içinde

Nedir bu Yedinci Kıta Meselesi?

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Geçenlerde evimde oturmuş televizyon izlerken haber niteliğinde olan bir reklam gözüme çarptı. Yedinci kıtanın temsilcisi mi neydi tam olarak hatırlamıyorum ama evlerimizde yaygın olarak kullandığımız çöp poşetini bütün vücuduna sarmış bir şekilde bir uçaktan iniyordu, yüzü bile görünmüyordu.

Bir an kendi kendime güldüm ve aklı olan hangi insan böyle bir ziyarette bulunur ki dedim içimden. Aslında o an güncel konular hakkında ne kadar da bilgisiz olduğumu fark etmemiştim. Sanayi devriminden sonra gelişen plastik sektöründen dolayı denizlerimizde, okyanuslarımızda büyük bir plastik yığını birikmiş.

Yedinci Kıta| Ne Kadar Büyük bir Yığın?

Bu yığın ise yaklaşık 5 adet Türkiye büyüklüğünde olan, büyük okyanusun büyük bir bölümünü işgal eden ve aynı zamanda okyanusta yaşayan binlerce türün hayatını tehlike altına alan bir birikinti olarak varlığını sürdürüyor aynı zamanda. Protesto amaçlı ve insanların dikkatini kolay bir şekilde çekecek bu haber niteliğinde olan reklamı izledikten sonra plastik kullanımının gerçekten geleceğimizi ciddi bir şekilde tehdit edebileceğini öğrendim.

çöp.jpg
Yedinci Kıta| Atık

Bir kimyager olarak plastiğin zararlarını tam olarak bilmemem de ayrı bir utanç kaynağı oldu benim için. Size bu yazımda plastik kullanımı ile ilgili belki çoğumuzun bilmediği ve kendim araştırdığım bazı noktalardan bahsetmek istiyorum.

Yedinci Kıta| Plastik nedir ve niçin kullanılır?

İnsanoğlu üretimi kolay ve ucuz olan plastikleri her alanda kullanmaktadır. Mutfaklarımızdaki besin saklama kabından alışveriş yaparken en çok yardımına ihtiyaç duyduğumuz poşetlere kadar… Bunun yanında otomobil yan sanayi, mobilya üretimi, oyuncak üretimi, bazı alet edevatların yapısında da plastik mevcuttur. Plastik kullanımının bu kadar genel olmasının temel sebepleri üretiminin ucuz olması ve hayatımızı kolaylaştırmasından dolayıdır.

plastik.jpg
Yedinci Kıta| Çöp

Plastik kırılmaz, kesici değildir ve kolayla şekil verilebilir. Kısacası bizlere güven verir. Aynı zamanda her türlü sıcaklık koşulunda bile yapısı bozulmadan varlığını sürdürebilir. Peki plastiğin yapısı tam olarak hangi kimyasal maddelerden oluşmaktadır. Plastiğin birçok çeşidi vardır lakin en genel olanı polietilen(PE) ve polipropilendir (PP). İçeriği görüldüğü gibi yapısı ağır kimyasallardan oluşur. Bundan dolayı ise doğada kolay bir şekilde çözünemediği için zararlı kabul edilmektedir.

Plastik kullanımının hayatımızın üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?
Günümüzde ne kadar da doğada çözünebilen ve çevreye zararı indirgenen plastikler üretildiyse de plastik gerçekten çağımızda geleceğimizi tehdit eden en büyük unsurdur. Plastik doğaya karışırken içeriğinde bulunan birçok zararlı kimyasalları toprağa, suya ve havaya verir.

Bu durum ise gelecekte topraktan üretimin yapılamamasına, suyumuzun kirlenmesine ve havamızdaki oksijen yoğunluğunun değişmesine yol açar. Kısacası ekolojik dengemizin bozulmasına yol açar. Ayrıca yazının başında belirttiğim gibi okyanuslardaki ve denizlerdeki plastik atık miktarı gün geçtikçe üstel bir şekilde artmaktadır. Bu durum suda yaşayan hayvanların habitatlarına zarar verdiğimizden dolayı ölmelerine neden olur. Hayvanların ayırt edebilme gibi bir özelliği ne yazık ki yoktur.

Bundan dolayı pek çok balığın, kaplumbağanın ve suda yaşayan diğer canlıların plastik ürünleri besin olarak görmesi onların ölmesine neden olur. Besin piramidinin en tepesinde olan biz insanoğlu hayatımızı devam ettirebilmek için  tüketmemiz gereken besinlerin sayısının azalmasından ya da tükenmesinden dolayı gelecekte beslenme ile ilgili sorunlarla karşılaşabiliriz. Aynı zamanda içecek temiz bir suyumuz veya nefes alacak bir temiz havamız bile olmayabilir. Evet gerçekten bütün bu kötü durumların gerçekleşebilecek olması hayatımızda yaygın olarak kullandığımız plastiklerden dolayı olabilir.

Yedinci Kıta| Peki ne yapmalıyız?

Kesin çözüm kesinlikle plastik olan ürünleri kullanmamamız gerektiğidir. Fakat nasıl? Hayatımızda geniş bir yer kaplayan plastiği nasıl görmezden gelebilir, kullanmayı bırakabiliriz? Son dönemlerde hepimizin bildiği gibi hükümet aldığı karar ile plastik market poşetleri belli bir ücret karşılığı ile satıyor. Bu politikayla insanların plastik poşet kullanımının azaltılması hedeflenmiş olsa da gördüğüm kadarıyla amacına pek ulaşmış değil. Peki ne yapılmalı? Daha mı pahalıya satmalıyız yoksa tamamen plastik poşetleri kaldırıp yerine insanlara alışverişleri için zorla file ya da bez torba mı aldırmalıyız?

Bence geleceğimizi tehdit eden plastiklerin kesinlikle üretimi durdurulmalı ve insanlara örneğin bez ve file torbaları alıştırmamız ve eğitmemiz gerekiyor, birazcık zorlamalı bir durum yani. Şimdi evimizdeki plastik ürünlerimizin miktarına bir göz atalım, ne kadar da fazlalar fark edeceksiniz. Doğamıza zarar vermeyen ve uzun zaman boyunca kötü bir şekilde etkilemeyecek olan ürünlerin kullanımına özen gösterelim. Herkese iyi günler, doğayla kalın!

İlginizi Çekebilir: Tüketim Çağı Ve Bize Kattıkları(!) #4

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TARİHE ADINI YAZDIRAN KADINLAR – II

1989 Sonrası Polonya