içinde

ÖLÜMÜ BEKLERKEN

Ölüm

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

6 milyon kişi. Burası neresi mi? Auschwitz ölüm kampı. İnsanlığın bittiği bu yeri sizlerle inceleyelim.

Auschwitz Krakow şehri yakınlarında Auschwitz-Birkenau bölgesinde geniş bir arazide naziler tarafından kuruldu. Bu kampta sadece Yahudiler yoktu. Polonya,Almanya,Fransa,Belçika,Romanya,Avusturya’dan getirilen insanlar da bulunuyordu. nazilerin toplumu ıslah etme ve Alman ırkını arındırma ideolojisiyle kendince sakıncalı gördükleri kişileri bu kampa gönderiyorlardı. Gönderilen kampın girişinde “arbeit macht frei’”yani çalışmak özgürlüktür yazısını göreceksiniz.

arbeit-macht-frei-auschwitz
auschwitz kapısı

Tabi bu insanlar yazıyı görünce gerçekten çalışacaklarını düşündüler. Ama gerçek bundan çok daha farklıydı. Gelenler başlarında doktor ve komutanla tasnif edilerek sağ tarafa ve sol tarafa diye ayrılıyordu. Sağ taraftakiler hayatta kalıp çalıştırılıyor, sol taraftakiler ölüme terk ediliyordu. Ölümleri basit bir şekilde olmuyordu, acı çekerek son nefeslerini veriyorlardı. Kimisi gaz odalarına gönderiliyor kimisi de öldürülerek krematoryuma(cesetlerin yakıldığı yer) gönderiyorlardı. Sağ kalanlar da çok ağır şartlar altında çizgili pijamalı kıyafetleriyle yemeden, içmeden yok pahasına çalışıyorlardı. Bu şartlarda da bir insanın uzun süre yaşaması zaten imkansızdır. Daha fazla dayanamayıp ölüyor ve sol taraftaki insanların kaderini tekrar ediyorlardı.

alman halkı
Çizgili pijamalı insanlar

Auschwitz tek bir bölgeden oluşmuyordu. Auschwitz 1,2,3 ve 39 Auschwitz yan kampına sahipti.

Toplam bu soykırımdan;

  • en az 5 milyonu aşkın Yahudi
  • 75.000 Polonyalı,
  • 20.000 Roman(Çingene)
  • 15.000 yukarıda saydığım diğer devletlerin insanları öldürüldü.

İnsanlığın vicdanının tükendiği bu yer 27 Ocak 1945’te özgürlüğüne kavuşturuldu. Almanya’da 1996 yılından beri her yıl Yahudi Soykırımı Anma Günü programları gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde de ilk defa 27 Ocak 2018’te Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

İnsanların öldürülmesi din, dil, ırk meselesi değil vicdan meselesidir.

Daha güzel dünyada yaşamak umuduyla…

İlginizi Çekebilir: Hitler’in Kısa Hikayesi

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

Anonim tarafından yazıldı

nothing

Yanlış Yapmak mı, Hiçbir Şey Yapmamak mı?

CHEF’S TABLE