içinde ,

Neden Kendi Markamızın Değerini Artırmaya Çalışmıyoruz?

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Selamlar, bugün sizlere kendimce aslında nasıl bir marka olduğumuzu ve bu markayı nasıl yönetmemiz gerektiğini sizlere aktarmaya çalışacağım. Lütfen “sanki hoca neymiş markaymış, sen ne bilecen markayı” diyebilirsiniz ama insanlar deneye deneye başarılı olurlar(Allahtan hiç böyle bir yazı almadım)

AMERİKAN PAZARLAMA BİRİMİ (Marka Nedir?)

Bir satıcının servis ya da ürününü, isim, terim, dizayn, sembol ya da diğer ayırt edici özellikleriyle rakiplerinden farklı olarak sunması
AMERİCAN MARKETİNG ASSOCIATION (AMA)

Marka mıyız, ama nasıl?

Bildiğiniz üzere ben üniversite üçüm, ee haliyle az çok bir gözlemlerim oldu naçizane, zaten hala da aynıyım. İnsanlar “marka” olmayan insanlarla iletişim kurmak istemezler. Mesela sen hiç “tembel, kötü huylu vb.” gibi arkadaşlarla bulunmak ister misin?
İnsana en başta “halledilir ya takma” desen de içten içe bırakmak istersin çünkü sana(topluma)terstir. Aslında sen diye bir şey yok, seni takan bile yok sen sadece toplumun istediğini yapma mecburiyetinde hisseden bir bireysin. İnsan kendini geliştirmeli ama gerçek anlamda.

 Ne demek gerçek anlamda?

İstediğin her şeyi yapabilmelisin ama dozunda. Biz insanoğlu bir istenilen olayın olması için hep keskin davranıyoruz ,“hiç oyun yok, hiç gezme yok vb.”. Sana gerçekten soruyorum cidden istiyor musun o görevi yapmayı(en azından şimdilik). Mesela hiç kendi SWOT’unu yaptın mı mesela ya da ilgi duyduğun alanı araştırma gayretinde bulundun mu?
Seni en çok mutlu eden olay, durum ya da her neyse nedir ve kaç kere yaptın?
Mesela istediğin alan “xxx” ise burada en azından kabaca bir fikir edindin mi?
O senin ezbere ismi söylediğin insanlar hem eğleniyorlar (hem de dibine kadar) hem de çok motive olmuş(ya da olması gerektiği) gibi çalışıyor. Sen bir markasın, senin bir algın var ve bu algıyı doğru yönetirsen kendini de doğru yönetir, hem eğlenir hem öğrenir(tıpkı benim yaptığım gibi). Kylie Jenner yazdığı bir tweet’le karşısında ki firmayı ya göklere çıkarıyor ya da yerin dibine sokuyor. Sahi bir tweet’ nasıl bu kadar pahalı olabiliyor?
990102542.PNG
pazarlama-nedir-makale.jpg

  •  Yaptığı işi çok doğru pazarlıyor.

İşletme bölümünde gördüm ki eğer biri bir işi doğru yapıyorsa bunun yegâne sebebi çok doğru pazarlamasıdır.
Youtuberlar neden bu kadar ünlüler? Sebebini söyleyeyim, yaptıkları işi çok iyi pazarladıkları için. İşletme sektöründe doğru yoktur, iyi- daha iyi- çok daha iyi pazarlama .. diye gider.
 
1_o8ST2gu7fDF8eV6AugMH1g.png

  • Hedef kitlesini doğru belirleyip onları yönelik içerik üretiyor.

Hedef kitle seçimini yapan organ(insan, şirket vb.) çok iyi belirliyor ve bakın youtube’a makyaj firmaları, giysi firmaları, stüdyo firmaları kurup buralardan hem güzel gelir hem de prestij elde ediyorlar hem de ekstra bir gidere katlanmadan. Çünkü size soruyorlar ve sizden geri bildirim alıyorlar hem de bedava ve bunu sormasından da para kazanıyorlar bir taşta iki kuş. Aslında siz ona ya da onlara istediklerini doğrudan olmasa bile dolaylı veriyorsun. “Challenge” neden var sanıyorsun?
Bunu bizim sınıfa marka hocamız Mehmet Baş demişti “ Size bir soru sorum var Cumhurbaşkanı baş orkestra şefini bilen var mı? diye sordu ve bizim ilgimizi çekmediği için bilmiyoruz dedik ama bize bir şarkı adı söyledi ve biz hemencecik söyledik. Şarkı ne mi ? “Çikita muz” diyince aklınıza kim geliyorsa o. Sence kim daha gururla kendini ifade eder?. Şu an sokağa çıkın deyin ki 5 yazar 5 fenomen %90’ından fazlası birinci partide %25-30’ı zorlarken ikinci partide %95 altına inmeyecek peki bunun sebebi sence ne olabilir?
Acilen kendin istediğin bir alanda ve zamanda (lisedeyken, üniversitedeyken, masterdayken vb) otur ve geliştirmeye başla, göreceksin hayatın değişecek. Düşünsene bir sen ne ürün üretirsen üret illa ki sosyal medya fenomenlerine geliyor ve emin ol çok pis gıcık oluyorlar. Eski düzen bitti canım artık yeni düzen teknoloji düzeni. Eğer kendini geliştirmez ve mızmızlanmaya devam edersen sonun çok kötü olacak benden söylemesi.
Hoşça kalın…

Ibrahim Aydogdu tarafından yazıldı

Gençliğe Değer katmak isteyen bir genç.
Ogrenci Blogları Kurucusu

Bir Yorum

Bir cevap bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Neden Bu Kadar Başarılı Oldular?

Neden Bu Kadar Başarılı Oldular? #2