Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

”Ama ne yaparsan yap ilerlemek zorundasın.”
Başlamak gerek, bir ucundan başlamak.
Çaba gerek, hayalleri hayata geçirmek için.
kahve
Bir köşede oturup kitabınla, kahvenle kurduğun hayallerini gerçekleştirme zamanı sence de gelmedi mi? Bir şeyleri yaşamak için sadece hayal etmek yetmez. Hayal et ki gerçekleşsin sözleriyle yol kendiliğinden de sürmez. Senin; hayal ettiklerini yaşaman için önce oturduğun yerden ayağa kalkman gerek. Başlamaya hevesle bakman gerek. Seni başlamaktan alıkoyan ne varsa elinde onları da oturduğun yere bırak ki, geriye dönüp bakma veya yavaşlama imkanın kalmasın.
Sen, sadece senin için çizilmiş bir yoldasın ve kendi geleceğini kendin belirlersin hatta belirlemek zorundasın. Kendi çatını kurmak ve altına yerleşmek zorundasın. Hepimizin bildiği gibi hayal ettiğimiz yerlerde şu anda bulunanların hiçbiri emeksiz, ekmek yemiyor. ‘Emeksiz ekmek’ zaten kimseye yetmiyor.
Her insanın olduğu konumdan farklı hayali var, hayatın işleyiş şekli bu. Hepimiz olduğumuz yerden daha üst basamakta olmak isteriz ve bunun için çabalarız. Ama sen daha ilk basamağa bile adımı atmadıysan, ilerisi için nasıl bir amacın olmasını beklersin ki? -Benim daha bir amacım bile yok. Cümlelerini çok işitirim. Amacı sadece bir iş elde etmek olup, hangi işi seçeceğini bilemeyen insanların bu cümleleri kurması çok doğaldır. Kişinin kendi hayatında belirleyici etken ileride yapacağı mesleği olmamalı.
‘Başlamak için önce kendini tanımalısın’
Nereden başlayacağını, ilerideki hayatını belirlemek için önce isteklerini, yapabildiklerini, yeteneklerini, duygularını ve tepkilerini gözlemlemen ve karakterini çözmen gerekir.
dünya
Mesela, daha sen kendini tanımamışken bir ilişkiye başlayıp, kendini karşındakinin ellerine bırakıp onun seni çözmesini beklemen, insanların hayalleriyle ve duygularıyla oynaman büyük bir hatadır. Geleceğini çizmek, hayatına yön vermek için önce kendini tanıyıp hangi yoldan döneceğine, o yola hangi araçla ve yanında kimlerle gireceğine senin karar vermen gerekir. Gerekir diyorum çünkü hayatında başrol sensin. Senin doğruların, senin düşüncelerin, MERKEZ SENSİN.
mum
Dünyada merkezinin sen olduğu tek bir sistemin olduğunu ve bunun bir daha eline geçmeyeceğini bildiğin halde, hayatını senin duygularını hayallerini kullanıp, senin düşüncelerine önem vermeyen insanların senin sisteminin merkezi olmalarına izin mi vereceksin?
Kendini başkalarının ellerine, vicdanlarına bırakmadan merkezi olduğun sisteme ışık tutacak şekilde tanımalı ve kendini geliştirmelisin. Geleceğin için önemlisin ve yalnızca bir meslek edinmek için uğraşmayıp kendine ölüm öncesi bir şeyler katmalısın.
Senin kendi dünyan var, ve senin hayatındakiler senin etrafında dönmeli. Merkezine başkalarını koyarsan, hayatın keyfini sürmek yerine, cefasını çekersin.
Başla, bir yerlerden başla ki kendini senin hayatına kazandır. Başkalarının peşinden değil, hayatının peşinden git, kendini ve isteklerini bilerek git. Kendini tanıdığını düşündüğün zamanda insanları tanımaya başlama yetkisi elinde olur. Kendi geleceğini planlamak için artık hazırsındır. Başladığın gibi ilerleyebilirsin artık. Mutlu olacağın şeyleri bilirsin. Kendini merkeze alıp yönetmeyi başarmışsındır.
Hayatın keyfini almaya başlamışsındır.
İşte başarmak için başlamak, başlamak için bilmek, tanımak. Gerisi hayattan keyif almak. Hadi hayatının iplerini eline al. Ve unutma; başarmanın yarısıdır başlamak.

İlginizi Çekebilir : 1989 Sonrası Polonya

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: NE YAP, YAP İLERLE!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.