Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

A) Algılanan Kalite Yerlerde

İşletme 2 yıllık, 4 yıllık, açık öğretim gibi türleri olan bir sosyal bilim dalı. Bu yüzden çokça okuyanı var. Düşünün ki her yıl ortalama 230.000 mezunu olan bir bölüm. Siyasi spekülasyonlar neticesinde her yere üniversite açıldı fakat iktisat biliminden kaçamazsınız, arz-talep dengesini şaştı. Artık insanlar ülkemizde “işletme” dediği anda “Kpss’den atanırsın umarım, muhasebeci mi olcen sen?” gibi seviyesiz diyaloglar kuruyorlar.
İşletme sadece muhasebe değildir!!!
İşletme okuyan insanlar pazarlama, insan kaynakları, finans, muhasebe, yönetim dersleri alırlar. Bu bölümün amaçları arasında bu dalları öğrenip, analiz edip yorumlama vardır. 1 günde eğitim sisteminin değiştiğine bizzat şahit olduğumdan ötürü önceki yazımda belirttiğim gibi hocalar genellikle “kitabı açar, bakar bakar yazarım” gibi tabirler ve en vahimi ise “devlet malı deniz yemeyen domuz” anlayışı ile bakan kanser kitle.
Herkes bu bölüme uğruyor “maksat okudu desinler” ama icraat yok, heves yok. Ne yazık ki eskide kaldı o günler. Kendini geliştirip, pazarlayamayana(iş kapmak açısından) iş yok, hem de hiçbir alanda. Madem devir bilgi devri o zaman devire uygun olarak yaşamaya en azından gayret edelim.
Pazarlama Safi Satış Değildir!!!
Pazarlama görevini ifa eden abiler, amcalara özellikle yeni pazarlamacılara “satış nasıl gidiyor? Sizin ki de beleş iş, ev ev, ofis ofis dolaşıyonuz mu siz?” gibi seviyesiz konuşmalara tanık olmamak içten değil. Her şey değişti artık. Finans, İk, Pazarlama eskisi gibi değil ama gel de bunu yaşı 40+ olmuş insanlara anlat. Teknolojiyi kullanırlar hatta bağımlısı bile olurlar, lâkin üretmeye gelince “fon yok, takım yok, bunu zaten yaparlar” gibi sadece boş kalıplar kullanırlar.
224115-925231962019

B) Boş Gezenin Boş Tayfası: İdealsiz Gençlik

Gençlik bu bölüm;
Çok dersi olan bir bölüm
Çok zorlayacak bir bölüm DEĞİL
Bu bölüm, insanı görüldüğü üzere vezirde eder, çok güzel bir rezilde.

İşletme okuyanların okuma nedenlerini 2’ye ayırıyorum

1) Gerçekten okumak isteyenler

Gerçekten okumak isteyenler, kendi çaba ve arzularıyla sürekli araştırma yapma isteği olan bir öğrencidir. Bu tip öğrenciler, sınavlardan daha çok kendini nasıl geliştirebileceğini sürekli merak eder ve hocaların kafalarını gerekçeli olarak ağrıtır. Bol bol kitap okur(istediği alan/konu ile alakalı). Ben buraya girmeye çabalıyorum. Çünkü diplomanın yukarıda anlattığım sebeplerle değersizleştiğini sizler de görüyorsunuz. Buna bir son verilmeli yoksa işsiz sayımız düşmeyecektir.

Sen;

  • Gündemi takip etmiyorsan
  • Kendine göre analiz etmiyorsan(amatör de olsa)
  • Araştırmıyor sadece otlanıyorsan
  • Sosyal değilsen
  • Sorgulamıyorsan

SANA GÖRE DEĞİL!!!
Türk gençliği bunu izle ve kendine gel..!!!

2) Maksat okumak için gelenler

Maksat okumak için gelenler sadece askerden kaçmaya, eğer kızsa da takılmaya sevgili yapmaya gelirler. Haftada 1 derse gelip geri kalan derslerde bir arkadaşa imza attırır, sınav dönemlerinde bile canı isterse gelir günde 2 milyon hikaye çeker ve paylaşır.
Bunlar için amaç “diploma sahibi olmaktır”
Şunlar da bu kategoriye girer;

“Sadece Kpss ciler”

Bunların dersleri iyi de olsa mantaliteleri çürüktür. Hedefleri yoktur, tek amaçları sömürmektir. Eğer hedef varsa tamam ama genelde hedef koymazlar.
Örnek bir diyalog ;
X- Kanki 3 bitti ne yapacaksın mezun olduğunda?
Y- KPSS tayfası ya haha!
X- Hayırlısı olsun, peki neresi hedef falan var mı?
Y- Yok bee, neresi tutarsa. Kardeşim beleş para.
Yahu kardeşim işletme sosyal bir dal. Eğer sosyal olmayacaksan, bir idealin yoksa ve yegane amacın sınıf geçip goygoysa gelme lütfen. Sizlerin yüzünden ülkede “işsiz” damgası yiyerek başlıyoruz.
Ne olur kuru gürültü ve kuru kalabalık yapmayın. Rahatsız oluyoruz..
Hoşça kalın…

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Neden İşletme Bölümüne Önyargılılar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.