içinde

Nakit Para Varlığını Ne Kadar Sürdürebilir?

Dünyada insanların iletişimde bulunmaya başladığı ilk andan beri bazı durumlarda aralarında bir ticaret gerçekleşiyor. Bu da eski çağlarda takas veya hizmet karşılığı mal alışverişi gibi yöntemlerle sağlanırken bir süre sonra paranın icat edilmesiyle ticaret gerçek anlamda bir çağ atlamıştır ve nakit para kullanılmaya başlanmıştır. Bunun sonucu olarak da yeni alışverişler hep bu yöntemle uygulanmaya başlanmıştır ancak günümüzde bu adımın bir tık ötesi daha bulunmakta; banka ve kredi kartları.

Kartların Nakit Paradan Farkı Nedir?

Kartların Nakit Paradan Farkı Nedir?
Nakit paranın yanı sıra kartlar tüm paranızın elektronik bir sistem üzerinde yer almasını sağlarlar. Bu sistem sayesinde para transferi, taksitli ödeme gibi avantajlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca kart kullandığınız zaman bozuk para, hesap yapma gibi küçük dertleriniz de ortadan kalkmış olur. Nakit para kaybolabilir ya da çalınabilirken kart kaybolduğu an banka aranarak iptal ettirilebilir. Bu durumda da kartınızın elinizde olmaması hiçbir anlam ifade etmez.

Günümüzde Nakit Para Kullanmadan Yaşamak Mümkün Mü?

Genel olarak pek çok işletme ve kurum kart kabul etse de henüz bu teknolojiye ayak uyduramayan işletmelerin sayısı da az değildir. Ayrıca bazı küçük işletmeler kartla ödeme yöntemine sahip olsalar da nakit paraya daha fazla avantaj sunabilmektedirler. Bunun sebebi günümüzde bankaların tüm işlemlerden %1-3 arasında komisyon almasıdır. Bu sebeple doğal olarak ticaret yapan kişiler kendi karlarını düşünerek nakit parayı kartla ödemeye tercih etmektedirler.
Teknolojinin gelişmesi, devletlerin paraların kayıtlı bir sistem üzerinden aktarılmasını istemesi gibi durumlar göz önünde bulundurulduğunda kart kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaya devam edecektir. Bu konuda etkili olan bir durum da e-ticaret’in inanılmaz bir hızla yükselmesidir. Büyük e-ticaret şirketlerinde geçerli olan ödeme sistemleri kart ve eft ile ödemedir. Nakit ödeme yine burada da tercih edilmemektedir. İlerleyen zamanlarda banka şubelerinin bile ortadan kalkması mümkünken nakit paranın varlığını sürdürmesi garip olurdu.

Kartlar Üzerinden Yapılan Tüm İşlemler Kayıt Altındadır

Bankalar üzerinden yapılan işlemlerin tamamı kaydedilebilir olduğu için yapılan ödemenin kanıtı olarak geçerlilik sağlanabilmekte ve vergi kaçırılma ihtimalini sıfıra indirmektedir. Günümüzde neredeyse tüm şirketler çalışanlarının maaşlarını sadece banka üzerinden ödemektedir. Çünkü bankadan ödenen paranın kaydı bulunmakta ve ödenmediği iddia bile edilememektedir.

Bir Diğer Teknoloji: Kripto Paralar

Bankaların bu kadar avantaj sağlıyor olmasına karşın bağımsız bir şekilde varlığını sürdüren Kripto Para teknolojisi de bulunmaktadır. Mantık olarak bakıldığında internet bankacılığı üzerinden yapılan işlemlerden farklı bir iş yapmamaktadır. Bu konuda da bilgi sahibi olmak isterseniz şu yazımıza göz atabilirsiniz.
Bunun yanı sıra para transferi işleminin sadece kripto paralarda 24 saat yapılabildiği savunulmaktadır. Bu da doğru değildir. Günümüzde pek çok banka diğer bankalarla 24 saat boyunca eft özelliğini yayına almışlardır. Bankaların bir diğer özelliği de diğer döviz cinslerine daha rahat dönüşebilir olmalarıdır. Kripto paranın sağlayabildiği en büyük avantaj ülkeler arası transferin daha az maliyetli olmasıdır.

İlginizi Çekebilir : Bankacılıkta Şubeler Hala Gerekli Mi?

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...
blank

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

Tolga Kaan tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Değer Katacak Videolar #1

ÜNİVERSİTE NASIL YAŞANIR? (2) – BİRİNCİ SINIF