Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Pazarlama günümüzde oldukça önemli bir hale büründü. Artık dikkat çekmeyen, markalaşamayan hiç bir varlık hayatta kalamıyor. Peki sizce bu süreci verimli geçirmek için kullanmanız gereken pazarlama karması elemanlarını biliyor musunuz?

Pazarlamada 4p ve 7p
Pazarlamada 4p ve 7p

Pazarlamada 4P ve 7P

Pazarlama karması elemanlarından eskisi 4P ve yenisi ise 7P’dir. 4P, temel istek ve ihtiyaçları anlatırken, 7P ise günümüz pazarlamasına uygun olarak geliştirilen bir pazarlama karması elemanlarıdır. Aşağıdaki 7P’nin ilk dördü 4P’ye girmekte olup son 3’ü ise sonradan gelmiştir.

 • Ürün
 • Fiyat
 • Dağıtım
 • Tutundurma
 • İnsan
 • Süreç
 • Fiziksel Olanaklar

Pazarlama Karması Elemanları – Ürün

Ürün, mal + hizmetin birleşmesinden gelir.

Yani her ürün bir mal olabilir ama her mal bir ürün değildir.

Ürünleriniz sizlerin sesidir. Ürününüzü inceleyen müşteriler ya da potansiyel müşterilerin aklında sizler hakkında bir görüşü belirecektir. Ürün, kitabi tanım olarak bir müşteri grubunun istek ve ihtiyaçlarını karşılama amaçlı üretilen bir nesnedir. Buradaki önemli mesele hedef kitlenizin neyi istediğini bilmeniz ve ona göre üretim bandını yönetmenizdir.

Ürün Çeşitleri

 • Kolayda Mal
 • Beğenmeli Mal
 • Özellikli Mal
 • Aranmayan Mal
Kolayda Mal

Kolayda malların genelde fiyatları düşük olur. Kullanıcılar genelde daha sık ama az az aldıkları ürünler kolay mallardır. Örneğin su, ekmek..

Beğenmeli Mal

Beğenmeli mal, genelde kullanıcıların fiyat, kalite vb. gibi unsurları dikkate alarak seçtikleri mallardır. Örneğin bir beyaz eşya.

Özellikli Mal

Özellikli mal, adı üstünde kendine has özellikleri olan mallara verilir. Marka bilinci ve marka bağımlılığı oluşmuştur. Tüketiciler bu ürünleri almak için normalden daha fazla çaba gösterirler çünkü özellikli mallar bir prestij katabilir. Örneğin Gucci marka çanta.

Aranmayan Mal

Aranmayan mal, tüketicilerin sadece belirli durumlarda almak isteyecekleri mal türüne denir. Örneğin kefen sadece ölen kişiye gereklidir.

Malın Boyutları

 • Öz Mal
 • Somut Mal
 • Beklenen Mal
 • Zenginleştirilmiş Mal
 • Potansiyel Mal
Öz Mal

Öz mal, malın olmasının ana nedenidir. Örnek vermek gerekirse otomobiller, metrolar sadece ulaşım ihtiyacımızı gidermek içindir.

Somut Mal

Somut mal, öz mala ekstra olarak ne katacağıdır. Örneğin bu renk, kalite, dizayn, fiyat.. gibi bir çok çeşit olabilir.

Beklenen Mal

Beklenen mal, somut malın yanında ki gelebilecek faydaların eklenmesi ile oluşur. Mesela kullanacağınız arabanın konforlu olmasını istemeniz somut malı beklenen mal yapmaktadır.

Zenginleştirilmiş Mal

Zenginleştirilmiş mal, beklenen malın artık allanıp pullanmasına verilen addır. Pazarlamacı burada zenginleştirilmiş malı ürünün konumlandırmasını daha doğru yapmak için kullanır.

Pazarlama Karması Elemanları - Fiyat
Fiyat

Pazarlama Karması Elemanları – Fiyat

Fiyat, ürünlere istenen değerle müşterinin ödemeyi kabul edebileceği kesişime verilen addır. Fiyat belirlenirken maliyete göre, elde edilmek istenen kar oranına göre, marka değerinin ederine göre gibi bir çok şekilde değişebilir. Konumlandırmayı doğru yapmanız sizlere fiyat rekabeti açısından fayda sağlayacaktır.

Pazarlama Karması Elemanları - Dağıtım
Dağıtım

Pazarlama Karması Elemanları – Dağıtım

Dağıtım, hali hazırda üretilen ürünlerin ürünlerin müşteriye ulaştırılma sürecine verilen addır. Geçmişten günümüze bir çok dağıtım türü geliştirilmiş ve dağıtım deneyimi artırılmaya çalışılmıştır. Dağıtım sonrası oluşacak müşteri isteklerine kısaca müşteri sonrası destek denir. Dağıtımda oluşabilecek aksaklıklar ürün, fiyat gibi unsurları ciddi etkileme potansiyeline sahiptir. Buna en iyi örnek Evergreen gemisinin Mısır’daki yolu tıkaması ile dünya ekonomisinin günlük kaybı 10 milyar $ olduğu söylenmekte. Bu durumda haliyle ürünlerin fiyatlarında oynaklığa sebebiyet vermektedir. Krizin olduğu vakit petrol fiyatları yükselişe geçmiştir. Dağıtım sürecini daha verimli yönetebilmek için bir yazılım kullanılabilir.

Pazarlama Karması Elemanları - Tutundurma
Tutundurma

Pazarlama Karması Elemanları -Tutundurma

İnsanların ihtiyaç ve isteklerini analiz ettiniz, ürünleri ürettiniz, fiyatlarını belirlediniz ve dağıtıma başladınız. Ama bir şey eksik.. Tutundurma ya da İngilizce adıyla promotion yani promosyon. Hedef kitlenize ben buradayım, beni kullanabilirsin diyebilmeniz için ürününüzü tutundurmanız gerekmektedir. Günümüzde en verimli tutundurma araçları şüphesiz Google ads, Facebook ads gibi reklam araçlarıdır. Bu araçlar ile ürettiğiniz ürünleri belirli bir hedef kitleye, belirli bir sistemde gösterebilir ve ürününüzü doğru konumlandırabilirsiniz.

Pazarlama Karması Elemanları - İnsan
İnsan

Pazarlama Karması Elemanları – İnsan

İnsan pazarlama karması elemanlarındaki unsurlardan en önemlilerinden biridir, çünkü ilk 4P’yi insanlar belirlemektedir. Yaratılacak algıyı yaratacak ta ve yaratılan algının faydalananı da insandır. Mesela Google her seferinde ” kullanıcı için optimize edin, makineye göre değil ” demesi buna güzel bir örnektir.

Pazarlama Karması Elemanları - Süreç
Süreç

Pazarlama Karması Elemanları – Süreç

Sırasıyla, yaratılacak ürünlerin tespiti, tespit edilen ürünlerin testlerinin denenmesi, hedef kitle analizi ve satışının başlatılması gibi akışı ancak verimli bir süreç içerisinde gerçekleştirebiliriz. Süreci verimli kontrol edebilmenin yollarından biri de CRM yazılımları kullanmak olacaktır.

Pazarlama Karması Elemanları - Fiziksel Olanaklar
Fiziksel Olanaklar

Pazarlama Karması Elemanları – Fiziksel Olanaklar

Hep derler ” efendim bizim neden Silikon Vadimiz yok ? ” sebebi ise belli coğrafik konjonktürlerin bizlere verdiği olanak. Mesela buna güzel bir örnek ise tarımdır. Her mal her yerde yetişmez. Firmalar da malları üretirken üretim yerinin önemini belirlemek için fiziksel olanakları göz önüne almalılar.

Geleneksel Pazarlamada Pazarlama Karması Stratejisinin Önemi

Fiziksel bir ürün sattığınız için bu pazarlama karması elemanlarını verimli kullanmanız gerektedir. Bilboard, açık hava reklamlarında hedefleme şansı daha düşük olduğu için ince elenip sık dokunan ve viral olabilecek tasarım ve fikirleri üretememeniz durumunda veriminiz bir hayli düşebilir. Günümüzde geleneksel pazarlama araçları olan açık hava, bilboard ve televizyon paylarını dijitale kaptırmaktadır. Burada yapılması gereken strateji dengeli bir pazarlama faaliyeti yürütmek olmalıdır.

Dijital Pazarlamada Pazarlama Karması Stratejisini Önemi

Dijital pazarlamada yapılacak olan pazarlama karması stratejilerinin verimli kullanmak daha az maliyetle daha verimli bir satış hunisinin yolunu açacaktır. Nedeni ise çerezlerden gelen verileri makine öğrenmesi ile analiz ederek anlamlı veriler oluşturmalıdır. Ardından ise bu anlamlı veriyi çeşitli pazarlama faaliyetlerine yedirerek operasyon maliyetlerinizi minimum maliyet maksimum kâra çıkarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İlişkisel Pazarlama Nedir?

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Bilinmesi Gereken Pazarlama Karması Elemanları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.