içinde ,

NÜKLEER ENERJİ BİZE DOST MU DÜŞMAN MI?

NÜKLEER ENERJİ BİZE DOST MU DÜŞMAN MI?

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Enerji… Kimilerine göre bir para kaynağı, kimilerine göre ise günlük hayatımızda kullandığımız sıradan bir kelime… Fakat enerji, hayatımızdaki yerinin önemi ile birlikte, pek de sıradan görülebilecek bir şey değildir. Enerjinin tanımı kısaca iş yapabilme durumudur. Bilinen ve tanımlanan sekiz çeşit enerji türü olmasıyla beraber hayatımızdaki birçok alanda kullanılabilir. Endüstri devriminden sonra Dünya’nın enerjiye olan ihtiyacı artmıştır. Fosil kaynaklardan yararlanarak elde edilen enerji zamanla çevreye çok zarar verdiğinden dolayı insanların enerji üretiminde tercih etmek istemediği bir kaynak olmuştur. Hidroelektrik ve Rüzgar Enerjisi’nin kullanılması aynı zamanda kullanımına teşvik edilmesine rağmen dünya nüfusunun ihtiyacını tam olarak karşılayamadığından dolayı pek gelişememiştir. Günümüzde ise kömür ve doğalgaz  enerji üretimi alanında kullanılan en yaygın iki unsur olarak biliniyor. Ekonominin geliştiği bu dönemde ise biz insanlar, fiyat-performans bakımından en uygun enerji elde etme yolu arıyoruz. Peki enerji üretiminde nasıl bir yol izlemeliyiz?
Nükleer.jpg

  1. yüzyılın sonlarına doğru her maddenin atom adı verilen ve bölünemeyen parçacıklardan oluştuğu görüşü dönemin ünlü Alman fizikçileri Otto Frisch, Lise Meitnerve ve Otto Hahn’ın Uranyum elementi üzerine yapmış olduğu ve deneyin sonunda atom çekirdeği parçalayabildiklerinden dolayı yıkıldı. Artık insanlar atomun çekirdeğinde ne olduğunu kapsamlı bir şekilde araştıracak ve çekirdeğin parçalanmasından dolayı ortama yayılan enerjiden yararlanmak isteyecekti. Nükleer ismi İngilizce çekirdek anlamına gelen Nucleus’dan geliyor. Nükleer Enerji ise günümüzde atom çekirdeğinin parçalanmasından dolayı yayılan enerji olarak biliniyor. Zenginleştirip silindir bir pelet şekline getirilen Uranyum nükleer reaktöre yerleştirildikten sonra kontrollü bir şekilde reaksiyon giriyor ve çekirdeklerine çarpan nötronlardan dolayı çekirdekleri parçalanıyor ve ortama muazzam bir ısı ortaya çıkıyor. Bu ısı ise ortamda bulunan basınç yardımıyla suya aktarıldıktan sonra ısınan su ise pompalar ve borular yardımıyla buhar üreticine iletiliyor. Üretilen buhar tribüne gittikten sonra jeneratör yardımıyla ise elektrik üretimi gerçekleşiyor. Fakat Nükleer reaktörlerde gerekli basıncı ve su miktarı ayarlanmadığı takdirde sonucu çok kötü olacak şekilde kazalar meydana gelebilir.

demir.jpg
Günümüzde ülkeler arasında Nükleer Enerji üretimi yapmak güç gösterisi olarak gözükmesiyle birlikte enerji üretiminde soluğu atomun çekirdeğinden alan ülke veya firma sayısı da gün gittikçe artmaktadır. Peki Dünya’nın oluşumundan önce bile kainatta varlığını gösteren bu atomların enerjilerinden yararlanmak mantıklı bir şey mi? Bir başka değişle Nükleer Enerji bize dost mu yoksa düşman mı?
Bilindiği üzere hayatımızdaki her unsurun yararlı ve zararlı yönleri mevcuttur. Nükleer Enerji’nin ise yararları ve zararları elbette vardır. Ne yazık ki nükleer enerjinin keşfedilip hayatımızda önemli bir yere sahip olana kadar olan zaman diliminde bu enerji türü üretimi ile ilgili pek çok iyi anımız veya bildiğimiz bir şey yok. Örneğin II. Dünya Savaşı sonlarına doğru Amerikan Hava Kuvvetleri’nin Japonya’nın Nagazaki ve Hiroşima adlı kentlerine atmış olduğu atom bombası ile nükleer enerji ve bu enerji ile ilgili çoğu kavramların canlı yaşamı üzerindeki olumsuz etkileri açık bir şekilde görünür olmuştur. Buna ek olarak 26 nisan 1986 tarihinde dönemin SSCB’nin Pripyat şehri yakınlarındaki Çernobil Nükleer Santrali’ndeki 4 numaralı reaktörde gerçekleşen kaza ise nükleer enerjinin yararından çok zararının çok fazla olduğu görüşüne bu durum tuz biber ekmiştir. Başta Ukrayna olmak üzere Karadeniz’e kıyısı olan çoğu ülke bu patlamanın etkisini kötü ve şiddetli bir şekilde hissetmiştir.
nükleer ışık.jpg
Atom çekirdeğinden enerji üretmek her baba yiğidin harcı değil elbette. Enerji üretimi sırasında herhangi bir kazanın meydana gelmemesi için önlemler alınmalı ve yetkililer tarafından insanlar Nükleer Enerji konusunda bilinçlendirilmeli. Bizi biz yapan atomların çekirdeklerinden enerji üretir duruma geldiğimize rağmen henüz tam olarak Nükleer Enerji’nin ne demek olduğunu, nasıl kullanılması gerektiğini ve prosedürlere göre yararlanıldığı takdirde elde edeceğimiz çok yüksek miktardaki enerjinin varlığından bir haberiz…
Daha çok okumalı ve araştırmalı günler diliyorum, kendinize iyi bakın!

İlginizi Çekebilir : Lastik Teknolojisi Değişebilir – Havasız Lastikler

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EİNSTEİN'IN GÖLGESİNDE BİR HAYAT “Mileva Maric”

AIESEC MÜLAKATI

AIESEC MÜLAKATI NASIL OLDU ?