Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Obsesif Kompülsif Bozukluk yani OKB, insanların obsesyon (takıntı) adı verilen, beyinde sürekli tekrar eden düşüncelere sahip olması ve bu düşüncelere engel olamama ve rahatsız olma durumunda, kompulsiyon adı verilen sürekli tekrar eden davranışlarda bulunmasıdır.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Çeşitleri

Bulaşma obsesyonu ve temizlik kompulsiyonu

Kişinin bedeninin ve giysilerinin kir, mikrop, toz gibi etkenler ve zarar göreceği endişesiyle yarattığı takıntıları ve bu takıntıların yarattığı sıkıntıyı gidermek için yaptığı davranışlara denir.

Kuşku obsesyonu ve kontrol kompulsiyonu

En sık görülen obsesyon ve kompulsiyonlardan biridir. Kişi gaz ocağı, kapı, kilit gibi nesnelerin açık kalmış olabileceğinden, ütü vs. elektrikli aletlerin fişlerinin prizde takılı kalmış olabileceğinden kuşku duyar ve emin olmak için tekrar tekrar kontrol etme gereksinimi duyar.

Dini içerikli obsesyonlar

Dini inançları yoğun yaşayan insanlarda daha sık görülür, Kişi dini içerikli takıntılı düşünceleri düşünmekten kendini alıkoyamaz.

Cinsel içerikli obsesyonlar

Zaman zaman OKB’li hastalarda kendine, yaşına, toplumdaki yerine hiç yakıştıramadığı bir biçimde, cinsel içerikli obsesyonlar bulundurur.

Sayma kompulsiyonlar

Çoğu zaman bir ritüel gibi uygulanır, bir hareketi belirli bir sayıda, sürede yapmadıklarında günlerinin iyi geçmeyeceğine ya da başlarına kötü bir olayın geleceğine inanırlar.

Biriktirme / saklama kompulsiyonları

Kişi ihtiyaç duyulacağı düşüncesiyle, hiç olmayacak eşyaları saklayıp biriktirebilir.

Simetri-düzen obsesyon ve kompulsiyonları

Sık görülen durumlardan biridir, simetri ve düzen kişinin hayatına hakimdir.

Uğurlu uğursuz sayılar, batıl itikatlar, renkler gibi olgularda da obsesif kompülsif bozukluklar arasında yer almaktadır. Bu inançlar hayatınızı yaşamaya engel olacak düzeydeyse hastalık olarak adlandırılabilir, kara kedi görünce saç seçmek, üstüne fermuar çektirmemek, merdiven altından geçmemek ve vb şeyleri örnek olarak gösterebiliriz, halk arasında batıl inanç olarak da adlandırılabilir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedenleri

Obsesif Kompulsif Bozukluk genetik faktör sebebiyle çocuklarda görülebilir, örnek alınan anne ve baba sebebi ile oluşabilir, çocukluktan gelen travmalar buna da dahil olmak üzereOKB’nin her 100 kişiden 2-3’ünde görüldüğü saptanmıştır. Obsesif Kompulsif Bozukluk hastalığı okul öncesi çağdaki çocuklar, ergenlik çağı, yetişkinler olmak üzere her yaştan insanda görülebilir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Hayatımızı Nasıl Etkiler
Obsesif Kompülsif Bozukluk Hayatımızı Nasıl Etkiler

Obsesif Kompülsif Bozukluk Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Obsesif Kompülsif Bozukluk hastası biri olarak basit bir örnek vermem gerekirse yolda yürümenize dahi engel olur, zamanınızdan çalar, güzel anılarınızı elinizden alır.Obsesif Kompülsif Bozukluk bana göre hem bencilliğin hem de fedakarlığın tanımı, takıntı oluşturduğumuz çoğu şey bize ve etrafımızdakilere zarar gelmemesi için bir ritüel aslında, işte bu yüzden bir o kadar da ilginç bir hastalık. Çoğu zaman bu hastalığın azaldığını düşünebilirsiniz ama en stresli olduğunuz anda size eşlik edecektir, beraberinde kaygıyı getirip aklınızı kaçırmanıza neden olacaktır. Obsesif Kompülsif Bozukluk sizlerigafil avlar, dizi mi izliyorsunuz muhtemelen gördüğünüz bir şeyi 3-4 kere bazen 3-4 defadan fazla geri sarıp bakma isteğiniz olacaktır ve bunun hiçbir mantığı olmaması sizi durdurmaz.

Bu yaşadığımız zor günlerde Corona Virüse karşı Obsesif Kompülsif Bozukluk hastalığı daha ciddi düzeye gelebilir – ellerini yıkamaktan derisi soyulan biri olarak söylüyorum- kesinlikle tedavi görmeniz gerek. Bittiğini düşündüğünüzde tekrar başlayacak, yeni bir malzeme bularak hayatınıza tekrar girecek. Hayatınızdan bir hafta ya da birkaç gün çıkması, yok olması, sizi terk ettiği anlamına gelmez Obsesif Kompülsif Bozukluk tam anlamıyla zehirli bir eski sevgilidir, sizi sevdiği için yanınızda olduğunu sanabilirsiniz ama aslında tek amacı kendi isteklerini karşılamaktır, üstelik birkaç kere de haklı çıktığını gördüyseniz ona tapmaya başlayacaksınız ama bu doğru değil, eski sevgililer -her zaman olmasa da şu anki metaforum dolayısıyla- sizi manipüle eder, kurbanı oynar, sizi deli etme düzeyine getirir ve kölesi olursunuz.

Siz tüm bunları aşk uğruna yaptığınızı sanabilirsiniz ama artık aynaya bakıp kendinizle yüzleşme vakti exten next olmaz bu yüzden Obsesif Kompülsif Bozukluk kapınızı çaldığında onu içeri almamalısınız. Gittiğinde hissettiğiniz o huzuru ve rahatlığı hayatınızdan eksik etmeyin, tüm o güzelliklere odaklanın çünkü hayat onsuz daha iyi, derin bir nefes almak, gökyüzüne bakmak, hayvanlarla vakit geçirmek, arkadaşlarınızla dertleşmek ve hayallerinizin peşinden koşmak ihtiyacınız olan şey, OKB değil!

Obsesif Kompülsif Bozukluk İle Neleri Kaybedersiniz
Obsesif Kompülsif Bozukluk İle Neleri Kaybedersiniz

Obsesif Kompülsif Bozukluk İle Neleri Kaybedersiniz?

En başta hayatınızdan, bir kere geldiğiniz bu değerli hayatınızdan saniyeler, dakikalar, güzel anlar kaybedersiniz. Cesaretinizi, huzurunuzu, mutluluğunuzu yok edersiniz. Mutlu olduğunuz o bir saniye, o önemli an tüm her şeye bedeldir, mutluluğu gerçek olmayan bir şeye değişmeyin! Bunlardan en önemlisi kendinizi kaybedersiniz, insan ömrü yaklaşık 100 yıl sürebilir ve bu uzun süreçte kendinizi hissedemezseniz, kendinizi anlayamaz ve kendinize hizmet edemezseniz bunca sene nasıl geçer tahmin bile etmek istemiyorum.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Atağı Sırasında Ne Yapılmalı?

Öncelikle kesin ve kesinlikle profesyonel bir yardım almalısınız asla ertememeli ve yaşama geri dönmelisiniz, sanıldığı kadar basit bir hastalık değil çünkü elimizdeki en değerli şeyi yani hayatımızı etkiliyor hemen bir destek almanız şart. Spor gibi sağlıklı aktiviteleri hayatınıza almak sizi bir kalkan misali koruyacaktır, yoga ve meditasyonu ise kesinlikle öneriyorum.

Sanata yönelmek hem ruhunuzu yatıştırır hem de beyninizi. Yazı yazabilirsiniz, şarkı besteleyebilirsiniz, şiir okumak ve yazmak da yardımcı olacaktır ki bu dünyada şiir okumaktan çok insanın ruhunu besleyen ne var ki! Bunun yanı sıra güzel anılarınızı hatırlamak yardımcı olabilir, kahkaha atmak, hemen bir arkadaşınızı arayıp aklınızı meşgul etmek de işe yarayacaktır, sevdiğiniz bir kitabı okumak, güzel bir film izlemek, Katy Perry’nin müzik videolarında kaybolmanın da işe yarayacağından eminim. Her zaman ve her an için şunu hatırlayın güzel şeylerin olması mümkün, karanlık istemediğiniz sürece ortaya çıkmaz ve inanmak her zaman işe yarar, eğer kendinize inanırsanız Obsesif Kompülsif Bozukluğunu al aşağı edebilirsiniz

Son Söz

Obsesif Kompülsif Bozukluk yani OKB, sizden asla vazgeçmeyecektir sizin ondan vazgeçmeniz gerekiyor, tekrar eden davranışlardan bulunmak sadece zamanınızdan çalar, mantık dışı şeylerin gerçekleşmesi mümkün değildir, mucizeler kötü olaylar üstüne gerçekleşmez, her zaman güzel olaylara mucize denir, bu yüzden olma ihtimali %0 olan bir şey için kendinizi obsesyonun cılız, soğuk korkunç ve sevgisiz kollarına lütfen atmayın. Hayatınızı düzene sokmak, belirli bir rutine sahip olmak, uykusuz kalmamak -özellikle uyku düzeninize dikkat etmelisiniz- bunlar da Obsesif Kompülsif Bozukluk ile savaşırken size yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: 3 Örnekle Klasik Koşullanma Nedir?

https://ogrencibloglari.net
ogrencibloglari makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.