Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

75 / 100

“Dünya bizim açlığımızı doyuracak kocaman bir elma, kocaman bir şişe, şişkin bir meme ; biz hiç durmadan emeriz ve bir şeyler bekleriz, bir şeyler umut ederiz ve hiç durmadan hayal kırıklığına uğrarız. Kişiliğimiz değiş tokuş etmek, tüketmek üzerine kurulmuştur. Maddi manevi her şey kullanıp harcayıp bitirilecek bir nesnedir.” der fromm. Tamamen günlük hayatımızdan örneklerle yardımlaşmanın altındaki düşünce dinamikleri ve iyilik kavramı üzerinde  duracağız  seninle sevgili dostum. Sizce niyet faydadan üstün müdür?

Niyet Faydadan Üstün müdür?| İyilik ve sorumluluk ilişkisi 

Bu kavramlar temelinde oluşan duygu durum hallerimiz üzerine yazmak istiyorum. Yardımsever, fedakar mıyız? Yoksa çok güçlü olan sevilme duygusunun esiri miyiz?

   Sokakta yürüyorsunuz. Bir kadının partneri ona şiddet uyguluyor,ölünce hiç bahse alınmayacak bir trans birey bıçaklanıyor,ya da bir engelliye kuvvet uygulanıyor. Sadece siz varsınız sokakta. Ne yapardınız? Peki şimdi o sokağın dopdolu olduğunu ve aynı olayın yaşadığınızı düşünün. Meraklı gözlerle onları izleyip yolunuza devam mı ederdiniz? Yardım mı ederdiniz ? İşte buna sorumluluğun dağılımı adını veriyoruz. Kişi sayısı arttıkça sorumluluk dağılıyor. Kişi sayısı azaldıkça sorumluluk odaklaşıyor. 

    Yardım eden kişilerin sayısını düşünelim şimdi de. Kadına yardım için iki üç kişi koşuyorsa muhtemelen sende koşmaya,yardım etmeye başlarsın. yardım edenlerin sayısı artınca yine buna bağlı yardım etme potansiyelin artar. 

  Yardıma ilk koşan kişiler ve özellikleri 

  Nedir onları diğerlerinden farklı kılan ya da bir farklılık var mıdır? Yine o sokaktayız. Olumlu duygu durum hallerindeysek, keyfimiz yerindeyse yardım etme ihtimalimiz yükselir. ya da o alanda iyiysek bir yeteneğimiz var ise (trafik kazasında yaralanan bir kadına ilk yardım yapabilme yetisi gibi) de aynı şekilde. bir diğer önemli etken ise kişinin benlik kavramının gelişmişlik düzeyidir. yani kendine güveni yüksek ide de yardım etme ihtimali artar.  Diğer bir bakış açısı ise toplumsal açıdan,dil, din,ırk, cinsiyet, gelenek, görenek kavramları ve yardımlaşma arasındaki ilişkiyi ele alalım. İstanbul bebek’teki bir yetişkin ve aydının bir semtinde yaşayan bir birey arasındaki yardım kültürü farklılıkları bunun örneğidir. Ya da yurt dışı… Burada bir kültür veya kültürsüzlük tartışmasından ziyade kültürel farklılıklara dikkat çekmek istiyorum. 

  İşin temeline bakacak olursak yardımseverliği, sorumluluk algımızı gözden geçirmekte fayda vardır. Sorumluluk bir yük müdür? Gönülden gelen bir davranış mıdır?

Yardımlaşma

Niyet Faydadan Üstün müdür?| Saf iyilik var mıdır?

Bir öğretmen düşünelim. Çocuklarıyla çok keyifli vakit geçiriyor hem paraya hem çocukların sıcak gülümseme ve sarılmalarına ”sahip oluyor”. Burada ”saf iyilik” var mıdır dediğimde muhtemelen ”hayır!!” diyeceksiniz; bir çıkarım ve karşılıklı çıkar ilişkisi olduğundan ötürü. Fakat saf iyilik amaçlanarak yapılan eylem, saf bir duyguyla karşılık buluyorsa burada karşılıklı çıkar değil iyileşme söz konusudur diye düşünüyorum.

   Niyet faydadan üstün müdür öyleyse? 🙂 

Kadın-1

  Niyet Faydadan Üstün müdür?| Özgecilik (Diğerkamlık)

  Birey her ne kadar sadece yardımlaşma güdüsüyle iyilik yapsa da altındaki düşünce dinamiği derin anlamlar ifade ediyor olabilir. Örneğin olgun savunma mekanizmalarından; ”özgecilik” (diğerkamlık) ten bahsetmek istiyorum. İnsan beyni, bilinç ve bilinçaltı kavramlarının derinliği göz önüne alındığında, gözlem ve deneylerle sağlam veriler elde ediyoruz. Burada istekler ve arzuları fark edip yöneterek bencilce davranmak yerine, başkalarını düşünür şekilde davranan ve bundan memnuniyet duyan bireyler; örneğin siftah yapmamış esnafa kendi müşterisini gönderen dükkan sahibi… Bir elmayı arkadaşıyla bölüşürken kendine çürük kısmı alan, arkadaşına sağlam kısmı veren kişi… Bu olgun savunma mekanizmalarını kullanırlar.  Takdir, onay, sevgi görmek adına yapılmış eylemler ise;  ilkel birer savunma sistemidir.

  Yardımlaşma, iyilik kavramlarımızın altında, çok güçlü olan sevilme güdüsü mü yatıyor acaba sevgili dostum? 

   Toplum olarak; din, dil,ırk, cinsiyet  ayırt etmeksizin iyilik dolu günler umut ediyorum…

  Unutmayalım: ”Bencil insan başkasını sevemez ama kendini de sevemez.”

  SEVGİYLE ve RENKLE…

İlginizi Çekebilir: Yanlış Yapmak Mı, Hiç Bir Şey Yapmamak mı?

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Niyet Faydadan Üstün müdür?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Kendinize Değer Katın

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Trendler

  1. Sosyal
Merhabalar, bugünkü yazımda sizlere 6 maddede stratejik düşünme ve planlama nasıl olur sorusuna cevap arayacağız. İnsanoğlu öteden beridir yaşam mücadelesi vermekte. Bu mücadeleyi daha etkin ve verimli kalabilmek için bir yol haritasına ihtiyacı vardır. İşletmeler kitlesel bağlamda ilk kez 19.yy’da ortaya çıkmıştır. İşletmeler içinde stratejiler o zaman başladı diyebiliriz. Stratejinin amacı, bir veya birden çok […]
  1. Mühendislik
Bu yazımızda sizlere 6 adımda mühendislik okumak nasıl olacak ondan bahsedeceğim. İyi okumalar.. Hangi mühendislik olursa olsun; makine mühendisi, inşaat mühendisi, kaldırım mühendisi (!) (not: kaldırım mühendisi Türkçe’de boş boş gezen insan demektir, böyle bir meslek yoktur) mekatronik mühendisi vs. eğer mühendis olmaya karar verdiyseniz sahip olmanız gereken bazı meziyetler, geçirmeniz gereken bazı zorlu yollar […]
  1. Mühendislik
Merhabalar bu içeriğimde sizlere ardunio nedir ardunio kodlama nasıl yapılabilir 6 adımda sizlere anlatacağım. Eğer hazırsak ardunio nedir ile başlıyoruz.. Arduino Nedir? Elektronik ve kodlama ile ilgilenen her insanın kolayca ulaşabilmesi için tasarlanmış mikro denetleyici serisidir diyebiliriz. Arduino bir marka ismi ancak açık kaynak üretim yaptıkları için piyasada pek çok klon diye tabir edeceğimiz Arduino […]
  1. Sosyal
Herkese merhaba, bu yazı Öğrenci Blogları’ ndaki ilk yazım ve bu yazım zamanın önemini anlatmak olacak. Keyifli okumalar dilerim. Zamanın Önemi Başlıktan anlaşıldığının aksine fotoğraf makineleri veya fotoğraflar hakkında yazmadım. Deklanşör, fotoğraf makinelerinde fotoğrafı çekmek için basılan düğmedir. Aslında bakıldığında çok kolay gözüküyor. Herkes deklanşöre basabilir. Ama herkes doğru zamanda basamaz maalesef. Geçtiğimiz yıl Türkiye […]
  1. Sosyal
Videolar pazarlama taktiklerinde müşterilerin dikkatini çekmek için kullanılan metotlardan biridir.  Arama motorlarında organik trafikte artış sağlatabilir çünkü web sitesine giren kişi videolar sayesinde daha çok vakit geçirebilirler. Video editleme programlarının ilk başladığı zamandan günümüze evrilmesi uzun zaman almıştır. 1) Geçmişten Günümüze Video Editi 1950: Video ekleme; İlk film yapımcıları çeşitli çekimleri bir araya getirme fikrinden […]

Arşivler