Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Her biri ayrı ayrı keyif veren bu klasik kitaplar sizleri birbirinden farklı dünyalara götürecek ve iyi bir okur olma yolunda emin adımlarla yol almanızı sağlayacaktır. Sizler için mutlaka okunması gereken kitapları derledik…. Keyifli okumalar. (Sıralama belirli bir düzene göre ilerlemeyecektir!)

1. Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

İlk kitabımızı okunma ve anlamaya açık sade ve yalın dille keyiflendiren Sabahattin Ali’nin başyapıtlarından bir tanesi olan Kürk Mantolu Madonna ile taçlandırdık. 1943 yıllarında yayınlanan bu romanın hedef kitlesi oldukça geniştir. Konusu ile adından sıkça söz ettiren bu eser Türk Edebiyatının önemli romanları arasında yer almaktadır. Sabahattin Ali, yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkarıp, güçlü bir tutkunun resmini çizmektedir. Roman genel olarak üç tema üzerinde ilerlemektedir bunlar; yalnızlık, aşk ve yabancılaşmadır.

2. Dönüşüm – Franz Kafka

Mutlaka okunması gereken diğer bir kitabımız ise, 1915 yıllarında ilk defa yayınlanan Franz Kafka’nın Dönüşüm adlı öykü kitabıdır. Bu kitap Franz Kafka’nın en popüler kitabı sayılabilmektedir. Kitap Gregor Samsa’nın bir sabah yatağında böcek olarak uyanmasıyla başlar ve hayatındaki değişiklerle de devam etmektedir. Kitabın okuyucularına mesajı ise, her şeyin her an değişime ve dönüşüme açık olduğudur.  

3. Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Türk edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Tutunamayanlar alışılmışın dışında bir romandır. Kitapta belirli bir olayı anlatmaktan daha çok çağrışımlar, izlenimler, ayrıntılar ve ruhsal çözümlemeleri konu edinmiştir. Olric, romandaki Turgut Özben’in aklında yaşayan gerektiğinde her yardımda bulunan ve Turgut’a efendimiz diye seslenen hayali bir karakterdir. Roman, Modernist akım çerçevesinde yazılmış ve 21. Yüzyılın en çok okunan kitapları arasında yer almıştır.

4. 1984 – George Orwell

Distopya olarak nitelendirilen bu şahane eser geçmişin aslında gelecekten ne kadar çok izler taşıdığını ortaya koymaktadır. 1948’de kaleme alınan bu kitap günümüz dünyasına da ufak bir protesto bırakıyor. Kitap 1984 yıllarındaki siyasi ve politik durumları konu alsa da bugünün dünyasına da izler bırakmaktadır. Bu durum George Orwell’ın ileri görüşlü bir yazar olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Toplumdaki adaletsizliği, siyasetin birey üzerindeki baskısı, insanların tek tipleştirilmek istenmesini, bireyselliğin ortadan kaldırılması ve zihin kontrolünü konu edinmektedir. Okuyucuyu düşündüren ve geçmişle bugün arasında farkı eleştirmeye iten bu kitap mutlaka okunması gereken kitaplarımız arasında listelenmiştir.

5. Körlük – Jose Saramago

Mutlaka okunması gereken kitaplar listesindeki diğer bir kitabımız ise Jose Saramago’nun kaleme aldığı Körlük adlı eseridir. Kitabın genel olarak konusu ise, körlüğün salgın hastalık gibi yayıldığı toplumda korku ve paniğin hakim olması sonucunda ahlaki değerlerin zamanla yok olmasıdır. Saramago’nun oldukça etkili gözlem gücüyle betimlediği bu eser insanın karanlık yüzünü simgelemektedir. Toplumun değer yargılarını yitirmesi, çöküşünü ve nasıl bencil bireyler haline gelindiğinin hikayesidir. Körlük, 1998 yıllarında Nobel Edebiyat ödülünü alarak en ünlü romanlar arasında yer almıştır.

6. Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Pulitzer ödüllü bu roman, 1960 yıllarında büyük bir başarı kazanmış ve Modern Amerikan Edebiyatı’nın klasikleri arasında yer almıştır. 1936 yıllarında yazarın on yaşındayken yaşadığı olayları konu almaktadır. Genel olarak Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılık ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden anlatmaktadır. Eserin ana düşüncesi ise, insanların renkleri, dilleri ve cinsiyetleri ne olursa olsun daima eşit ve aynı haklara sahip olduklarını savunan Lee, ırkçılığın dünyadan silinmesi gerektiği düşüncesindedir.

7. Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Fareler ve insanlar, ilk defa 1937 yıllında yayınlanan bu eser Nobel Edebiyat Ödülüne sahip olmakla birlikte adından oldukça söz ettiren bir eserdir. John Steinbeck eserinde konu olarak Kaliforniya’ da iki gezgin çiftlik işçisinin bunalım sonrasında yaşadıkları trajedileri ele almıştır. Mutlaka okunması gereken bu kitapta ana düşünce ise, insanların hayalleriyle birlikte var oldukları ve onlarsız yaşayamayacaklarıdır. Son olarak Steinbeck okurlarına şu mesajı vermektedir: İnsanlar ne olursa olsun dostlarını asla yarı yolda bırakmamalıdır, onlardan asla vazgeçmemelidir.

8. Yabancı – Albert Camus

Albert bu romanında, hayatı yaşanır görmeyen, ölümü bile rahatsız edici doğallıkla kabul eden, çevresindeki insanların düşünce kalıplarından uzak olan bu karakterin ağzından anlatıyor. Kimine göre duygusuz olarak nitelendirilen bu karakterin aslında içinde derin anlamlar barındırıyor. Bu eseri okudukça ‘insan bu kadar vurdumduymaz olur mu diye düşünecek sonrasında insanı bu duruma iten nedenler hakkında içsel olarak sorgulamaya başlayacaksınız. Kitabı okumayı bitirdiğinizde tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz mükemmel eserlerden biridir Yabancı.

9. Şeker Portakalı – Jose Mauro de Vasconceles

Günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü olarak tanınan bu roman 1968 yılında yayınlanmıştır. Acı dolu bir hayat süren ve bunu yaşamın olağan seyri olarak kabul gören dokuz yaşlarındaki afacan çocuk Zeze’nin dünyasını eserinde bizlere aktarıyor. Yazarın hayatından izler taşıyan bu eser, tüm insanlığa yoğrularak olgunlaşmanın insan hayatında nelere bedel olduğunu anlatıyor. Duygu ağırlıklı ve gerçekçi anlatımıyla okuyucularından tam puan alan Şeker Portakalı adlı eser, mutlaka okunması gereken kitaplar listemizde de yerini alıyor.

10. Sefiller – Victor Hugo

Kurgusal tarih ve epik türünde yazılmış olan Sefiller 19. yüzyılın en büyük eserlerinden biri olarak kabul görmüştür. Yazar, birey geçmişinde veya yaşamının herhangi bir anında ne yaşarsa bu gelecek yaşamını da etkileyebileceğini savunur. Hugo eserinde konu olarak siyaset, din, adalet ve ahlak felsefesini ele almıştır. Geçmişten bu güne kadar adı dillerden düşmeyen bu eser mutlaka okunması gereken kitaplar listemizde de yer alıyor.

11. Dava – Franz Kafka

Dillerden düşmeyen bu eserinde Kafka, insanlara ve hayata dair fikirlerini iyi düşünülmüş ve tasarlanmış metaforla okuyucularına aktarmaktadır. Etkileyici ve sıra dışı kalemiyle 20. Yüzyılın ses getiren yazarlardan olan Kafka, bu eserinde de adından oldukça söz ettirmektedir. İnsanların birbirlerine ve kendi hayatlarına nasıl yabancılaştığını vurgulayarak günümüz insanlarına subliminal mesajlar vermektedir. Mutlaka okunması gereken kitaplar listesine Kafka’nın Dava adlı eserini de aldık çünkü, sıradanlaşmış hayatın kölesi olmaktan çıkıp yaşamaya değer bir hayatı seçmenize destek olmak istedik.

12. İçimizdeki Çocuk – Doğan Cüceloğlu

Diğer bir tabirle yaşama yön veren güçlü varlık… 1992 yılında yayınlanan bu eserde, aile içi ilişkilerin çocuğun gelişim sürecini nasıl etkilediği konusunda psikoloji alanında geliştirilmiş ve örneklemelerle okuyucularına sunulmuştur. İçinde yetiştiğiniz ailenin, kültürün, en yakın çevrenin iç dünyanızı duygu, düşünüş ve davranışlarınızı nasıl etkilediğini konu almaktadır. Bireyin içinde her zaman var olan fakat kiminin alt benliğine sıkışmış, kiminin ise inatla sosyal hayatına yansıtmış olduğu o çocuk. Yazar eserinde sade ve yalın bir dil kullanmıştır. İnsanı ve insan psikolojisini her evresiyle keşfetmek isteyen insanların mutlaka okuması gereken içinizde kıvılcım uyandırabilecek nitelikte bir kitap.

13. Sineklerin Tanrısı – William Golding

Dünya klasikleri arasında gösterilen Sineklerin Tanrısı, Nobel Edebiyat ödülü almasıyla birlikte bilinirliliğini ve okuyucu kitlesini genişletmiştir. Yazar eserinde daha çok karakter analizlerine ve insan davranışlarına odaklanmış ve saf temiz çocukların bile aslında ne kadar vahşileşebileceğini ele almaktadır. Okuyucularını insan davranışları üzerinde düşünmeye iten Golding, aslında hayatta kalma mücadelesi içerisine giren çocukların yaşam mücadelesi içerisindeyken vermiş olduğu tepkiler ve davranışlarını sorgulatıyor. Hayatta kalmak için verilen acımasız mücadeleyi merak edenler için bizler de mutlaka okunması gereken kitaplar listemizde değinmek istedik.

14. İstanbul Hatırası – Ahmet Ümit

2010 yılında okuyucularıyla buluşan bu eser, İstanbul’un tarihi hakkında okuyucularına bir çok bilgi vermektedir. Türk polisiye romanlarının en beğenilen bu eseri mutlaka okunması gereken kitaplar listemizde yer alıyor. Eser sürükleyici, anlatımı kolay ve akıcıdır. Okuyucunun severek sayfa çevireceği bu kitabın konusu ise, İstanbul’da zamanında yapılan tarihi yapıtların önüne bırakılan cesetler ve cesetler üzerinden verilen mesajlar. Peş peşe işlenen yedi cinayet her cesedin avucunda farklı dönemlere ait madeni paralar ve cesetlere ok biçimi verilerek yönlerin gösterilmesi gibi ipuçlar yer almaktadır.  

15. Suç ve Ceza – Dostoyevski

Dostoyevski’nin tüm dünyada en çok okunan başyapıtıdır Suç ve Ceza. Kesinlikle her evin kitaplığında mutlaka ve mutlaka olması gereken bu kitap 1866 yıllarında edebiyat dergisinde yer alıyor sonraları ise, tek cilt olarak okuyucularıyla buluşuyor. Rodion adındaki gencin çifte cinayet üzerine yaşadıklarını ele alıyor. Kitabın genel olarak mesajı ise, ne durumda olursa olsun haksızlığa ve diğer olumsuzluklara karşı insan daima dimdik ayakta durmalıdır. Okuyucularında merak uyandıran bu kitabı da mutlaka okunması gereken kitaplar listemize ekledik.

16. İnsan Ne İle Yaşar? – Tolstoy

Mutlaka okunması gereken kitaplar listemizdeki diğer bir eser ise, Tolstoy’a aittir. Genel olarak kitabın konusu ise, Simon yoksul bir ayakkabıcıdır ve ailesiyle birlikle bir kulübede yaşar. Bir gün alacaklarını tahsis etmek için köyün yolunu tutar. Ama beklediği gibi sonuçlanmaz. Eli boş eve dönmek zorunda olan Simon, yolda aç ve çıplak bir adama rastlar. Bir karar vermesi gerekir. Vereceği kararda şu üç soru saklıdır; İnsanın özünde ne var?, İnsan ne ile yaşar? ve insana ne verilmedi? sorularıdır. Okudukça okuyucuda merak uyandıran ve düşündüren bu kitap yıllarca adından söz ettirmiştir.

17. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan Zweig

İlk kez 1922 de yayınlanmış ve mektup biçiminde yazılmış en uzun öykü kitabıdır. Kitap genel olarak yazarın hatırlamadığı bir kadından aldığı mektuplardan oluşmaktadır. Bilinmeyen bir kadının mektubu adlı kitapta bir kadının hayatını mektuplarla anlatmaktadır. Genel olarak mektuplarda hayatından söz eden bu kadın aşık olduğu adama karşı duygularından ve bu duyguların sonuçlarını eserine yansıtmıştır. Okuyucularını duygusal bir boşluğa sürükleyen aynı zamanda okudukça keyiflendiren bu eser mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer almaktadır.

18. Veba – Albert Camus

Fransız yazar ve filozof Camus’un en güçlü eseri olarak gösterilmekte ve yıllardır adından söz ettirmektedir. Okuyucularıyla 1947 yıllarında buluşan bu eserde yazarın hem doğup büyüdüğü hem de milliyet olarak bağlı olduğu Fransa’yı eleştirmektedir. Kitabın genel olarak konusu ise; başlarda sadece fare ölüleriyle karşılaşan Oranlılar’ın, çok geçmeden halkta da benzer vakaların olduğu fark ediliyor. Büyük bir paniğe kapılan halk başta sadece söylenti olarak yayılan bu salgın, gün geçtikçe dehşet bir boyuta ulaşıyor. Gereken tıbbi ekipmanların yetersiz olmasıyla da bu salgını büyük bir kırıma dönüştürüyor. İçinde bulunduğumuz durumu en iyi özetleyen bu kitap mutlaka okunması gereken kitaplarımız listesine ekledik.  

19. Otomatik Portakal – Anthong Bursess

1962 yıllarında yayınlanan bu eserde, iyilik ve kötülük kavramlarını, şiddet, suç ve ceza üçgeninde birleştiren bir romandır. Yazıldığı dönem göz önüne alınırsa, bir suçlunun devlet gözetiminde ıslah edilme biçimi ve bunun sonuçlarını konu edinmiştir. Şiddet bağımlısı gençlerden oluşan bir çetenin topluma ve çevreye saçtığı dehşet ve korkuyu ele alan yazar korku imparatorluğunun resmini çizmektedir. Başlarındaki Alex adında bir gencin yakalanması ve ceza olarak hapse atılmak yerine şiddet deneyine kobay olarak kullanmasına karar verilir. Okuyucularını hayrete düşürecek bu eseri mutlaka okunması gereken kitaplar listemize ekledik.

20. Denemeler – Montaigne

Sıradaki kitabımız ise ustaca ele alınmış bir eser olan denemeler adlı kitap. Denemeler konu olarak eğitim ve  felsefe meraklılarının ellerinden düşüremeyecekleri bir eser. Genel olarak insanı her şekliyle ele alan Montaigne, insana özgü tutumlar, duygular, tutarsızlıklar, merhamet, hırs, kin, mutluluk vb gibi insan davranışlarını  ben dili ile okuyucularına aktarmaktadır. Mutlaka okunması gereken kitaplar listemizde yer almasının başlıca nedeni ise, toplumsal olarak bakıldığında insanın benliğinde yalnız kalamamak ve sorgulamak var. Bu kitap da insan davranışlarını anlamanızda sizlere öncülük edecektir.

21. Şimdi’nin Gücü – Eckhart Tolle

Şimdi’nin gücü adlı kitapta Echart Tolle çok farklı ve ele alınmamış bir boyut üzerinde mistisizmin sınırlarını zorlayarak okuyucuları tarafından büyük beğeni toplamıştır. Kendini ilk kitabıyla tüm dünyaya kabul ettiren Tolle, bahsedilen şey ‘anda yaşamın insan hayatı üzerinde büyük gücü’ gibi basit bir konuyu ele almış gibi görünse de aslında kitapta çok büyük bir felsefe ve mistism mevcut. 1997 yıllında yayınlanan bu kitap şimdilerde ise mutlaka okunması gereken kitaplar listemizde ve gönüllerde taht kurmuştur.

22. Posta Kutusundaki Mızıka – A. Ali Ural

Kesinlikle baş ucu olmalı diyebileceğiniz bu kitap 1999 yılında Ural tarafından yazılıp yayınlanmıştır. 61 mektuptan oluşan bu kitapta yazarın dostuna karşı eşsiz bir sesleniş ve uslüpla kaleme almıştır. Bu eserde mektuplar bittikçe tebessüm ettiren ve düşündüren sayfalar mevcut. Ali Ural’ın en iyi kitaplarından bir tanesi diyebileceğimiz ve mutlaka okunması gereken kitaplar listemizde de yer verdiğimiz bu kitap okunmaya ve çevrenize tavsiye etmeye değer nitelikte.

23. Manzaradan Parçalar – Orhan Pamuk

Nobel Ödüllü Türk yazar, Orhan Pamuk’un 2010 yılında ilk baskısı yayınlanmıştır. Orhan pamuk bu eserinde, günlük hayatını, okuduklarını, yolculuklarını, duygularını ve hatıralarını anlatmaktadır. Tüm bunların Orhan Pamuk’un gözünden bakıldığında ne kadar ilginç ve yeni olduğunu kanıtlar nitelikte. Babasının ölümüyle yıkılan ve yaşadığı acıları içine atmak yerine eserinde yer veren, okuyucularını dert ortağı gören Pamuk eserinde hem düşündürüp hem de okuyucuya hayatı sorgulatmaktadır. Mutlaka okunması gereken kitaplar listemizde de bu yüzden mutlaka olmalı dedik ve Orhan Pamuk’un bu eserine yer verdik.

24. Ölmeden Önce Ölünüz – Osho

Mutlaka okunması gereken kitaplar listemizdeki diğer bir kitabımız ise ölmeden önce ölünüz. Kitabın genel olarak konusuna değinecek olursak, Osho yaşamı anlamak için sadece var olmak değil kişinin ölümü tanıması gerektiğinden bahsetmektedir. Yaşam ve ölümün ayrı olmadığını savunan yazarımız okuyucularını okudukça düşünmeye düşündükçe de sorgulayıcı kimliğe itmektedir. Osho’nun kendine has bir felsefesi vardır. Yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgiyi gerek dinlerin bakış açısından gerekse de mitolojik olarak uydurmaları sınayarak sokratik bir felsefe anlayışı ile eserinde sorgulamamıza yardımcı olmaktadır.

25. Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk

Yıllarca süren efsaneler ve güncel konuları bir araya getiren Orhan Pamuk,  bu konuları aşk, kıskançlık, baba-oğul ilişkilerini tarihsel olaylar üzerinden anlatmaktadır. 2016 yılında yayınlanan bu eser, okuyucuları tarafından oldukça beğenilmiştir. Kitapta genç bir çocuğun kırmızı saçlı kadına olan duygularından bahsetmektedir. Nobel Ödüllü Orhan Pamuk’un bu eserini mutlaka okunması gereken kitaplar listemize ekledik.

26. Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

Eğer Çanakkale savaşında olan olayları en ince detayına kadar öğrenmek mi istiyorsunuz? Turgut Özakman’ın Şu Çılgın Türkler kitabı iliklerinize kadar savaş atmosferini sizlere yaşatacak. Mutlaka okunması gereken kitaplarda ilk 3’de kesin.

27. Osmanlı Devleti Tarihi – Joseph Von Hammer

Eğer Osmanlı hakkında en kapsamlı bilgiye erişmek istiyorsan Osmanlı Devleti Tarihi tam sana göre. Tarihi olayları hissetmeye bayılıyorum ya da ben bir tarih öğrencisiyim diyorsan yanında mutlaka bulunması gereken şaheserlerden biri.

28. Simyacı – Paulo Coelho

Dünyanın en çok satan kitaplarından olan, onlarca dile çevrilen, Paulo Coelho’nun şaheseri Simyacı… Kişisel menkıbesi uğruna İspanya’dan yola çıkıp Mısır’ın çöllerine kadar giden çoban Santiago’nun hikayesinin anlatıldığı kitabı bir çırpıda bitirip tekrar başlamak isteyeceğinize eminim.

29. Leylim Leylim – Ahmed Arif

Karşılıksız aşk diyince belki de akla gelen ilk isimdir Ahmed Arif. Sevdiği Leyla Erbil’e mektup yollayabilmek için ihtiyaç duyduğu pul uğruna hamallık bile yapan Ahmed Arif, mektuplarında aşkı, hasreti, sürgünü anlatıyor. Bu mektupların toplandığı Leylim Leylim kitabı Ahmed Arif’i anlamanın en iyi yollarından.

30. Devlet – Platon

Divan şairleri tarafından Eflatun olarak da anılan ünlü filozof Platon, Devlet adlı eserinde bir toplumda düzeni ve adaleti sağlamanın en ideal yollarını ele alıyor. 10 kitabın bir araya gelmesi ile oluşturulan Devlet kitabı, siyaset öğrencileri için de ders kitabı niteliği taşımakta.

İlginizi Çekebilir: İşletme Öğrencilerine 10 Kitap Tavsiyesi

Gulcan Saglam makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.