Eskiden insanlar ellerinde özgeçmişleri ile kapı kapı dolaşıp iş ararken artık bütün başvurular dijital mecralarda yapılabilir hale geldi. Ön yazı nasıl yazılır?. Tabii ki bu dijitalleşme, iş arayanlar için sadece özgeçmişle işe başvurmak dışında, başvurularda ön plana çıkabilmek için alternatif yolları da şart kıldı. Günümüzde ne kadar iyi hazırlanmış olsa da ön yazı içermeyen bir özgeçmiş tek başına pek bir şey ifade etmez.  Binlerce kişinin başvurduğu bir ilana başvuru yaptıktan sonra görüşmeye çağırılmanız için sadece CV yollamanız çoğu zaman yeterli olmayacaktır. Bu yüzden her iş başvurunuzda özgeçmişinizi destekler nitelikte bir ön yazı ihtiyacınız vardır. Eğer özgeçmişiniz hazırsa sıra ön yazı hazırlamaya gelmiş demektir. Ön yazı nedir? Hep beraber inceleyelim.

Ön yazı Nasıl Yazılır| Ön yazı Nedir?

Ön yazı, iş başvurularınızda sizi öne çıkartacak en büyük etmenlerden biridir. Ön yazıyı ilk izlenim olarak düşünebilirsiniz. İşe alımda yetkili olan kişi, sizin kurduğunuz cümlelere ilk defa burada erişim sağlar. Özetleyecek olursak; başvurduğunuz pozisyona neden sizi almaları gerektiğini açıkladığınız bir yazı diyebiliriz. Özellikle kariyer sitelerinde bulunan başvuru aşamalarında ön yazı opsiyonunu görebilirsiniz. Ama sadece kariyer sitelerinde değil, e-posta aracılığı ile yaptığınız iş başvurularında da ön yazı yazmak oldukça önemlidir.

Ön yazı Nasıl Yazılır| Ön yazı İçeriği Nasıl Olmalı?

Ön yazınızda ilk dikkat etmeniz gereken husus hitap şeklidir. Eğer özgeçmişinizi bir kişiye doğrudan yolluyorsanız “Sayın …….” şeklinde, şirkete ait bir maile veya kariyer sitesi üzerinden yolluyorsanız ön yazınıza “Sayın İnsan Kaynakları Yetkilisi” şeklinde başlayabilirsiniz. Bitirirken de “Saygılarımla” kalıbı ile bitirmeniz oldukça önemlidir. Ön yazıyı giriş, gelişme ve sonuç aşamalarıyla ele alacak olursak:

  • “Sayın İnsan Kaynakları Yetkilisi,’’ kalıbıyla başlayabilirsiniz.
  • Giriş paragrafında hangi pozisyon için başvurduğunuzu, ilanı nerede gördüğünüzü ve neden bu pozisyona başvurduğunuzdan bahsedin.
  • Gelişme paragraf içerisinde kısa birkaç cümle ile kendinizi tanıtın ve bu işe neden uygun olduğunuzu, hangi becerilerinizin bu iş ile örtüştüğünden bahsedin. Özgeçmişinizde tutarlı olmaya dikkat edin ama birebir özgeçmişinizde yazanları da yazmamaya özen gösterin. Örneğin; özgeçmişinizde ileride düzeyde Excel kullandığınız yazıyorsa, ilan ile ilişkili olmadığı sürece hazırladığınız ön yazı içerisinde buna belirgin şekilde değinmenize gerek yoktur.
  • Sonuç paragrafınızı ise işe alım yetkilisine teşekkür ederek sonlandırın.

Örneğin;

“Ekte özgeçmişim bulunmaktadır. Uygun görmeniz halinde sizle görüşmek ve hikayemi daha detaylı anlatmaktan büyük mutluluk duyarım. Saygılarımla.” kalıbı ile ön yazınızı sonlandırabilirsiniz. Ön yazınızın sonuna mutlaka adınızı ve soyadınızı da eklemeyi unutmayın.

Ön yazı Nasıl Yazılır| Ön yazı Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

1) İmla Kurallarına Dikkat Edin

Ön yazı yazarken de CV hazırlarken de imla kurallarına çok dikkat etmelisiniz. İş başvurularınızda, işe alım yetkililerinin gözüne en çabuk çarpacak ve ilk dikkat edecekleri husus imla kurallarıdır.

2)Kendinizle İlgili Özgün Bilgiler Verin

Genel geçer bilgilerden bahsetmek yerine, sizi özgün kılan özelliklerinizden bahsetmeniz yazınızı öne çıkartacaktır. Ön yazı içeriğinizde kendinizi rakiplerinizden ayrıştırmalısınız. Bu sayede mülakata çağırılma ihtimaliniz daha da artacaktır.

3)Kısa ve Öz Cümleler Kurun

Uzun uzun cümleler kurup yazınızı süslemeye çalışmak işe alım yetkililerinin sıkılmasına ve sizin hakkınızda olumsuz düşüncelere kapılmalarına sebep olabilir. Uzun cümleler yerine, kısa ve öz cümlelerle kendinizi net bir şekilde tanıtmaya özen gösterin.

4)Farklı Pozisyonlar İçin Farklı Özgeçmiş Hazırlayın

Her ilanının aradığı çalışan profili ve beceriler farklıdır. Bu yüzden ön yazı hazırlarken başvurduğunuz pozisyona göre sürekli olarak güncellemeniz gereklidir.

Ve en başta bahsettiğim gibi; hazırladığınız ön yazı, özgeçmişinizi destekler nitelikte olmalıdır. Özgeçmişinizle çelişen bir ön yazı yazmamaya dikkat edin. Ön yazı nedir? bilin

Ön yazı Nasıl Yazılır| Ön yazı Örneği

Sayın İnsan Kaynakları Yetkilisi,

İş bulma sitesi üzerinden yayınlanan “Pazarlama Uzmanı” ilanınız için başvuruyorum.

ABC firmasında bir buçuk yıldır “Pazarlama Uzman Yardımcısı” olarak çalışıyorum. Çalıştığım süre zarfında firmamızın pazarlama kampanyalarının oluşturulmasında ve faaliyete geçirilmelerinde görev aldım. Hem geleneksel hem de dijital pazarlama alanlarındaki stratejilerimizin belirlenmesinde sorumluluk sahibi idim. Çalışma hayatım dışında aldığım ek eğitimlerle birlikte kendimi oldukça geliştirdim.

Uygun görmeniz halinde sizinle yüz yüze görüşmek ve hikayemi daha detaylı anlatmaktan mutluluk duyarım. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Ad ve Soyad

Artık ön yazınızı rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Güzel ve özgün bir ön yazı ile yaptığınız iş başvurularınızdaki geri dönüş oranlarının artacağına emin olabilirsiniz.

Bu yazıda sizlere ön yazı nedir?, ön yazı nasıl yazılır? gibi konulara değindim.. Umarım beğenirsiniz..

Unutmayın ki etkileyici bir ön yazı, özgeçmişe değer katar. 

İlginizi Çekebilir: İş Hayatının Sosyal Medyası: LinkedIn

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Ön yazı Nasıl Yazılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Arşivler

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Login

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.