Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Osmanlı Devleti yüzyıllarca birçok kıtada etkinliğini sürdüren bir imparatorluktu. Geniş coğrafyalara yayılan bu imparatorluk Osmanlı hanedanı mensubu erkeklerce yönetiliyordu. Monarşi ile yönetilen Osmanlı devletinde bazı dönemlerde padişahlardan ziyade valide sultanlar, haseki sultanlar veya padişah kızlarının gücü elinde bulundurduğu tarihimizde görüyoruz. Kadınlar Saltanatı olarak adlandırılan bu dönem Hürrem Sultan ile başlayıp Köprülü Mehmet Paşa’nın sadrazamlığına kadar devam etmiştir. Kadınlar Saltanatı derken aslında bu dönemde sultanlar devleti bizzat yönetmiyorlardı ancak diğer dönemlere kıyasla Osmanlı devletinde daha fazla güce sahip oldukları için bu şekilde adlandırılmaktadır.

Kadınlar Saltanatı Neden Başladı?

Bu dönemim başlamasındaki sebepler arasında, yani sultanların padişahlar üzerinde etkilerinin artmasında sıklıkla padişah değişikliği, padişahların yaşlarının küçük ve deneyimsiz olmaları vardır. Aynı zamanda kadın sultanların oğullarının iktidar mücadelesinde yer almalarında Fatih Kanunnamesi’nin de etkisi bulunmaktadır. İlk başlarda sadece iktidar mücadelesi değil diğer yandan da can mücadelesiydi. Kanunlaşan kardeş katlinin 1. Ahmet tarafından kaldırılmasından bir süre sonra kadınlar saltanatı dönemi sona ermiştir. Şimdi tarihimizde güç simgesi olan bu kadınları inceleyelim.

Kadınlar Saltanatı| Hürrem Sultan
Kadınlar Saltanatı| Hürrem Sultan

1. Hürrem Sultan

Devlet işleriyle ilgilenen ilk kadın olarak bilinir. Osmanlı’nın en güçlü kadınlarından biri olduğu kabul edilir. Entrikaları, zekasıyla ün salmış bir sultandır. Osmanlı tarihinde bir padişahla nikahlanan ilk sultandır. Bu nikah onun saraydaki gücünü arttırmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın nikahsız eşi Mahidevran Sultan’ın etkisinin azalmasına yol açmıştır. Ancak kendisi yeniçerilerce desteklenen Şehzade Mustafa’nın annesi olduğu için gelecekteki Valide Sultan olarak görülmektedir. 1553 yılında Şehzade Mustafa’nın Kanuni’nin emriyle öldürülmesinden sonra hem Hürrem Sultan’ın oğlu Şehzade Selim’e padişahlık yolu açılmış hem de Hürrem Sultan büyük bir güç kazanmıştır. Hürrem Sultan Osmanlı’da o döneme kadar başka sultanlar tarafından yapılmamış şeyler yapmıştır. Dış ilişkileri takip ettiği, diplomatik yazışmalar yaptığı söylenir. Kendisi bir kralla mektuplaşmış ilk haseki sultandır. Ayrıca mektubunda kendi mührünü kullanmıştır. Hürrem Sultan ilk kez nikahlı eş olduğundan dolayı şah ünvanını kullanmıştır.

Kadınlar Saltanatı| Mihrimah Sultan
Kadınlar Saltanatı| Mihrimah Sultan

2. Mihrimah Sultan

Kendisi Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman’ın kızıdır. Annesiyle birlikte oldukça güç kazanmıştır. Rüstem Paşa ile evlendikten sonra Rüstem Paşa sadrazam olmuştur ve gücüne güç katmıştır. Annesi gibi devlet işleriyle ilgilidir. Dış ilişkilerde bulunmuş, Lehistan Kralı ile bizzat mektuplaştığı söylenir. Annesi Hürrem Sultan’ın ölümünden sonra babasının kararlarında da etkisi artmıştır. Kendisinin çok zengin olduğu söylenir. Babasını Malta Seferi’ne ikna etmek için bizzat gemi yaptırmayı teklif etmiştir. Birçok medrese, cami, hamam yaptırmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’dan sonra padişah olan kardeşi 2. Selim’e de bir nevi valide sultan rolü yapmıştır. Gücü devam etmiştir.

Kadınlar Saltanatı| Nurbanu Sultan
Kadınlar Saltanatı| Nurbanu Sultan

3. Nurbanu Sultan

2. Selim’in eşidir. Mihrimah Sultan’ın ölmesiyle güç kazanmıştır. Kendisinin kökeniyle ilgili kesin bilgiler olmamasıyla birlikte Venedikli olduğu söylenmektedir. Nurbanu Sultan Hürrem Sultan tarafından saraya alınmış ve eğitilmiştir. Bazı düşüncelere göre cariyelikten valide sultanlığa gelen ilk kişidir. Dış ilişkilerle ilgilenmiş, Fransa kraliçesiyle mektuplaşmıştır. 2. Selim’in kendisi için yazdığı aşk şiirleri bulunmaktadır.

Kadınlar Saltanatı| Safiye Sultan
Kadınlar Saltanatı| Safiye Sultan

4. Safiye Sultan

3. Murat’ın eşidir. Padişahın annesi ve kız kardeşleriyle büyük bir iktidar mücadelesine girmiştir. Nurbanu Sultan’ın ölümüyle gücüne güç katmıştır ve etkisi oğlu 3. Mehmet döneminde de devam etmiştir. 3. Murat’ın en sevdiği hasekisiydi. Devletin iç ilişkileriyle de dış ilişkileriyle de ilgilenmiştir. İngiltere kraliçesiyle hediyeleştiği söylenir. Kendisine araba hediye etmiştir. Çok geniş bir nüfuza sahiptir. İktidar mücadelesinde torununu sarayda sessizce boğdurmuş, gelinini de sürgün etmiştir.

Kadınlar Saltanatı| Handan Sultan
Kadınlar Saltanatı| Handan Sultan

5. Handan Sultan

3. Mehmet’in eşidir. Sultan Mehmet’in ani ölümüyle annesi Safiye Sultan’ı ve yakınlarını saraydan uzaklaştırmıştır. Sultan Ahmet’in 13 yaşında tahta geçmesi sonucunda bir nevi devleti Handan Sultan yönetmiştir.1. Ahmet’in üzerinde fazlasıyla etkisi vardır. İçinde bulunduğu durumun gerektirdiği hallerden dolayı oğlunu ölümüne kadar yanından ayırmamış ve korumuştur. Birçok hayır işi yaptırdığı bilinmektedir. Handan Sultan valide sultanlığı sırasında ailesini ve yakınlarını saray ve başkentte toplamıştır. Siyaset alanında üst düzey yöneticilerle iletişim içinde olduğu bilinmektedir. Handan Sultan genç yaşında ani bir şekilde vefat etmiştir. Oğlu Sultan Ahmet’in annesinin vefatından çok etkilendiği söylenir.

Kadınlar Saltanatı| Kösem Sultan
Kadınlar Saltanatı| Kösem Sultan

6. Kösem Sultan

Kadınlar hakimiyetinin zirvesi olduğu kabul edilir. Osmanlı tarihinde iki oğlunun ve torununun padişahlığını gören ilk sultandır. Aynı zamanda katledilen ilk valide sultandır. Daha önce görülmemiş bir başka özelliği de devleti saltanat naibi olarak yönetmiştir. İsyanlar bastırmış, kadın hakimiyetin sembolü haline gelmiştir. Bazı kaynaklarda Sultan Ahmet’in nikahlı eşi olduğu söylenmektedir. Kösem Sultan gücüne güç katmak için kızlarını da güçlü paşalarla evlendirmiştir. Ekber ve erşed sisteminin getirilmesinde büyük etkisi olduğu söylenir. Normal de gelenek olarak yeni valide sultan geldiğinde eski valide sultan eski saraya gönderildi. Kösem Sultan eski saraya gitmeyi red etmiş ve saraydaki bu iki başlılık durumu ölümüne sebep olmuştur.

Kadınlar Saltanatı| Hatice Turhan Sultan
Kadınlar Saltanatı| Hatice Turhan Sultan

7. Hatice Turhan Sultan

4. Mehmet’in annesidir. 5 yıl boyunca saltanat naipliği yapmış ikinci sultandır. Kösem Sultan ile iktidar mücadelesine girmiş ve galip gelmiştir. Beş yıl iktidarda güç sahibi olmasından sonra sadrazam değişikliği yaparak sadrazamlık görevini Köprülü Mehmet Paşa’ya vermiştir. Köprülü bu görevi işine karışılmaması kaydıyla kabul etmiştir. Bu gelişmeyle Osmanlı Devleti’nde kadınlar saltanatı dönemi bitmiştir.

İlginizi Çekebilir: Güçlü Kadında Baba Faktörü

Gulce Celik makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Osmanlı’da Kadınlar Saltanatı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.