içinde

Neden Bu Kadar Başarılı Oldular? #2

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Merhabalar sizlere neden bu kadar başarılı oldular isimli serinin 2.yazısını kendimce anlatmaya çalışacağım. İyi Okumalar…
yüklemeler% 2Fcard% 2Fimage% 2F844865% 2F5f381c38-a9c6-4b67-bbb1-b8ab34f64f18.jpg% 2F950x534__filters% 3Aquality% 2890% 29.jpg

1) Uber

Uber bilindiği bir zamanda ki en büyük çevrimiçi taksi ve yakın bir zamanda (bir hafta olmadı daha) halka açıldı ve halka açılma ile ilgili bir takım veriler vereceğim.

  • PAZARI İYİ OKUMAK

2009 yılında yapılan Uber taksi pazarını iyi okuyarak ve bunu teknolojiyle birleştirerek bir geleneksel iş nasıl yapılır dijitale çevrilir? sorusunun cevabını bizlere veriyor. (Uber örnek firma, Uber gibi olun 😊)
D6WSoVQW0AEcRWR.jpg
Kaldıraca bakarsak 1’e 4,965.48 $ alıyor hem de sadece 6 yılında. Firma (Uber) değerlemesi 82 milyar $. Buradan anlıyoruz ki artık önümüzü teknoloji odaklı firmalara yöneltmeliyiz ve geleneksel işler nasıl dijitalleştirebiliriz? bunu düşünmemiz gerek.

Türkiye’de ise;

5555.png

Bi Taksi

Nazım Salur tarafından kurulan bi taksi ise bunu Türkiyede ki versiyonu. Nazım Salur’un kurduğu diğer startup ise Getir.
qbvetlj8hmdqtszaznxx.jpg

2) LIFT

LYFT ABD merkezli bir scooter, bisiklet, araba paylaşım uygulaması. 2018 yılı gelirleri 2.157 milyar. Uber rakibi olan Lyft’a karşı olarak Careem firmasını 3.1 milyar $ olarak aldı. 1.7 Milyar $ tahvil 1.4 milyar $ nakit olarak ödeme yapıyor. Açıklayan Uber pazarın kızıştığını yapıyor. Careem bisiklet kiralama uygulamasıydı. 2018 yılında değeri 15 milyar $ oldugu söylenmekte. (Bugün ki en değerli 10 firma toplamı bu). İşin ilginç yanı, Türkiye’de ki taksiler Careem’e onay verip, Uber’e hayır dediler,netice de her türlü Uber kazanıyor.

  • PAZARI İYİ OKUMAK

Lyft’da bisiklet,scooter pazarını iyi çözümlemiş ve bunlara ilk adımını 2013 yılında atmış
images.png

3) Tesla

Tesla bilindiği üzere elektrikli araba üreten bir firma. 2018 yılı Değeri 59.1 milyar $ olan Tesla’da Elon Musk’ın isteği ise 10 yılda 10 kat değer katmak ve bu süre zarfında şirketten maaş almayacak.

  •  PAZARI İYİ OKUMAK

Elektrikli araba sektöründe bir ilk ve dünyadaki diğer devletler bangır bangır bağırıyor gaz salınım oranlarını düşürmek için kafalarını yiyorlar. Tesla burada ki güçlü marka konumunu koruyarak değerini daha da artırabilmesi içten bile değil.

  •  SEKTÖRDE İLK OLMAK

Tesla Motors bu şekilde daha da iyi arge ve güçlü marka konumlandırması ile diğer firmalardan hem daha fazla gelir elde edip hem de daha kolay büyüme şansını sağlıyor.
Şimdi diyebilirsin ” hiç fiziksel iş yapan yok mu?” al bu sana
WeWork-Logo_copy.jpg

4) WeWork

WeWork Ortak çalışma alanı ile ilgili bir startup. Örneğin bir firmanız var ya yeni kuruldunuz ya da başka bir yerde ofis açacaksınız, WeWork size burada yardımcı oluyor ve ofis için ne gerekli ise sizin için temin ediyor. Değeri 20.8 milyar $

  •  PAZARI İYİ OKUMAK

Her gün yeni firmalar kuruluyor ve bunlara ya sanal ya da fiziksel bir ofis gerekliliğini çok iyi bir şekilde çözümlemiş.

  •  SEKTÖRDE İLK OLMAK

WeWork bu sayede gittiği yeni bölgede güven vermekte ve böylece daha da sağlıklı bir büyüme olasılığını doğuruyor.

Türkiye’de ise;

görüntüleri (2) .png

Kolektif House

Bu firmada WeWork’ün yaptığı ofis kiralama hizmeti vermekte.

  • PAZARI İYİ OKUMAK

Türkiye’de böyle bir pazara yer olduğunu fark edip faaliyetlere başlamış olup başarılarının devamını dileriz..

  •  SEKTORDE İLK OLMAK

Kolektif House sektörde ilk olarak pazarın kaymağını halen yemekte.
resimler (1)

5) Airbnb

Airbnb konutları kiralama üzerine bir startup. Burada örneğin tatile gittiniz evinizi müşterilere açabilir ve evde yokken bile para kazanabilirsiniz.

  • PAZARI İYİ OKUMAK

Airbnb kurucuları zamanında konut bulma anlamında sıkıntı çekmiş ve bunun üzerine düşünüp pazarda kimse yokken bunu uygulamaya geçirip yine geleneksel olan emlakçılık işini teknolojiyle harmanlayıp bizlere girişimcilik kavramının nasıl olacağını gösterebilecek firmalardan.

  • SEKTORDE İLK OLMAK

Burada ilk olarak insanların aklına ilk gelecek olan Airbnb pazarda ki konumunu güçlendirerek değerini artırma şansına sahip.

Ibrahim Aydogdu tarafından yazıldı

Gençliğe Değer katmak isteyen bir genç.
Ogrenci Blogları Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neden Kendi Markamızın Değerini Artırmaya Çalışmıyoruz?

Huawei ve Google Savaşı Başlıyor #3