içinde

Netflix/Disney+ Savaş Başlıyor

Netflix vs Disney

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Netflix ve Disney+ 

Merhabalar, bu yazımda Netflix’in yeni rakibi Disney+ ile olan ilişkisini anlatmaya çalışacağım. Netflix 1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kuruldu, amacı DVD kiralamaktı. Eylül’99’da abonelik sistemi getirildi. Ocak’07’de internet yayınına başladı ve zamanla hem dış hem de kendi yayınlarını yayınladı. Netflix ilk kendi içeriğini Şubat’13 de yayınladı. Yurt dışında en düşük seviyede paketin fiyatı 10.99 $, Türkiye fiyatı 16.99 TL . Netflix gerekse uzun zamandır tecrübesi , gerekse yerelleştirme ve insanların algılarındaki yerleri ile sağlam bir marka algısı oluşturdu. Disney+ ise daha düşük fiyatla Netflix’e rakip olmak istiyor. Disney’de gerek uzun yıllar film sektöründe ki hatrı sayılır bir film çeşitliliği ve devasa film stüdyoları ile çok hafife alınmayacak bir rakip. Disney ABD’de 6.99 $ dolar etiketi ile binlerce film ve dizi izlenebilecek. Aşağıda Netflix hisselerinin 2-3 günde nasıl 8 Milyar $ kaybettiğini göreceksiniz.

Disneyland’ın Kısa Tarihi

Disneyland, ABD’li canlı resimci ve film yapımcısı Walt Disney tarafından 17 Temmuz 1955’te kuruldu.
Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı.
Walt Disney Productions, bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi. 1995 yılında ise Fox televizyonunu şirketine dahil etti.

Netflix pazarlama dehası takımını şimdi de Disney’e karşı koyamazsa fena tökezler, çünkü kendisinden daha tecrübeli bir rakipleri var , Netflix ağır yara alabilir. Bu olaylar şüphesiz en çok tüketiciye yarayacak ve daha düşük fiyatlar ile pazarda tekel kırılmış ve pazara canlılık gelmiş olacaktır. Şu an Türkiye’de 170000 kullanıcı Netflix kullanıyor, dünyada ise 130 milyon abonesi bulunmakta. Dilerim bu rekabet iki firmayı da daha çok geliştirme fırsatı verir

Hoşça kalın…

İlginizi Çekebilir : İnovasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Ibrahim Aydogdu tarafından yazıldı

Gençliğe Değer katmak isteyen bir genç.
Ogrenci Blogları Kurucusu

Bir Yorum

Bir cevap bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

oyun konsolu

Türkiyede Oyun Sektörü

google stadia

Google Stadia : Acaba bir Devrim mi ?