Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere spesifik olarak nöral kök hücre tedavisi ve çeşitli hastalıklardaki kullanımlarından bahsedeceğim. İlk olarak kök hücre nedir ve ne değildir ona bir göz atalım.

Kök Hücre Nedir?
Kök Hücre Nedir?

Kök Hücre Nedir?

Kök hücreler, mitoz bölünme aracılığı ile vücudumuzda çeşitli hücre tiplerine (kas, kan, sinir, deri vb.) farklılaşma potansiyeli olan hücrelerdir. Normal hücrelerden üstün oldukları yetenekleri aşağıdaki gibidir.

 • Uygun çevreye yerleşebilirler
 • İstedikleri gibi çoğalabilirler
 • Belirli bir hücre tipine farklılaşmış hücreler oluşturabilirler
 • Hasarlı bölgede yeni doku oluşturabilirler

Edildiklere Kaynağa Göre

Embriyonik Kök Hücreler

Gelişmekte olan blastosistten elde edilirler.

Fetal Kök Hücreler

Herhangi bir sebep ile düşük yapılan fetüsün kan ya da kemik iliği gibi organlarından elde edilirler.

Erişkin (Yetişkin) Kök Hücreler

Yetişkin bir bireyin çeşitli dokularına yerleşmiş olan farklılaşmamış hücreler.

Blastosist Kapasitesine Göre

Baştan sona gidildikçe kök hücrelerin farklılaşma kapasiteleri azalır.

Totipotent Kök Hücreler

Bütün hücre tiplerine dönüşebilen kök hücrelerdir. Tüm hücre tipine dönüşebildiği için bir bireyi oluşturabilir 😊 (Örneğin zigot)

Pluripotent Kök Hücreler

Bir birey oluşturamaz fakat iki yüz farklı hücre tipine dönüşebilme yeteneği vardır. (Örneğin embriyonik kök hücreler, iç hücre kütlesi)

Multipotent Kök Hücreler

İki yüzden daha az sayıda hücre tipine dönüşür. Fazla yetkinlikleri yoktur sınırlı kök hücrelerdir. (Örneğin sinir sisteminde bulunan bir kök hücre ise sadece sinir sistemi hücrelerine dönüşebilir.)

Oligopotent Kök Hücreler

Sadece birkaç hücre tipine dönüşebilen kök hücrelerdir.

Unipotent Kök Hücreler

Sadece tek bir hücre tipine dönüşebilen kök hücrelerdir. (Örneğin sadece karaciğer hücresine dönüşebilme yetenekleri vardır.)

Nöral Kök Hücre Nedir?
Nöral Kök Hücre Nedir?

Nöral Kök Hücre Nedir? Nörol Kök Hücre Tarihi

Nöral kök hücreler, merkezi sinir sistemimizden köken alan ve büyük ölçüde farklılaşmamış hücre tipleridir. On yıl öncesine kadar sinir sistemine ait olan hücrelerin kendilerini yenileyemedikleri düşünülmekteydi. Fakat 1990’lı yıllarda yapılan araştırmalarda insan beyninde nöral kök hücrelerin varlığı tespit edildi. Nöral kök hücreler yapı bakımından fetüsün beyin ve sinir sistemini oluşturan kök hücrelere benzerler. Örneğin beyine bir embriyonik kök hücre verdiğimizde bu kök hücreler bize nöral hücreleri verebilir. Çünkü embriyonik kök hücreler yapısında nöron, astrosit ve oligodendrosit bulundurur.

Nöral Kök Hücrelerin keşfedilmesi sinir sistemi hastalıklarının tedavisi için çok önemli bir adım sayılmaktadır. Laboratuvar şartları altında nöral kök hücrelerden istenilen sinir hücreleri elde edilerek birçok sayıda sinir hastalığının tedavisi başarı ile sonuçlandırılmıştır.

Nöral Kök Hücre Tedavisi Örnekleri

Felçli Farelere Nöral Kök Hücre Tedavisi Uygulaması
Felçli Farelere Nöral Kök Hücre Tedavisi Uygulaması

Felçli Farelere Nöral Kök Hücre Tedavisi Uygulaması

Johns Hopkins Üniversitesi’nde, 2001 yılında yapılan bir çalışmada felçli farelerin nöral kök hücre tedavisi ile yeniden kımıldayabilmeleri sağlanmıştır. İlk olarak fareleri bilinçli olarak felç edebilmek için farelerin merkezi sinir sistemini etkileyen bir virüs verilmiş ve fareler felç duruma gelmişlerdir.   Ardından felç edilen farelerin omuriliklerine nöral kök hücrelerden elde edilen sinir hücreleri enjekte edilmiştir.  Tedavi sonrası üç ay beklenmiş ve üç ay sonunda felçli farelerin çoğunun kol ve bacaklarını kımıldatabildikleri görülmüştür.

Parkinson Hastalığında Nöral Kök Hücre Tedavisi
Parkinson Hastalığında Nöral Kök Hücre Tedavisi

Parkinson Hastalığında Nöral Kök Hücre Tedavisi

Kök hücre nakli, her hastalıkta olduğu gibi Parkinson ve Alzheimer gibi sinir sisteminde meydana gelen hastalıkların tedavisi için umut vaat etmektedir. Parkinson hastalığı, beynimizde hareketlerimi kontrol eden merkezlerdeki dopamin üreten hücrelerin ölmesi sonucu ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık sonucunda kişi hareketlerini kontrol edemez hale gelir.

Genellikle bu hastalığın tedavisinde verilen belirli bir ilaç vardır. Bu ilaç hastalığı tam olarak tedavi etmez, sadece hastalık sonucu oluşan şikayetleri azaltabilir. Ancak bu ilaç uzun kullanımda etkisini azaltarak çeşitli yan etkiler oluşturmaya başlar. Fakat fetüsten elde edilen nöral kök hücreler Parkinson hastalarına nakledildiğinde beyinde dopamin üretimi artışı sağlandığı gözlenmiştir. Yani bu da bize bu tarz merkezi sinir sistemini etkileyen hastalıklara karşı kök hücrelerin önemli bir rol üstlendiğini göstermiştir.

Kök Hücre Bağışı ve Önemi

Kök hücre bağışı, kan hücrelerinin oluşmasını sağlayan kök hücrelerin hasta olmayan bir bireyden alınıp hasta olan kişiye nakledilmesi durumudur.

Kök Hücre Naklinin Amacı

Kök hücrelerin hasta bireye nakledilerek çeşitli kanser türlerinin veya kanser dışı hastalıkların tedavisini sağlamak.

Donörden Kök Hücre Toplanması

Kök hücre toplanmasının iki yöntemi bulunur.

 1. Kemik iliğinden kök hücre toplanması: Bu yöntemde donör genel anestezi ile uyutulur ve özel iğneler aracılığı ile kalça kemiğinden kemik iliği toplanır.
 2. Donör kanı: Donöre büyüme faktörü uygulanır ve kemik iliğinden dolaşan kök hücreler kana yönlendirilir. Ardından bu kök hücreler aferez cihazı ile donörün kol damarlarına toplanır. Donörden kan alınarak kök hücre toplanması gerçekleşmiş olur.

Kök Hücre Nakli

Nakil işlemi için öncelikle hasta bireyin kemik iliği kısmen ya da tamamen boşaltılır. Ardından dokuya uyumlu ve sağlıklı bir bireyden alınmış kök hücreleri bu kısma yerleştirilir. Bunun sonucunda kök hücreler çoğalır ve birçok hastalık bu bağış sayesinde tedavi edilir.

Nakil İşlemi Sonrası Yan Etkiler

 • Enfeksiyon
 • Kan Değeri Düşüklüğü
 • Kansızlık
 • Trombosit Düşüklüğü
 • Eğer kanser hastasıysa bulantı-kusma ve saç dökülmesi de görülmektedir.

Unutmayalım ki bir gün herkes donör konumundan hasta konumuna geçiş yapabilir. Bunu göz önünde bulundurarak ve bugün ona, yarın sana diyerek kök hücrelerimizi bağışlayalım çünkü eminim ki köklerimizde iyilik var …

İlginizi Çekebilir: 4 Besin ile Dengeli Beslenme

Nil Gülbakan makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Nöral Kök Hücre Tedavisi Nedir? Çeşitli Hastalıklarda Nöral Kök Hücre Tedavisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.