Neden Bu Kadar Başarılı Oldular#3

Merhaba bu yazımda serinin 3.yazısını ele alıyorum. Umarım beğenirsiniz…

1_BKoo1Q5PBuN87XT4bArK3w

1)Spotify

Spotify bir online/offline müzik dinleme uygulaması. Kullanıcılar müziklerini buradan dinlemekte, üstelik ücretsiz.Peki nasıl başarılı oldular?Hemen bakalım.

a) PAZARI İYİ OKUMAK:  Müzik sektöründe bir sıkıntı vardı. 2000’li yıllarda kasetler bütündü. İnsanlar bazen bir şarkıcının tek şarkısını seviyordu. İlk hamleyi iPod ile Apple yaptı.

b) SEKTÖRÜN İLKİ OLMAK: Spotify dünyada ilklerden olduğu için ciddi bir pazar payı var.

987455

APPLE iTunes vs SPOTIFY

iTunes Spotify’dan daha eski ama bir fark bulunmakta; ÜCRET!

iTunes her şarkı başına ücret alıyor, insanlar bir müddet sonra ” Yea bunun modası geçti!” gibi tabirler başladı ve Spotify bu açığı çok güzel gördü.

Spotify müzikler arasına reklam koyarak sizlere ücretsiz bir müzik deneyimi sunuyor, eğer “Reklam baydı yea” derseniz uygun fiyatlara paketleri bulunmakta.

Firma değeri ise (2018) 26.5 milyar $

Şemada görüldüğü üzere Spotify baya bir fark atmış gibi görünüyor.

604508-the-why-axis-spotify-apple-music

 

2)NETFLIX

Netflix, online dizi/film yapımcısı. Neredeyse dünyadaki tüm dizi/filmleri barındıran bir platform. Sizlerden belli bir abonelik ücreti almakta. Şimdi ki değeri ise 163 milyar $

a)PAZARI İYİ OKUMAK: Netflix zamanla gelişerek sinema/dizi sektörünün geleceğini en başta paket olarak satan firma, gelişerek en sonunda kendi içeriklerini de yaparak ayrı bir sektör olmayı başarmıştır.

b) İYİ RAKİP ANALİZİ: İlk çıkmasalar da rakibi iyi analiz ederek öne geçmesini bilmiş hatta Netflix bir ara rakip firmaya satılmaya çalışmış ama firma red yanıtını vermiş.

toyota

3) TOYOTA

Toyota, bir araba firması. Bu araba firmasının bir özelliği bulunmakta elbette.

Japonya’nın 2. Dünya Savaşından sonrasındaki  ilk araba firması

Toyota sektördeki en hızlı üretime geçen firma. Sektörden ortalama 4-5 ay önceden tasarlanıp üretilip yüksek fiyattan satılıyor ve eline güzel bir para geçiyor.

Toyota, Kaizen modülü uygulamakta olup buna göre yol belirlemektedir.

TOYOTA, 1 M km garantisi veren tek araba ve servisleri gayet iyi

a)PAZARI İYİ OKUMAK: Fiyat/Performans olarak her zaman bir tık önde olan Toyota bu sayede hem aile, hem bütçe dostu oluyor. Firma değeri ise (2017) 46.2 milyar $

852369741

4) MC DONALD’S

McDonald’s bilindiği üzere bir fastfood zinciri. Peki nasıl bu kadar büyükler?

PAZARI İYİ OKUMAK: McDonald’s aslında Mc kardeşler tarafından büyütülmedi. Ray Kroc büyüttü. Hızla gelişen dünyada ” Hızlı yemek yemek istiyorum” diyen müşteri grubuna satış yaptı ve ürün gamını büyüttü, hatta ülkelere özel menüler yaparak markanın ülkede tutunmasını sağladı. Firmanın değeri ise 90 milyar $

samsung-logo

5) SAMSUNG

Samsung telefondan beyaz eşyaya, askeri malzemeye kadar birçok alanda faaliyet göstermekte. Kuruluş yılı 1938 yılıdır. Firma değeri ise 91.2 milyar $

PAZARDA ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ: Samsung örnek olarak telefonda dahi bir çok seçenek sunuyor bu da sektördeki gücünü perçinliyor.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir..

Hoşça kalın…

23
Beğendim! Patreonda Öğrenci Blogları desteklemek için bir saniyenizi ayırın!

ibrahim aydoğdu

Merhabalar, ben Öğrenci Blogları Kurucusu. Burada genellikle bölümüm olan işletme bölümü hakkında kendimce yorum yapmaya çalışıyorum. Umarım beğenirsiniz. Gazi - İşletme

Hadi Yoruma

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dönün
Tüm yazılar Öğrenci Bloglarına aittir. İzinsiz paylaşılamaz. 2019&Öğrenci Blogları
%d blogcu bunu beğendi: