Neden Bu Kadar Başarılı Oldular#4

Tekrardan merhabalar.. eee haydi o zaman seriye devam 🙂

1-min

1)NIKE

Nike hepimizin de bildiği üzere bir ayakkabı devidir. Peki bu serüven nasıl başladı?

PAZARI İYİ OKUMAK: Nike 1964 yılında Phill Knight ve Bill Bowerman tarafından kuruldu. Phill uzun mesafe koşucusuydu ve koşu ayakkabısına ihtiyacı vardı. Bill ise Standford’da finans MBA programını bitirmişti. İlk ayakkabılarını ise 1976 yılında bir koşu yarışı yapacak bir koşucuya verdi, adı Nike AIRMAX’di. Ünlü sporcular ile günümüzde yıllık 34 milyar $ gelir elde eden firmanın piyasa değeri ise 130 milyar $ civarındadır.

Pazarda  ciddi bir pazar payı bulunmakla birlikte neredeyse her spor dalında ürünleri bulunmaktadır.

P&G_logo

2)P&G

Procter& Gamble, bünyesinde 30’dan fazla MARKA ile bir uluslararası bir firma. Kuruluşu 1835 yılıdır. Kurucuları James Gamble ve William Procter.

2018 yılı geliri 66.83 milyar $ ve net kârı ise 9.75 milyar $’dır

Bünyesindeki firmalar:

Prima, Ariel, Alo, Tampax, Orkid, Head&Shoulders, Herbal Essenses, Pantene, Fairy, Febreze, Braun, Gillete, Vıcks vb. bir sürü alanda markaları bulunmaktadır.

a)PAZARI İYİ OKUMAK: P&G belki de her anlamda ilk firmalardan ve bunun tabiri caizse “ekmeğini” halen yemekte. Zaman zaman satın alımlarla da pazardaki konumunu güçlendiriyor ya da yeni pazar dilimlerini hedefleyerek daha da fazla kullanıcıya erişiyor. Sizin için istek-ihtiyaç neredeyse tüm ürünleri üretiyor.

Bebeklikten başlayıp olgunluk çağına kadar insanlık P&G ürünlerini kullanıyor, her anlamda.

b) PAZAR LİDERİ: P&G sektörü belki de diğer sektörleri yaratan firma. Şunu hiç bir zaman unutmayınız ki “Kazanan daima kasadır”. P&G her sektörde kasa rolünü oynamakta, çünkü sektörleri kendi yarattı.

nusret-702x336

3)NUSR-ET

Nusret, bir et lokantası. Hepimiz onu ” Salt bae” sloganı ile tanıdı. Nusret küçükken herkes gibi bir kasaptı, ama o bir farklılık yarattı : TUZ ATMA ŞEKLİ!

Her şey onunla başladı ve Nusret arkasına sosyal medya araçlarını alınca tanınma/fenomen olması kaçınılmaz oldu. Her ne olursa olsun Nusret bir zoru hatta imkansızı başardı ve değer olarak 1.5 milyar $ gibi bir servete sahip olduğu konuşuluyor. Size sorarım hangi gıda/restoran milyar dolarlık bir değerlenme aldı?

Şu an en büyük çıkış halen Yemek Sepeti diye biliyorum.

1_Mq6-ua0Ip3UZtzyI-LnFZg.jpeg

 ÖZEL: Garanti’nin Piyasadaki Değer Çöküşü

İspanyol grup BBVA’nın 2010 yılında 5.5 milyar $(8.5 milyar TL) ödeyerek %25.01 payını aldığı ve yine BBVA’nın %14.89 payı sadece 5.5 milyar TL(961 milyon $) ödeyerek aldığı Garanti, son 9 yılda %35 değer kaybetmiş. Şu an yönetim kurulundaki 10 Koltuktan 7’si BBVA, 2 Doğuş Grup, 1 Bağımsız yöneticiye sahip.

Neden mi Garanti? Ne alâka?

Garanti de, Nusr-et de Doğuş grubuna ait de ondan. Umarım Nusr-et’i de yakın bir zamanda satışa çıkarmaz.

skype-logo-57d9eba75f9b586516c91b3b

4)SKYPE

Skype, online görüşme uygulaması. Burada insanlar canlı canlı görüşerek istek/ihtiyaçlarını gideriyor.

a)PAZARI İYİ OKUMAK:  Skype insanların görüntülü konuşma çağının başlamasına vesile olmuştur. Pazarı domine eden firma böylece hem akıllı telefon üreticilerine hem de  başka sektörlere farklı bir bakış açısı getirmiş.

b)PAZARDA İLK OLMAK: Skype bu şekilde hızlı bir büyüme evresi yakaladı ve piyasa değerini artırdı.

Facebook_v1

5)TeamViewer

TeamViewer, uzaktan yönetim, masaüstü paylaşımı, çevrimiçi toplantı, web konferansı ve bilgisayarlar arası dosya transferi gibi özellikleri bulunan bir uygulama.

Pazarı iyi okumanın getirisi olarak şu an iş hayatı ya da özel hayatta desteğe ihtiyacımız olabiliyor, işte bu yazılım sayesinde istek/ihtiyaçlarınızı kontrollü bir şekilde yararlanabileceksiniz.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir..

Hoşça kalın…

20
Beğendim! Patreonda Öğrenci Blogları desteklemek için bir saniyenizi ayırın!

ibrahim aydoğdu

Merhabalar, ben Öğrenci Blogları Kurucusu. Burada genellikle bölümüm olan işletme bölümü hakkında kendimce yorum yapmaya çalışıyorum. Umarım beğenirsiniz. Gazi - İşletme

Hadi Yoruma

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dönün
Tüm yazılar Öğrenci Bloglarına aittir. İzinsiz paylaşılamaz. 2019&Öğrenci Blogları
%d blogcu bunu beğendi: