Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

1950’li yıllarda Amerika ve İngiltere’deki sanatçılar sanat merkezlerinde ve müzelerde gördükleri eserleri hem almış oldukları sanat eğitiminden hem de halktan oldukça ayrı buluyor ve bu soyut sanat soruna bir çözüm arıyorlardı. 1960’lara gelindiğinde ise sorunu gündelik hayatta kullandığımız eşyalara sanatı yansıtarak çözümlemeye karar verdiler ve aynı sene birçok ambalaj paketi, çizgi roman ve reklam pop art akımının etkisi altında boy gösterdi. Akımın Amerika’daki en ünlü temsilcisi Andy Warhol olarak bilinirken, İngiltere’de ise bu isim Richard Hamilton’dur. Richard Hamilton pop art akımını; popüler, geçici, harcanabilir (kolayca unutulan), düşük maliyetli, genç, esprili ve göz alıcı olarak betimlemiştir. Pop art ayrıca bazı sanat çevreleri tarafından hem geçmişin hem de çağdaş avangard sanatın iddialarını reddettiği için geleneklere karşı çıkan anlamına gelen ikonoklast olarak tanımlanmıştır. 

Pop art akımının dünyadaki diğer bazı önemli temsilcileri ise Eduardo Paolozzi, Robert Rauschenberg, Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg ve Jasper Johns olarak bilinmektedir. 

Akımın Üstadı: Andy Warhol 

Aynı zamanda film yapımcısı ve yayıncı olan Warhol, Amerika’da ve dünyada pop art akımının en önemli temsilcisi olarak bilinmektedir.

Sanatçıyı, özellikle ikonik hale gelen ve en çok taklit edilen eseri olan  “Marilyn Diptych” tablosuyla hatırlamanız oldukça mümkün. 

Pop Art | Andy Warhol
Pop Art | Andy Warhol

Warhol gibi bir sanatçı birçok başka sanatçıya ilham vermiş olsa da özellikle Jean Michel Basquiat üzerinde derin bir etkiye sahipti. Amerikalı dışavurumcu graffiti sanatçısı olan Basquiat uluslararası bilinirliğe sahip ilk Afro-amerikan ressamdı. Tabi o dönemlerde Andy Warhol fazlasıyla popülerken, Basquiat ise sokakların sanatçısı olarak kenar mahallelerde graffiti eserlerini oluşturmaktaydı. Böylesine iki zıtlığın birbirine katacağı çok şey olduğundan bir arada müthiş bir uyum ve heyecan oluşturuyorlardı. Hayranı olduğu Warhol’la tanıştıktan sonra onu hayatındaki eksik baba figürü olarak görmeye başlayan Basquiat, ona fazlasıyla bağlanmıştı. Aynı zamanda film ve yapım işleriyle uğraşmakta olan hatta kendi hayatının belgeselcisi olan Warhol, 1980’li yıllarda Basquiat’la olan dostluğunu detaylı bir biçimde yazmış ve fotoğraflamıştı. Böylece ilişkilerinin bütün hatlarını, heyecanını, olumlu ve olumsuz yönlerini birçok kişinin gözleri önüne sermiş oldu.  

Oldukça popüler olan bu beş yıllık dostluk 1987 yılında Warhol’un ölümüyle sonlandı. Fakat bu sonlanıştan sonrasının Basquiat için kolay geçtiğini söylemek oldukça zor. Warhol’un ölümüne dayanamayan 27 yaşındaki Basquiat kendisini uyuşturucuya vermiş ve çok geçmeden (yaklaşık bir yıl sonra) yüksek doz eroin kullanımından ölü bulunmuştur. Basquiat’ın 1982 yılında akrilik ve sprey boya kullanarak oluşturduğu ‘’İsimsiz’’ (untitle) adlı resim 2017’de 110.5 milyon dolara satılmış ve bu fiyat şimdiye dek bir Amerikalı ve aynı zamanda bir siyahi sanatçının eserine verilen en yüksek fiyat olarak tarihe geçmiştir.

İkilinin hikayesi oldukça merak uyandıran bir derinliğe sahip olduğundan ve sanat çevreleri tarafından irdelendiğinden bu ilişkiyi anlatma amacıyla 2019 yılında dünya devi yayınevlerinden biri olan Taschen tarafından ”Warhol on Basquiat” isimli, ikilinin fotoğraflarının da bulunduğu bir kitap çıkarıldı. Ayrıca Taschen, pop art akımıyla ilgili eser açısından en çok çeşitliliğin bulunduğu yayınevi olduğundan Andy Warhol’la ve pop art akımıyla ilgilenenlerin en çok ziyaret ettiği yer denilebilir.

Saman alevi gibi yitip gideceğinden korkuyor. Ona endişelenmemesini söyledim. Endişelenmemeli.

Andy Warhol Diaries

Coca Cola ve Andy Warhol  

Andy Warhol’un Coca Cola’yla olan ilişkisi sanatçının 1962 yılında ikonik Coca Cola şişesini kendi pop art eserinde kullanmasıyla başladı. Andy Warhol’un Coca Cola şişesini kullanarak oluşturduğu bu eser, Warhol’un kendini sanatçı olarak tanımlamaya başladığı yıllara denk geldiğinden şişeyi kendi kimliğini geliştirmek amacıyla bir ilham kaynağı olarak gördü. Warhol’un Coca Cola ilhamlı ilk eseri ‘’Yeşil Coca Cola Şişeleri’’ adıyla bilinen 112 adet boş yeşil Coca Cola şişelerinden oluşan ve altında markanın logosunun bulunduğu eserdir.

Coca Cola ve Andy Warhol
Coca Cola ve Andy Warhol

Fakat Andy Warhol’un Coca Cola’yla olan ilişkisi bu eserle sınırlı kalmamıştı. Birçok kişi tarafından beğenilen bu ortaklık Coca Cola’nın yeni bir kola formulü tanıtıp yoğun ilgi görmesi nedeniyle devam etti ve Time Magazin, Warhol’un sanatsal yeteneklerine oldukça ilgili olduğu için yeni kolanın hikayelerinden biri için bir kapak resmi yapmasını istediler. Bu kapak tasarımı için  Warhol’un bir dökülme efekti oluşturma amacıyla içeceği sanat kağıdına dökmesini ve resmi çizmeden önce kutunun polaroidlerini kılavuz olarak alması belirtilmişti. Maalesef ki Coca Cola orijinal formülüne geri döndüğü için dergi hikayeyi ve çizimi yayınlamadı. 

Yine de görmek isteyenler için eser Coca Cola genel merkezinde sergilenmekte. Andy Warhol’un Coca Cola’dan ilham alan daha birçok eseri oldu ve hatta pop art akımının öncüsü olarak kabul edilen 1962 tarihli ‘’Coca Cola 3’’ isimli eseri çokça ilgi gördü. İlgi o kadar büyük boyutluydu ki bu tablo 2013’te New York’taki bir Christie Müzayedesi’nde tam 57 milyon dolara alıcı buldu. Warhol’un kariyeri boyunca Coca Cola için ürettiği eserlerin sayısı 15 olup bu eserlerin birçoğu 2015 yılında Atlanta’daki High Museum of Art’daki ‘’The Coca Cola Bottle: An American Icon at 100’’ sergisinde yer aldı. 

Markaların Pop Art’la Bağlantısı 

Yıllar içinde birçok ünlü marka pop art akımının etkisiyle oluşturulmuş tasarımlara gerek paket tasarımlarında gerekse reklamlarında yer verdiler. İnsanların beğenisi ve ilgisini çeken bu akım az önce bahsettiğim Coca Cola’nın ezeli rakiplerinden biri olan Pepsi’nin de ilgisini çekmiş olacak ki 2013 senesinde Beyonce’nin yüzü olduğu ve yaklaşık 50 milyona anlaşma sağladıkları konuşulanın bu reklamda Andy Warhol’dan ilham alınarak Pop Art esintileri kullanıldı. Ayrıca kapağında Beyonce’nin olduğu ve pop art akımının etkisinde çizilmiş Monroe tablolarına benzeyen poster çok fazla kişinin ilgisini çekti.

Dünya Starı olan Beyonce ayrıca bu kampanyayı o dönem tam 43 milyon takipçisinin bulunduğu facebook sayfasında sponsorunun ‘’Live for now’’ sloganına bir gönderme ile ‘’Pop Art bana Live for Now için ilham veriyor’’ cümlesiyle bir gönderi paylaştı. Fakat bu kampanyada Beyonce’nin yüzünün normalde olan halinden daha açık tenli olarak çizilmesinden dolayı bazı kesimler tarafından eleştiriler aldı.

Türkiye’de Pop Art Sanatı 

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de ilk olarak Andy Warhol ilham kaynağı olmuş ve eserlerde etkisi görülmüştür. Yine Andy Warhol’un izinden gitmekle birlikte eserlerde yavaş yavaş farklı görünümlere adım atılmaya başlanmış çok renkli, daha karışık renklerin yerine daha sade renklerle oluşturulmaya başlanmış daha net görünümler ortaya çıkarılmıştır. Tabi bu bahsettiğimiz sadelik ve özgünlük sadece ender sanatçılar tarafından oluşturulabildiğinden herkes bu sahnede yer alamamıştır. Pop art akımının ülkemizdeki tekil renk temsilcilerinden biri olan Ümit Bilgen, alanında bir ilke imza atarak siyah ve beyazın muhteşem uyumunu bu akıma en sade şekilde uyarlamış ve çoklu renklerin karışıklığındansa siyah beyazın simetrik güzelliğini eserlerine yansıtmıştır.

Pop Art ve Ünlüler

  • Marilyn Monroe
  • Elvis Presley
  • Salvador Dali
  • Madonna
  • Einstein

Pop Art akımının etkisiyle oluşturulan ünlü tabloları arasında en bilindiği Marilyn Monroe’ye ait olsa da sadece bununla sınırlı kalmamış ve Elvis Presley, Salvador Dali, Madonna, Maradona, Einstein gibi futboldan sanata, bilimden şarkıcılığa kadar birçok kesimden ünlünün yüzleri pop art akımının etkisiyle oluşturulan tablolara resmedilmiştir.

Bu içeriğimde sizlere Pop Art nedir, Markaların Pop Art’la Bağlantısı gibi bir takım bilgiler verdim. İyi okumalar dilerim.

İlginizi Çekebilir: Sanata Feminist Eleştiri: Gerilla Kızlar

https://theseventharttt.wixsite.com/theseventhart?
ilayda engin makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Pop Art Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

TwitterInstagramPinterestLinkedIn Company

Arşivler

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Login

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.