Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhaba değerli okuyucular, bu yazımda sizlere II.Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren Pearl Harbor Saldırısını, saldırının düzenlenmesine sebep olan öncesindeki gelişmeleri, saldırı anındaki olayları ve bu saldırıyı takiben yüz binlerce kişinin ölümüne yol açan atom bombalarının atılması gibi Pearl Harbor Saldırısı’nın doğurduğu, dünya tarihini etkileyen sonuçları anlatacağım.

Pearl Harbor Saldırısı, Japonya tarafından 7 Aralık 1941 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyük Okyanus Hawaii sahilindeki askeri gemilerinin bulunduğu üsse hava saldırısıdır. Ayrıca, bu büyük saldırı; İnci Körfezi Saldırısı, Hawai Kaisen ve Hawaii Deniz Savaşı diye de tarih sayfalarında geçmektedir.

Pearl Harbor Saldırısının Öncesindeki Gelişmeler

I. Dünya Savaşı’ndan zaferle çıkan ve sanayisini geliştiren Japonya yayılmacı bir politikaya sahipti. Sahip olduğu askeri gücü ve özgüveni bu yönde kullanmak istiyordu. Ancak Japonya’nın bu yeni topraklar elde etme arzusu diğer ülkeler tarafından özellikle eski müttefiklerince hoş karşılanmadı. Bu yayılmacı politika doğrultuda Japonya Çin’in Mançurya Bölgesine bir bahane üreterek giriş yaptı. Sonrasında bu bölgeye Mançukuo adlı hükümet kurarak bu sayede o bölgeyi yönetmek istedi. Fakat, Asya’da çıkarları bulunan ABD ve İngiltere başta olmak üzere birçok devlet bu harekete karşı çıktı. ABD ve İngiltere’nin yanı sıra Milletler Cemiyeti, Avustralya, ve Hollanda bu harekete uyarı ve baskıyla karşılık verdi. Bu karşılığın üzerine Japonya geri adım atmayıp 1933 yılında Milletler Cemiyetinden ayrıldığını duyurdu. Sonrasında ise, düşmanımın düşmanı dostumdur politikası yürüterek birçok yönden çıkarlarının uyuştuğu Nazi Almanyası ile Anti-Komintern Paktı imzaladı.

Daha sonra 1940 yılında Japonya Nazi Almanyası ve Mussoli liderliğindeki İtalya ile üçlü anlaşmayı imzalayarak “Mihver” devletlerini oluşturdu. Japonya’nın bu hareketleri ABD başkanı Roosevelt’in ülkedeki bütün Japon varlıklarını dondurmasına, hurda metal ve akaryakıt üzerine ambargo koymasına ve Panama Kanalını Japon gemilerine kapatmasına sebebiyet verdi. Bu ambargoların sonucu olarak Japonya’nın petrol ithalatı durmuş oldu. %80 petrol ithalatı olan ve stoklarında yeterince petrol olmayan Japonya zor durumdaydı. Elindeki petrol kaynağının gittikçe azalmasından dolayı Japonya daha hızlı yol almak istedi. Pasifik’te Amerikan saldırısını önlemek istiyordu. Bu yüzden buradaki ABD donanmasına darbe vurulmalıydı. Böylece önündeki en büyük engel olan ABD’yi geçip yayılmasına devam edebilecekti. Baskının planlayıcısı Yamamato, başarılı bir saldırının bir yıla yakın bir zaman kazandıracağını ve böylece Amerika Birleşik Devletleri filosunun toparlanmasına kadar Japonya’ya rahatça hareket etme imkanını kazandıracağını düşünüyordu.

Pearl Harbor Saldırısı Hazırlıkları
Pearl Harbor Saldırısı Hazırlıkları

Pearl Harbor Saldırısı Hazırlıkları ve Saldırı Anı

Oramiral Çuiçi Nagumo komutasındaki altı uçak gemisi içeren filo Japonya’nın kuzeyinden 26 Kasım’da hareket etti. Bu gemiler saldırıyı gerçekleştirecek olan uçakları taşıyordu. Gemiler arasında  Akagi, Kaga, Sōryū, Hiryū, Şōkaku ve Zuikaku uçak gemileri de bulunmaktaydı. 2 Aralık 17:30’da Birleşik Filosu amiral gemisi Nagato zırhlısından acil ve gizli şifreli komut gönderildi: “Nii Taka Yama Nobore Hito Futa Maru Haçi ” bu emir ‘8 Aralık 00:00’de savaş başlayacak anlamına geliyordu. Getirilen 423 uçağın büyük çoğunluğu saldırıda kullanılacaktı kalanlar ise gemileri koruyacaktı. Çuiçi Nagumo saldırıyı iki dalga şeklinde yapmaya karar verdi. Birinci dalgada toplam 183 uçak bulunuyordu. Yarbay Mitsuo Fuchida bu dalgaya önderlik ediyordu.

Bu esnada ABD tarafı ne yapıyor diye düşünüyorsanız onlar için bu harekatın çok farkında oldukları söylenemez. Farkında olsalar bile en azından oradaki filonun bilgisinin olmadığını söylemek mümkün. Çünkü ABD aslında Japonya’nın bazı resmi yazışmalarının şifrelerini kırmış yani düşmandan bilgiler alabiliyordu. Ancak bu bilgilerin çok kopuk ve sıklıkla çelişkili olması çok fazla işlerine yaramıyordu. Saldırı günü yüz civarı uçak radara takılmasına rağmen bu haberi alan subay bu uçakları yardıma gelecek B-17 uçakları sanıp umursamadı. Bunun yanı sıra bazı soru işaretleri de insanların kafasında oluşuyor. Acaba ABD hükümeti bu saldırıdan haberi olduğu halde bilerek mi sessiz kalmıştı? Bu soruyu sormak çok normal çünkü ABD başkanı savaşa girmek için bahane arıyordu ancak halkından yeterli desteği alamadığı için bir türlü giremiyordu. Ellerinde güçlü bir neden olması gerekiyordu. Ama yine de yukarıda daha önce de yazdığım gibi oradaki filonun haberinin olmadığı açık. Çünkü tamamen hazırlıksızlardı: uçaksavar silahları doldurulmamış, cephane kilitliydi, gözlem uçakları görevde değildi…

Saldırının başlamasıyla birlikte Amerikan güçleri adeta neye uğradıklarını şaşırdılar. Bu saldırı hiç bekledikleri bir şey değildi. Bu bombardıman karşısında hazırlıksız yakalanan Amerikalılar karşılık vermekte zorlandı. Saat 7:53’te Yarbay Mitsuo Muchida ”Biz sürpriz saldırı yapmayı başardık.” anlamına gelen “Tora Tora Tora” şifresini bildirdi. İlk dalganın atağı bittikten sonra bu sefer de ikinci dalga saldırıya başladı. İkinci dalga ise 167 uçaktan oluşmaktaydı. İkinci dalga saldırısı da birinci dalganın kaldığı yerden devam etti ve saldırı yaklaşık 1.5 saat sürdükten sonra tamamlandı. Bazı pilotların ve subayların üçüncü bir dalga teklifine karşın Nagumo bu teklifi bazı kayıplar vermesinden, tekrar bir hazırlığın zaman alacak olması ve Amerikalıların bu tarz bir saldırıya önceki dalgalara göre daha etkili reaksiyon verebilme olasılığı gibi sebeplerden ötürü kabul etmedi.

Pearl Harbor Saldırısı Sonuçları
Pearl Harbor Saldırısı Sonuçları

Pearl Harbor Saldırısının Sonuçları ve Saldırı Sonrası

Saldırı sonucunda sivillerde dahil olmak üzere 2403 Amerikalı ölmüş ve 1178 kişi yaralanmıştı. Beşi zırhlı olmak üzere onsekiz gemi batmıştı. 188 uçak yok edilip 100’den fazlası hasar görmüştür. Japonya ise 29 uçak, 5 cep denizaltısını ve 65 askerini kaybetti.

Pearl Harbor saldırısı bölünmüş ABD ulusunu birleştirdi. Halkın bir kısmı 1941 yılı boyunca savaşa girmeyi desteklerken önemli derecede savaş karşıtı kişi de vardı ama saldırı Müttefik güçlerin daha sonra Casablanca Konferansı’nda, savaşın kesin sonuca kadar sürdürülmesi kararı almalarına neden olacak şekilde, Amerika halkını Japonlara karşı birleştirdi. ABD başkanı Roosevelt savaşa girmek için aradığı sebebi bulmuş oldu ve kitlelerin desteğini aldı. Japonya bir nevi ”uyuyan devi” uyandırmış oldu.

Pearl Harbos saldırısı sonucunda Amerika Birleşik Devletleri, Japonya’ya savaş ilan etmiş ve 2. Dünya Savaşı’na katıldığını resmen ilan etmiştir. Amerika Birleşik Devletleri müttefiklerine çok sayıda silah ve cephane yardımı yaparak 1945’teki kesin yenilgiyi etkilemiştir.

Her ne kadar Japonya saldırı anlamında başarılı gibi gözükse de istenilen asıl hedef olan uçak gemilerini (uçak gemilerinin orada bulunmaması yüzünden) ve yakıt tankerlerini vuramamıştır. Eğer Japonya Enterprise, Lexington ve Saratoga uçak gemilerini o gün yok edebilseydi istediğini elde etmiş olabilirdi. Çünkü Japonya uçak gemilerini yok ederek ABD’nin toparlanma sürecini uzatmak istiyordu. Böylece Japonya’nın ilerlemesi kolaylaşmış olacaktı.

Pearl Harbor saldırısının intikamını Amerika Birleşik Devletleri 1945 yılının Ağustos ayında Hiroşima’ya ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarıyla vahşi bir şekilde almıştır. Bu atom bombası saldırısı sonucunda yaklaşık 220.000 kişi öldü. Yayılan radyasyon sonucunda ise yüzlerce çocuk hastalanmış ve ölmüştür. Radyasyounun üreme hücrelerini etkilemesinden dolayı çoğu bebek genetik bozukluklarla dünyaya gelmiştir.

Pearl Harbor saldırısı hakkındaki yazım bu kadardı. Bu yazıda sizlere Pearl Harbor saldırısını elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım olay hakkında bilgi sahibi olabilmenize katkıda bulunabilmişimdir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

İlginizi Çekebilir: Afyon Savaşları: İngiliz vs Çin

Dogukan makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Pearl Harbor Saldırısı Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.