Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Giriş

Hayatımızın her bölümünde para söz konusuyken herkesin en az bir tane ekonomi kitabı okuması gerekir. Çünkü parayla bu kadar iç içeyken ekonomiyle ilgili basit terimleri ve ne işe yaradıklarını bilmeliyiz.

Biz de ekonomi döngüsünde birer parçayız. Bizim sayemizde çemberin uçları birbirine bağlanıyor. Bu çemberin bir parçasıyken, kalan diğer bölümler hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Herhangi bir ekonomi kitabı okumak bizi daha bilinçli hale getirir. Daha bilinçli para harcayan, daha mantıklı yatırım yapan, daha kurnaz bir müşteri…

Bu yazıda okunması gereken 10 ekonomi kitabı yer alıyor. Ekonomi hakkında hiçbir bilgisi olmayan birinin çok rahat anlayabileceği kitaplardır. Belki de bilginiz var ama birçok terim olduğu için karıştırıyor veya unutuyorsunuz. Her zaman baş ucunuzda bulunabilecek ve unuttukça hemen bakabileceğiniz kitaplardır.

10 Ekonomi Kitabı

  • Ekonomi 101
  • Örneklerle Kolay Ekonomi
  • İktisada Giriş İktisattan Çıkış
  • Görünmeyen Ekonomist
  • Ekonomi Kitabı
  • Paranın Yükselişi
  • Kriz Ekonomisi
  • Kızımla Ekonomi Sohbetleri
Ekonomi 101
Ekonomi 101

Ekonomi 101: Bir Çırpıda Para ve Finans – Alfred Mill

Say Yayınları’nın 101 dizisinden biri olan Ekonomi 101, herkesin genel hatlarıyla ekonomi hakkında bilgi sahibi olması için harika bir kitap. Bu ekonomi kitabı, özellikle haberleri izlerken terimleri anlamayan okurlar için çok kolay tanımlamalara sahiptir.

Eğer ekonomi hakkında kendinizi geliştirmek ve daha ileri düzey kitaplar okumak istiyorsanız ama hiçbir bilginiz yoksa bu kitaptan başlayabilirsiniz.

Ek olarak ekonomiyle ilgilenen biri veya iktisat okuyan bir öğrenciyseniz bu kitap sizin ders kitabınız yerine geçebilir. Unuttuğunuz bir terim, açıklamasını hatırlamadığınız bir konu hakkında hemen ilgili sayfayı açarak bakabilirsiniz.

Kolay ekonomi
Kolay ekonomi

Örneklerle Kolay Ekonomi – Mahfi Eğilmez

Alanında uzman ve ünlü bir ekonomist olan Mahfi Eğilmez; köşe ve blog yazarlığının yanı sıra bilgilerini kitaba da dökmüştür. Her kesime hitap eden Örneklerle Kolay Ekonomi, günümüzde en önemli ekonomi konularını açıklamaktadır. Herkesin okuması gereken ve okurken de çok kolay anlayabileceği dile sahip olan bir ekonomi kitabıdır.

Bu kitabın en güzel özelliği ekonomi terimlerinin sadece sözlük anlamıyla ve kısa açıklamalarıyla kalmamasıdır. İsminden de anlaşıldığı gibi örnekler verilerek o terimin hafızamıza kazınmasını sağlıyor. Mahfi Eğilmez’in her terimde ve her konuda verdiği örnek sayesinde o terimi daha iyi anlıyoruz.

İktisada Giriş İktisattan Çıkış
İktisada Giriş İktisattan Çıkış

İktisada Giriş İktisattan Çıkış – Emre Alkın

İktisat öğrencileri üniversite hayatlarının ilk yılında İktisada Giriş dersini görürler. Peki neden iktisattan çıkış? Ekonomiye yeni başlayanlara sınırlı kaynaklar ile sınırsız istekleri dengelemeyi öğretirler. Emre Alkın’ın da değindiği nokta burası. Günümüzde artık insanlar bunu dengelemiyorlar. Aksine sınırsız isteklere daha çok ulaşmaya çalışıyorlar.

Hepimiz gelirinden fazla harcayan, ihtiyacından fazlasını alan, arzu ile ihtiyacı karıştıran insanlara dönüştük. Hal böyleyken ekonomiye yeni başlayanların klasik iktisat kitapları okumaları yeterli olmayacaktır. Dünyanın ve Türkiye’nin şu anki ekonomisini görmek gerekir. Emre Alkın’ın İktisada Giriş İktisattan Çıkış kitabında çok güzel açıklamalar, eleştiriler ve anlatımlar bulunmaktadır.

Görünmeyen Ekonomist
Görünmeyen Ekonomist

Görünmeyen Ekonomist – Tim Harford

Dünyanın dört bir ucundaki tüm insanların ortak noktası müşteri olmaktır. Kurnaz bir müşteri olmak için Tim Harford’un Görünmeyen Ekonomist kitabını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Okurların geri dönüşleri ise kitabın sıkıcılıktan uzak olduğu ve sıkıcı ekonomi konularına eğlenceli bir anlatım getirdiği yönündedir. Eğer ekonomi ilgi alanınız değil ama bilgi sahip olmak istiyorsanız ve sıkılmak istemiyorsanız bu kitap tam sizin için.

Ekonomi Kitabı
Ekonomi Kitabı

Ekonomi Kitabı – Niall Kishtainy

Alfa Yayınları’nın yayımladığı Ekonomi Kitabı isimli kitapta 7 alanında uzman kişinin katkısı vardır. Diğer kitaplardan ayıran özelliği çok detaylı ve resimlerle açıklanmasıdır. Geçmişten günümüze kadar olan ekonomiden bahsederken resimlerle desteklenmiştir.

Ek olarak ekonomi jargonun daha basitleştirilmiş açıklamaları içeren bu kitap her kesimden insanın kolaylıkla okuyabileceği bir kitap. Ekonomiyle ilgilenmeyen biri olabilirsiniz. İktisat bölümünü kazanmış bir öğrenci olabilirsiniz. Hiç fark etmez. Herkesin içinde ilgisini çekebilecek konular barındıran bu kitabı okumak için vakit kaybetmeyin.

Paranın Yükselişi
Paranın Yükselişi

Paranın Yükselişi – Niall Ferguson

Günümüzde her şeye ulaşabilmek için kullandığımız bir araçtır artık para. Bu sebeple para çok önemli hale gelmiştir. Fakat paranın anlamı artık herkes için farklı anlam ifade eder oldu. Artık bilgisayarlarda rakamlarını gördüğümüz sanal bir şeye dönüştü. Bazıları için kötülüklerin anası, bazıları içinse işçinin prangasıdır. Ülkeler için bir savaş sebebidir veya barış sebebidir. Niall Ferguson, Paranın Yükselişi kitabında geçmişten günümüze parayla ilgili tarihsel olayları ve bu olaylarda yatan sırları anlatıyor. Parayla iç içe olanların bu ekonomi kitabını okumasını öneririz.

Kur Savaşları
Kur Savaşları

Kur Savaşları – James Rickards

Ekonomide herkesin takip ettiği döviz kurlarıyla ilgili hem çok korkutucu hem de okumaktan bir an bile kendinizi alıkoyamayacağınız bir akışa sahip olan Kur Savaşları kitabını mutlaka okumalısınız. James Rickards bu kitabında doların düşürülmesi, büyüyen çelişkiler ve daha pek çok şaşırtıcı olaylara değinmiştir.

İktisadi Düşünce Tarihi
İktisadi Düşünce Tarihi

İktisadi Düşünce Tarihi – E. K. Hunt, Mark Lautzenheiser

İktisadi Düşünce Tarihi kitabı eleştirel bir perspektiften baktığı için ekonomi hakkında bilgi sahibi olmayanların iktisatçılardan daha kolay anlayabileceği bir dil olduğu söylenmektedir. İktisatçıların unuttuğu ‘politik iktisat’ kimliğine değinen iki yazarın bu ekonomi kitabını okumanızı tavsiye ederiz.

Kriz Ekonomisi

Kriz Ekonomisi – Nouriel Roubini

Ekonomistler tarafından şaşkınlıkla karşılanan Kriz Ekonomisi kitabında Nouriel Roubini ekonomi hakkında uyarıda bulunuyor. Kitapta yazdığı tahminler sonrasında doğru çıkıyor. Güncel soruları içeren kitabı okumanızda fayda var.

Kızımla Ekonomi Sohbetleri
Kızımla Ekonomi Sohbetleri

Kızımla Ekonomi Sohbetleri – Yanis Varufakis

Günümüzde ekonomistler ekonomi hakkında konuşurken çok karmaşık biçimde anlatıyor. Özellikle terimleri bilmeyen kişiler anlamakta güçlük çekiyor. Fakat Yanis Varufakis’in Kızımla Ekonomi Sohbetleri ekonomi jargonundan uzaklaşıyor. Akıcı bir dile sahip olan bu kitap ekonomiyle ilgili birçok kafa karıştırıcı sorunun cevabını içeriyor. Adından da anlaşıldığı gibi sohbet havası içeriyor. Özellikle teknik bilgisi olmayan okurlar için harika bir başlangıç kitabıdır.

İlginizi Çekebilir: İşletme Öğrencilerine 10 Kitap Tavsiyesi

Irem Akbas makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Okunması Gereken 10 Ekonomi Kitabı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.