Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsistin kelime anlamı, yaygın bir üstlük duygusu, beğenilme gereksinimi ve empati yapamamaktır. Narsist kişiler kendilerini aşırı beğenirler. Fiziksel ve ruhsal olarak kendilerini hem üstün görür, hem de beğenirler. Kendilerini başkalarıyla karşılaştırdıklarında kendilerini o kişilere karşı üstün görürler, ve çevreden sürekli beğenilme ve onaya ihtiyaç duyarlar.

Gittikleri her yerde özel ilgi göreceklerini düşünürler ve üstün yerleri/şeyleri hak ettikleri düşüncesindedirler. Narsist kişi, kendine saygısını bu şekilde besler. Ona göre en yakışıklı, en güzel, en zeki, en akıllı, en başarılı kişi odur ve o olacaktır. Ama böyle bir özsevicilikte hayal kırıklıklarına sık sık rastlanır. Beklentilerinin karşılanmadığını gördüklerinde kendilerine saygıları düşer ve kendilerini depresif hissedebilirler. Narsist olan kişiler asla eleştiriyi kaldıramazlar çünkü sürekli övgü ve güzel söz beklediklerinden dolayı, davranışları bunları elde etmeye programlanmıştır. Narsist kişiler, kendilerini diğer insanlardan üstün göstermek için başka insanları kullanabilir ve onların hakkını hiçe sayabilirler. Çıkarcı ilişkilere açık olabilirler ve başkalarının duygu ve düşüncelerini, fikirlerini anlamakta zorluk yaşayabilirler. Bu yüzden insanlarla kuracakları ilişkileri bencil ve benmerkezci olarak tanımlamak doğru olur.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

 1. Kişinin benzersiz ve özel olduğuna ve sadece aynı statüdeki diğer insanlarla iletişim kurması gerektiğine inanırlar.
 2. Narsist kişiler, dikkat, onay ve övgüye sürekli ihtiyaç duyarlar.
 3. Kendi yetenekleri ve başarılarıyla ilgili abartılı duygular içerisindedirler.
 4. Kişisel kazançları için başkalarını istismar edebilirler.
 5. Narsist kişiler başkalarını kıskanırlar ve başkalarının da onları kıskandığına inanırlar.
 6. Narsist kişilerin insanlara karşı empati eksiklikleri vardır.
 7. Başarıya ve güce ulaşmak için ısrarlı fantezileri vardır.
 8. Narsist kişiler güç ve başarıyla meşgul olurlar.
 9. Özel muamele beklerler.
 10. Başkalarına konulan kurallar onları ilgilendirmez, kurallara bağlılık göstermezler.
 11. Narsist kişiler, insanların onları eleştirme hakları olmadığını düşünürler.
 12. Sadece kendileri kadar zeki ve parlak olan insanların onları anlayabileceğini düşünürler.
Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir
Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

Kesin nedeni bilinmemekle beraber, araştırmacılar bozukluğa katkıda bulunabilecek bazı faktörler belirlemiştir. Bazı erken yaşam deneyimlerinin narsistik kişilik bozukluğuna katkıda olduğu düşünülmektedir.

 1. İstismar veya travma
 2. Aşırı övgü
 3. Doğrulayıcı bir ortamın olmaması
 4. Ebeveynlerde aşırı hoşgörü
 5. Güvenilmez ebeveynlik

Bu faktörlere ek olarak, genetik ve biyolojinin de önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir

Narsistik Kişilik Neden Gelişir?

Kişilik bozukluğunun ortaya çıktığı dönemlere bakıldığında, 0-6 yaş arasındaki dönemo oldukça önemlidir. Çünkü çocuklar bu dönemde aileyle ilişki kurma içerisindedir. Özellikle çocuğun annesiyle kurduğu ilişki, çocuğun kişilik gelişiminde ve ileriki yaşamında oldukça etkili bir yere sahip olacaktır. Çocuk ailesinden gelen beklentileri karşılaması gerektiğini düşünür ve ailesi de çocuklarının bu beklentileri karşılaması için, onu kendilerinin belirledikleri bir seviyede tutar. Ama aile bunu bilinçli bir şekilde yapmaz, narsistik kişilik bozukluğuna sebep açacağını düşünmez. Çocuk, aile için en zeki, en başarılı, en akıllı, en uysal olmalıdır. Hal böyle olunca çocuk kendi potansiyelini ortaya koyamaz ve kendi karar veremez hale gelir. Çocuk gerçek dünyayla çok karşılaşmadığı için, düş kırıklıklarına hazır değildir.

Narsist kişilerin derinlerine bakıldığında yoğun bir değersizliğin hakim olduğu görülür. Bu durumdan kurtulmak için sürekli değerlerini yükselten aktiviteler peşinde koşarlar. Bunlar başarılı olmaya çalışmak ve başarı peşinde koşmak gibidir. Ancak tüm bu süreçlerin farkında değildirler ve bunları bilinçsiz yaparlar.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Çeşitleri Nelerdir?

 1. Görkemli, açık narsisizm: Bu kişiler, cesaret, kibir ve görkemli kişilik özellikleriyle karakterizedir. Empatiden yoksun ve agresif davranırlar. Başkalarını sömürmeleri ve teşhirci davranışta bulunmaları da olasıdır.
 2. Savunmasız, gizli narsisizm: Bu kişiler, aşırı duyarlılık ve savunmacılıkla karakterizedir. Bu kişiler onay isteyebilir, ancak verilmediği taktirde sosyal olarak geri çekilebilir. Ayrıca düşük benlik saygısı yaşamaları olasıdır.

Hipervijilant ve yüksek işlevli narsisizmi içeren diğer öneriler alt tipler. Hipervijilant tipteki insanlar utangaç, aşırı duyarlılık yaşayan ve kırılgan kişilerdir. Yüksek işlevli tipteki olanlar ise empati eksikliği ve yetki duygusu ve benmerkezcilik üzerine odaklanan konularda çoğunlukla normal göründükleri şeklinde tanımlanmaktadır.

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Tedavisi Var Mıdır

Narsistik Kişilik Bozukluğunun Tedavisi Var Mıdır?

 1. Bu kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler terapiye zor gelen kişilerdir. Onlara göre terapiye gelmek zayıflık göstergesidir. Terapiye geliş sebepleri genellikle depresyon, kaygı, panikatak mutsuzluk, boşluk hissi ve cinsel sorunlardır.
 2. Bununla beraber, narsistik kişilik bozukluğu daha çok dinamik psikoterapi ile tedavi edilebilir. Terapist için zor vakalar olabilir.
 3. Hasta, terapiste zaman zaman öfke duyabildiği gibi, zaman zaman da doktorunu anlayabilir. Hastanın terapi süresi değişebilir, bazen de gerektiğinden daha uzun sürebilir. Alanında uzman bir terapist sayesinde hasta, verimli sonuçlar alacaktır.

İlginizi Çekebilir: Psikolojik Şiddet – Kanatmadan Yaralar

yagmurserinyel makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.