içinde ,

Otomotiv Mühendisliği Nedir?

Muhendisler, üretim alanlarında herşeyin daha itinalı, daha planlı, daha verimli ve daha sistematik gerçekleşmesini sağlayan kişilerdir. Çünkü mühendis genel itibariyle denetler, planlar, analiz eder ve sonrasında hayata geçirir. Genel olarak bu dizgide baz alınan temel olgu ihtiyaca uygun üretimi hayata geçirmektir yani en yalın haliyle müşteri memnuniyetini sağlamaktır.
Otomotiv Mühendisi ise; motoru olan tüm kara taşıt araçlarının yapımı aşamasında planlamasını yapan kişiye denir. Bu noktadan baktığımızda otomotiv mühendislerine kara taşıtları konusunda uzmanlaşmış makine mühendisleri dememiz kuşkusuz yanılgı olmaz.
araba
Genel anlamda otomotiv mühendislerinin görevleri hakkında birkaç şey söylemek konuya açıklık getirmek bakımından önem arz eden bir husustur;
-Kara taşıtları olarak isimlendirdiğimiz “otomobil, kamyon, motorsiklet, traktör vb” motorlu araçların projelerini yapmak
-Aracın kullanım alanlarına göre denge hesaplarını yapmak
-Aracın güvenliğini azami duruma getirmek maksadıyla teknik hesaplamalar yapmak
-Aracin fren takımlarının seçimini yapmak
-Projeye uygun imalatını yaptırmak
-Kompleks bir yapıya sahip olan aracın üretim parçalarının denetimini yapmak
-Olusabilecek aksaklıkları tespit etmek ve bunların giderilmesi için çalışmalar yapmak gibi bir dizi görevi mevcuttur ..
Bu görevleri arttırmak pekala mümkündür lakin bu durumda yazıyı dahada kompleks bir yapıya dönüştürmek de pekala mümkündür, bu aşamada konuya buradan girip noktalamak ilk etap için yeterlilik teşkil etmektedir..
Genel itibariyle olaya baktığımızda bir kişinin otomotiv mühendisi olabilmesi icin; araç mekaniğine ilgi duyması, yaratıcı ve tasarım yeteneğinin güçlü olması, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip olmasi ve özellikle matematik ve fizik konularında başarılı olarak üstün bir akademik yeteneğe sahip olması gerekir. Netice itibariyle, makro düzeyde yaşanan gelişmelere paralel olarak müşteri güvenliğine ve konforuna hizmet bağlamında konuyu ele aldığımızda da bu ihtiyaçlara cevap vermek bağlamında belirtilen hususlar da gelişim göstermek zorunluluktur.
Yukarıda belirttiğimiz hususlar ışığında otomotiv mühendislerini üç alt başlık altında ayırmakta mümkündür
-Ürün Mühendisliği
-Ar-Ge Mühendisliği
-Üretim Mühendisliği
araba2
Ürün Mühendisliği; Parça ve sistemleri tasarlar. Bu mühendisler kompleks bir yapıya sahip araçların parçalarını teker teker tasarlayıp test ederler, elde edilen veriler ışığında bütün yeterlilikleri karşılayıp karşılamadığını karşılaştırıp, gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol eder ve malzemenin gerekli koşullara uygunluğunu test ettikten sonra uygun verilerin yakalanmasının ardından Ar-Ge ye yönlendirilir.
Ar-Ge Mühendisi; Tasarlanan parçaların daha kullanışlı ve daha verimli hale getirilmesi adına çalışmaları yürütür
-Uretim Mühendisi; Aracın nasıl ve hangi sırayla üretileceğini planlar.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere ..

İlginizi Çekebilir : Lastik Teknolojisi Değişebilir – Havasız Lastikler

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

Bu yazıyı beğendin mi? Desteğinle daha fazlasını yapabiliriz...

Rapor Et

Ne düşünüyorsun?

Yazan Anonim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TARİHE ADINI YAZDIRAN KADINLAR- I

Okul Mevsimi Başlıyor