Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Bu ay ki yazımda insanlığın temel sorunu olan hayır diyememe sorununa değineceğim. Sizce neden hayır diyemiyoruz?

Neden bazılarımız daha çok zorlanıyor? Neden uyumlu ve ne desek tamam diyen bir insansın? Nasıl hayır demelisin? Ne yaparsan bunu değiştirebiliriz? gibi sorularla başlayalım.

Neden Hayır Diyemiyoruz?

İnsanlar olarak birbirimize karşı hayır demekte zorlanıyoruz hele de özellikle karşımızdaki bir yakınımız yada sevdiğimiz insansa, maalesef bu daha da zorlaşıyor.Hayır diyememenin altında değer görmeme ve dışlanma korkusu ,yanlız kalacağını düşünme ,onaylanmama gibi düşünceler yatmaktadır. Buna ayrı bir düşünce olaraksa, birilerinin emirlerine veya isteklerine hayır demedikçe ve yerine getirdikçe kendisini onun için değerli hissetme durumu vardır. Ta ki karşıdaki kişinin işine yaramayıncaya kadar bu ilişki devam eder daha sonrasında ise kullanılmış bir nesne gibi bir kenara atılır ve bu kişiyle iletişim kesilir.

Hayır Demek İçin Nasıl Adımlar Atmalı?

Manipülatif insanlardan uzak durmalısın

İnsanların senin hakkındaki yorumlarına takıldığında manipüle olup insanların dediği gibi iş yapan ya da dedikleri kavramlara dönüşen bir insan olursun o nedenle bu tip insanlardan uzak durmalıyız .

Prensiplerin Olmalı

Bizi biz yapan değer yargılarımız ,prensiplerimiz ve hayat felsefemiz olursa ayaklarımız yere daha sağlam basar ve bizde rahatça hayır deyip saygı değerlikte ivme kazanabiliriz.

Her zaman uzun açıklamalara ihtiyaç duymamalıyız özür dileyerek uzunca açıklamalar yaparak hayır demek zorunda değiliz;

hayatımızda bazı tekliflerden yada olaylardan dolayı öyle anlar gelir ki net bir şekilde kısa ve öz olarak Hayır demeliyiz ve cümlenin devamını getirmemeliyiz.

Tepkilerin tutarlı olmalı

Neden Hayır Diyemiyoruz?
Neden Hayır Diyemiyoruz?

hayatta her hayır diyeceğimiz durumlara aynı tepkimiz olamaz değil mi? Mesela birisi sizin paranızı soymaya çalışırken verdiğiniz hayır ile çocuğunuzun istediği oyuncağı almasını engellemek için verdiğiniz hayır tepkisinin şiddetleri farklı olmalı ki karşı tarafla olan ilişkilerimiz sağlıklı olabilsin.

  • Kişisel Sınırların ihlal edilse bile bunun daha ileriye gitmesini engellemek için asla hayır dememezlik yapma ki olay daha kötü yerlere gitmesin.

Her şeye hayır demek de iyi bir şey değildir

Her şeye hayır diyerek hayır demenin de ölçüsünü kaçırmamalıyız.

Hayır Demeye Bir Örnek

Haftalık raporu sen hazırlayabilir misin? Ben çok yoğunum acil yetişmesi gerekiyor! Diye size gelen iş arkadaşınıza; sorumluluk aslında ona ait ise ve siz yapmak istemiyorsanız aşağıdaki örneğe benzer bir yanıt verirseniz olumsuz bir tutum ile karşılaşma olasılığınız epey düşük olacaktır. Olumsuz olsa bile alacağınız tepkinin şiddet derecesi beklediğiniz kadar yüksek olmayacaktır.

Karşınızdaki kişiye gülümseyerek ve göz teması kurarak ilgi ile;

‘’Sana destek olmayı çok isterdim ancak, önceliklerim arasında tamamlamam gereken başka işlerim var. Ayrıca sürece sen daha fazla hâkim olduğun için daha hızlı ve etkin bir rapor ortaya çıkaracağına eminim. Rapor hazırlama konusunda benden daha başarılısın bence. Ne dersin? gibi bir yanıt verebilirsiniz.‘’

Hayır demeyi öğrendiğinizde ne kazanacaksınız?

Öncelikle kendinize olan saygınız ve özgüveniniz yenilenecek. İstemeyerek yaptığınız işlerin yükü omuzunuzdan kalkacak ve kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Kendi sorumluluklarınıza daha çok vakit ayıracak ve daha verimli sonuçlar alacaksınız. Hayır diyebilmenin dayanılmaz hafifliğini yaşayacaksınız 🙂

-Hayat sınırlarını aşmaya çalışan insanlara verdiğin nazik tepkilerden oluşur, ve unutma birey olarak, olduğun gibi değerlisin..

İlginizi Çekebilir : İNSAN BEYNİ ve DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Neden Hayır Diyemiyoruz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.