektedir. Ayrıca kitapta geçen hikaye Walter’ı derinden sarsar ve bunu kendi hayatındaki 23 sayısına yorumlayabileceği olaylara dikkat kesilmiştir. Mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biri daha!.

Bu içeriğimde sizlere psikoloji filmleri derledim. Şu corona günlerinde evinizde rahat rahat, keyifle izleyebilmeniz dileğiyle..

İlginizi çekebilir // Netflix – Yeni Dizileri

Nergis Kapik makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Mutlaka İzlemeniz Gereken Psikoloji Filmleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.