Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Bu yazımda Nükleer atıklardan üretilen elmas pillerden bahsedeceğim. Madem bazı olayları hayatlarımızdan çıkaramıyoruz. Biz de onları daha yararları bir hale getiririz. Konunun daha iyi anlaşılması için nükleer santraller nasıl çalışıyor? İnceleyelim…

Nükleer Enerji Santralleri Nasıl Çalışır?

Nükleer enerji santrallerin çalışma prensibi, atomların parçalanmasına dayanmaktadır. Bu atom uranyumdur. Uranyum atomları nükleer füzyonla bölünmektedir. Bölünme işlemi sonrasında, açığa bir miktar ısı çıkmaktadır. Bu ısı yardımıyla su, buhara dönüştürülür ve tribünler çalışarak elektrik enerjisi üretilir. Buraya kadar herhangi bir sorun yok, her şey doğru bir şekilde ilerliyor gibi görünmektedir. Ne yazık ki bu enerji santralinin çok büyük bir dezavantajı vardır.

Bu dezavantaj ise enerji üretilirken oluşan atığın radyoaktif bir madde olmasıdır. Peki biz bu atıkla ne yapabiliriz? Bir yere mi dökmeli, saklamalı mı, yoksa başka bir şeye mi çevirmeliyiz? Bu zamana kadar saklamayı tercih etsek de son zamanlarda yeni gelişmeler ortaya çıkmaya başladı. Bizim bu yeniliklere ihtiyaç duymamızın sebebi de bu maddenin 5730 yıl gibi çok uzun bir sürede etkinliğini yitirmesidir. Nükleer santrallerin nasıl çalıştığını anladığımıza göre nükleer santrallerden elmas piller nasıl üretiliyor? İnceleyelim…

Elmas Piller Nasıl Üretiliyor?
Elmas Piller Nasıl Üretiliyor?

Elmas Piller Nasıl Üretiliyor?

Nükleer enerji santrallerinde oluşan radyoaktif atık, grafit ile birikir. Kırılma noktası da burada gerçekleşmektedir. Mühendisler radyoaktif grafiti ısıttığı zaman, maddenin radyoaktivite özelliğinin önemli bir paydasını kaybettiğini gördüler. Böylelikle radyoaktif atık daha az zararlı bir hale getirildi. Gelişimin kapısını aralayan bilim insanlarımız, yerinde durur mu hiç? İyi ki de durmadılar ve ısıtılan atığı, düşük sıcaklık-yüksek basınç formunda tutarak elmas pilleri üretmeyi başardılar.

Elmas Piller Nasıl Çalışır?

Elmas pillerin radyoaktif atıklardan nasıl üretildiğini öğrendik, peki nasıl çalışır? İnceleyelim… Radyoaktif atıklardan üretilen elmas piller radyoaktif bir ortama yerleştirildi ve düşük de olsa elektrik akımını ilettiği görüldü. Biz bu elmas pillerini nasıl daha iyi ve daha verimli bir hale getiririz sorusunun cevabını arayan bilim insanları, çareyi elmas pilini radyoaktif olmayan başka bir elmasın içine yerleştirerek buldu. Bu şekilde yapıldığı takdirde neredeyse %100 verim elde edilmektedir.  Radyoaktif atıkların etkinliğini yitirmesi için çok uzun yıllar beklemek gerekiyordu, aynı kabiliyeti de elmas piller de görmekteyiz. Elmas pillerin, yaklaşık 15.492 yıl ömrü bulunmaktadır.

Elmas Pillerin Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Uçaklarda
  • Uydularda
  • Uzay araçlarında
  • Tıbbı cihazlarda
  • Pillerin kullanılabileceği birçok yerde

Neden Elmas?

Elde ettiğimiz bu maddeye ya da malzemeye neden elmas diyoruz. Yoksa bildiğimiz, kuyumcularda satılan elmaslardan mı? Bu elmas piller doğadan elde edilemiyor. Bu yüzden sentetik olarak üretmek gerekiyor. Elmas pillerin nasıl üretildiğine değinmiştim, bu yüzden aynı kelimeleri tekrarlamak istemiyorum. Nükleer santrallerdeki atıklar karbon içeriklidir ve düşük basınç-yüksek sıcaklık dengesi kurulduğu takdirde bildiğimiz elmas elde edilebiliyor. Bundan dolayı bu pillere elmas pil denilmektedir. Doğada hazır olarak bulunan elmaslarda aynı süreçlerden geçerek oluşumunu tamamlar.

Sonuç | Nükleer Elmas Bataryası
Sonuç | Nükleer Elmas Bataryası

Sonuç

Bazı şeyleri açıklamakta fayda var. Şimdi bu elmas piller hakkında elle tutulabilir somut veriler elde edilemedi. Bazı kaynaklara göre yapıldığı söyleniyor, başka kaynaklara baktığımızda ise daha teori aşamasında olduğunu görüyoruz. Çok büyük bir teknoloji, böyle bir pil piyasaya sürülürse, bütün kartlar tekrardan dağıtılır ve sektörün bir devrim yaşayacağı aşikâr. Böyle büyük bir teknolojinin yetkili kişiler tarafından açıklanmaması mantıklı bir hamle gibi gözüküyor. Çünkü herkes gücün kendinde olmasını ve bazı durumlarda güçlü olduklarını kimsenin bilmemesini isterler, bu gibi durumlarda sessiz kalmayı tercih edebilirler.

Tekrar etmekte fayda var, yapıldı mı, kullanılıyor mu yoksa bir teoriden mi ibaret? Kesin bir yargıya varamıyoruz. Evet, nükleer enerji santralleri doğaya zarar veriyor ama bugün vazgeçersek, yerine koyabileceğimiz başka bir şey yok. Bu yüzden belli bir süre de olsa onlarla yaşamaya alışacağız. Bardağın bir dolu tarafı bir de boş tarafı vardır. Hatta boş tarafta dahi doluluklar yaratabiliriz. Burada, bardağın dolu tarafı nükleer santrallerin enerji sağlıyor olması. Bardağın boş tarafı ise doğaya zarar vermesi.

Boş tarafın içinde yaratabileceğimiz doluluklar ise radyoaktif atıklardan elmas pil üretimidir. Hayat kimimize karanlık kimimize aydınlık görünür. Aslında herkesin baktığı hayat birdir, farklı görmemizin nedeni ise farklı pencerelerden baktığımızdandır.

İlginizi Çekebilir: 6 Adımda Mühendislik Okumak

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Nükleer Atıklardan Üretilen Elmas Piller

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.