içinde ,

OKUMA REHBERİ – KASIM

kitap

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Öncelikle belirtmeliyim ki düzenli bir şekilde kitap okumaya yeni başladım ve okuduğum eserler sizlerin çoktan okuduğu eserler olabilir. Elimden geldiğince yorumlamaya çalışıyorum. Bir kitap bile almanıza vesile olduysam ne mutlu bana.

Fahrenheıt 451 – Ray Bradbury – Bilim Kurgu

“Yakmak Bir Zevkti”

Günümüzde itfaiye mesleğini icra eden kişiler yaptıkları işlerin tam tersini yapmış olsaydı ne olurdu. İşte Fahrenheıt 451 bu konunun üzerine kurgulanmış bir başyapıt. Guy Montag’ ın yaptığı işi sorgulaması ve bunun üzerine gelişen olaylar zinciri. Merak duygusu ve macera kitapta yeterli miktarda bulunmakta. Kitap kitapların değerini bir kez daha bize hatırlatıyor.
fahrenheit 451 ile ilgili görsel sonucu

Satranç – Stefan Zweıg – Modern Klasik

“Fakat oyunu derhal bırakmalısınız ,yoksa artık çok geç olur.”

Kitaptan adından anlaşılacağı üzere satranç etrafında kurgulanmış bir başyapıt. Ben kısa versiyonunu okudum. Benim açımdan son derece zevkli bir okumaydı. Olaylar bir yolcu gemisinde vuku buluyor. Kitapta 3 satranç oyuncusunun karşılaşması ve Dr.B.‘nin hayat hikayesi anlatılıyor. Benim kitapta etkilendiğim en önemli düşünce ister satranç olsun ister başka bir şey olsun insan gününün tamamını o şey üzerinde geçirdiğinde o şey üzerinde inanılmaz düzeyde yetkinlik seviyesine ulaşabilmesi. Yazarın anlatımıyla bu düşünceyi gerçekçi bir biçimde canlandırabildim.

Satranç

Kıyamete Bir Milyar Yıl – Arkadi ve Boris Strugarski – Bilim Kurgu

“Filogiston’a hiç inanmadım. Yüksek bir uygarlığa hiç inanmadım. Hem filogiston, hem de yüksek uygarlık; fazlasıyla insani bunlar. Baudelaire‘deki gibi. Fazlasıyla insani, yani hayvani. Aklın ürünü değil, akılsızlığın ürünü.”

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitaptaki isim karmaşasından dolayı kitaba pek ısınamadım. Bu karmaşadan dolayı kitabın hikayesine tam olarak özümseyemedim. Ana karakterimiz önemli bir çalışma yapan bilim adamı. Olaylar ana karakterimiz ve diğer arkadaşlarının yaşadığı garip olaylar silsilesi çerçevesinde yaşanıyor. Bilinmezlik üzerinde çok fazla durulmuş bir kitap son kısımda bile tam olarak ne olduğunu anlayamadım.
Kıyamete Bir Milyar Yıl

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley – Bilim Kurgu

“Bay Vahşi!”

Bu ay okuduğum en güzel kitaptı diyebilirim. Olası bir gelecek tasviri yapan kitap günümüzde adımları atılan genetiği değiştirilmiş yapay bebekleri ve hiyerarşi düzenini çok güzel bir şekilde anlatıyor. İçerisinde biraz cinsellik barındırsa da eleştirilen şeylerin anlatılması gerekliliğinden dolayı göz ardı edilebilir. Eseri fazla anlatmaya gerek yok en yakın zamanda temin edin ve keyfinize bakın.

İlginizi Çekebilir : 7 Kitapla Seni Değiştiriyoruz

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Anonim tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

otonom cihaz

Geleceğimiz Otonom Cihazlar

çocuk

Yolculuklardan Bir İz