Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhaba sevgili okuyucum,

Bu yazımda ele alacağım konu, geleneksel pazarlamanın ardından ışık gibi parlayan, hatta belki hayati bir önem taşıyan dijital pazarlamanın gözdelerinden olan Podcast olacak.

Bildiğiniz üzere dijital pazarlama internet kullanımının artışını da göz önünde bulundurarak beraberinde birçok yeni tanımı ve özelliği getirdi. Bunlardan birisi de bu oldu.

Her şey bir ipod ile başladı. Aslına bakarsak Podcast sözcüğünün iPod sözcüğündeki  ‘Pod’ yani küçük kapsül ve Broadcast sözcüğündeki ‘cast’ yani yayın sözcüklerinin birleşiminden oluşmuş ve modern çağda dilimize bu şekilde geçmiş bir sözcük.

Podcast nedir?

Podcast
Podcast Nedir

Günümüzde zaman kavramı git gide daha büyük bir önem taşımaya başlıyor. Vaktimizin sınırlı olması sebebi ile her daim her şeyi yapmak mümkün olmuyor. Yoğun yaşam tempomuza uygun pratik çözümler arıyor veya birtakım tercihler yapıyoruz diyebiliriz. Buradan yola çıkarak zamanın oldukça değerli olduğu günümüzde, özellikle hayatında yoğun tempoya sahip bireyler için geleneksel yayın mecralarına zaman ayırmak pek mümkün olmuyor demek yerinde olacaktır.

Şimdi yayını olan uygulama ve cihazları düşünelim biraz. Televizyon, telefon, radyo, Youtube ve bunlar gibi aklınıza gelebilecek yayın yapabilmesi mümkün olan tüm cihaz ve uygulamaların biraz önce bahsettiğim zaman kavramı ile ilgili arasındaki bağı anlamışsınızdır mutlaka. Zamanın kısıtlı olması ya da uyuşmaması sebebi ile bu mecralarda vakit geçirmekte zorlandığımızın farkındayım. Podcast işte tam olarak bu noktada devreye giriyor.

Podcast dijital pazarlama ile birleşince asıl gücünü ortaya çıkardı. Ipod ile gelen fikir bu sayede gelişti.

Podcast, ses ya da görüntü kaydı olan yayınların online bir mecrada yüklenerek erişime açık bir şekilde taşınabilir cihazlarda istediğimiz yer ve zamanda dinlenebilir yayınlar olarak tanımlamak mümkün. Radyonun daha modernize edilmiş hali demek de mümkün. Radyoda olduğu gibi belirli bir kitle oluşturmak da mümkün. Radyodan en büyük farkı ise, bir frekansa ihtiyaç duymadan istenilen programın istenilen zamanda dinlenebilmesi diyebiliriz.

Kimler Tarafından Ve Nasıl Kullanılır?

Aslında hikayenin ana kahramanı iPod. IPod’un ortaya atılması ile zamanla Podcast fikri de geliştirildi. Ve 2000’li yıllar itibari ile iPod kullanıcıları Podcast ile karşılaştılar. Amaç ilk olarak iPod olsa da zamanla iPad ve iPhone içerisinde de Podcast yer alarak böylece  Apple bu uygulamanın kullanımını daha çok yaygınlaştırdı. Tabi zamanla sadece Apple kullanıcılarına özel olmaktan da çıkarak daha geniş kitlelere ulaştı.

Takip etmek istediğiniz programlar için uygun zaman veya koşullarda değilseniz ya da yürürken, dinlenirken, arabada ya da toplu taşımalarda giderken boş durmak yerine vaktinizi verimli kullanmak isterseniz, istediğiniz programı indirerek bu güzel uygulamadan faydalanabilmeniz mümkün. Ne zaman ve nerede olursanız olun özgürce tercih ettiğiniz programdan yararlanabilmeniz mükemmel bir olay.

Sanat, tarih, dil, bilim, mizah gibi pek çok alanda ilgi alanlarınıza göre Podcast yayınlarından faydalanmak mümkün. Ayrıca içerik üreticiler için de mükemmel bir uygulama. Eğer Youtube videosu çekmek istemiyor, kameralar karşısına çıkmak istemiyor ya da radyo yayını yapabilecek frekans bulamayacağınızı düşünüyorsanız ancak bir yandan da üretecek içerikleriniz varsa Podcast mükemmel bir tercih olacaktır.

Podcast ve Dijital Pazarlama

Bu çok güzel ancak dijital pazarlama ile ilgisi ne olabilir ki dediğinizi duyar gibiyim.

Günümüzde tüketici davranışlarının da değişmesi ile pazarlamacıların teknolojik gelişmeleri takip etmesi, dijital pazarlama nimetlerinden yararlanması zorunlu bir durum demek sanırım doğru olur. Bu sebeple yeni iletişim malzemesi olarak da tanımlayabileceğimiz, dijital pazarlamanın yeni gözdelerinden olan Podcast uygulaması,  hedef kitleye ulaşmak için doğru bir tercih. Markaların hedef kitlesi Y jenerasyonu gibi dursa da gelecek planlaması yapan bir marka Y jenerasyonunun yanında Podcast kullanım oranı hafife alınamayacak Z jenerasyonu için de bu mecrada bulunuyorlar. Böylece markalar kendi içeriklerini üreterek hedef kitlelerine ulaşmanın bir başka yolunu dijital pazarlamanın yeni gözdesiyle bulmuş durumda.

Bu kadar yararlı bir uygulamanın geç keşfedilmiş olmasına biraz üzülsem de birçok açıdan kazandırdıkları oldukça mutluluk verici.

Umarım yazdıklarımla sana katkıda bulunabilmişimdir.

Tekrar görüşmek dileği ile…

İlginizi Çekebilir : İŞ HAYATININ SOSYAL MEDYASI: LINKEDIN

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Dijital Dünyanın Yükselen Trendi: Podcast

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.