Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Psikolojide ayrılık, ilişkinin kopması, bitmesi anlamına gelmektedir. İki birey maddi manevi beklentiler ile bir araya gelir ve bazen beklentiler bazı nedenlerden karşılanamaz. Ondan başkasını görmeyen bireyin uçurumdan düşercesine hayal kırıklığına uğrar. Bu da dikkatli olunmazsa ayrılık acısı denen dipsiz kuyuya düşmeye sebep olur. Gelin neden ayrılık acısı çekilir birlikte öğrenelim..

Ayrılık acısını nakavt yapmak çoğu zaman zordur. Emeklerin, güvenlerin, gelecek planların enkaza dönüştüğünü izlemek ne kadar kolaysa. Bireylerin öz saygısı, gururu zarar görünce akl-ı selim olması zorlaşır. Bu enkazı kimileri hafif kimileri ağır yaşayabilir. Ayrılmak isteyen bile hüzünlenir.  Ayrılığın devamında yaşanan yas sürecinde genellikle kıskançlık, kırgınlık, hüzün, umutsuzluk vb. duygular içerisine girebilir. Bu da strese sokar. Özellikle erkekler ayrılık acısını öfke maskesinin altına saklıyorlar.

Ayrılık acısı, neden duygusal bir yük olmaktadır? Bağlanma. Bireylerin problemi ayrılık değil bağlanma problemidir.

Ayrılık Süreci Neden Sancılı Geçer?

  • İlişkiden alınan-verilen doyum (birbirini tamamlama isteği, ortak zevk ve istekler)
  • Ayrılma sebebi olan olay (aldatma, ailelerin müdahalesi)
  • Ortak maddi durumun olması veya olmaması (gelirin düşmesi, aynı veya ayrı evde olmak)
  • Bireylerin kişilikleri veya ruhsal sorunların olup olmaması (bağlanma, kişilik bozuklukları)
  • İlişki için harcanan zaman (yıllar geçtikçe ayrılmak zorlaşabilir)

Yaşamak, yasınızı dibine kadar yaşayın; ağlamaksa ağlamak, bağırmaksa bağırmak, yapın ki yasınız sağlıklı bir şekilde bitsin. Ebru GÜNDEŞ’ in söylediği “Ağlamayacağım” şarkısında “… ben gözyaşı sorununa son verdim / ağlamayacağım, ağlamayacağım / … hüngür hüngür bir daha hiç ağlamayacağım…” demek yerine bu ayrılığın acısını dibine kadar ama diğer birey / bireyleri zarar vermeden yaşamak gerekir.

Bağlanma

Bireyin ailesiyle kurduğu ilişkiye benzer yetişkinlikte diğer kişiyle buna benzer bir ilişki kurma isteğine ve kurmasına bağlanma denir.

Kurtulmak

Fazlalıklardan, hatırlardan, resimlerden, hediyelerden, notlardan, birlikte gidilmiş yerlerin hatıralarından vb. onu hatırlatan ne varsa onlardan kurtulmak. Bu, hamal misali omuzlarındaki yükleri indirdiğinizde hafiflemiş ve rahatlamış hissederek geri kalan hayatınızı iyi bir şekilde devam edebilmelisiniz.

Suçluluk

Çoğu birey ayrılık sonrası suçluluk hisseder. Güzel veya yakışıklı olmadığı, hata olarak gördüğü bir şeyi yaptığı için. Bu suçluluk ilk çocukluğumuzda başlar. Ailemiz bizi olduğu gibi kabul edemeyebilir. Kendi davranışlarını, görüşlerini fikirlerini bizi etiketlemeye çalışırlar. Bu da olduğumuz kişiden farklı bir kişi olmamızı neden olur.

Değersizlik

Bireyler çoğunlukla kendini nasıl değerlendirirse dışarıyı da o gözle değerlendirir. Kendimize dair değersizlik ise insanların gözünde de değersiz olduğumuzu düşünürüz.

Yalnızlık korkusu

İlişkinin bitmesinden sonra kişinin daha iyisini bulamayacağına inancı, yanındaki partneri kendi yüzünden kaybetmiş olmanın suçluluğu, iyi bir ilişkiyi hak etmediğini dair değersizlik algısı, bir daha biriyle olamayacağını kendini inandırmasıyla son bulur. Birey o kadar buna inanır ki yalnız kalmak kişisel tercihi olur. 

Ayrılık Acısında Neler Yapılabilir
Ayrılık Acısında Neler Yapılabilir

Ayrılık Acısında Neler Yapılabilir?

İlişkiyi başlatan iki kişinin birbirlerine duyduğu sevgidir. İlişkiyi bitiren şey iki kişinin birbirine olan davranışlarıdır. İlişki bittikten sonra ayrılık acısını yok saymak için yapılan hata başka bir ilişki/ ilişkiler içine girmek olur.

Necip Fazıl KISAKÜREK’ in “Beklenen” şiirinin ilk dört kıtası,

Ne hasta bekler sabahı,

Ne taze ölüyü mezar.

Ne de şeytan, bir günahı,

Seni beklediğim kadar…

Necip Fazıl Kısakürek

Buradaki ayrılık acısını hallettikten sonra sonraki dörtlüğe daha net bir şekilde geçebiliriz, uygulayabiliriz.

“… Geçti istemem gelmeni,

Yokluğunda buldum seni;

Bırak vehmimde gölgeni,

Gelme, artık neye yarar?”

Bunun içinde yeni hobiler edinebilirsiniz, varsa eski hobilerinizi devam edebilirsiniz, yeni ortamlara girebilirsiniz. Hiçbir şekilde sosyal hayattan dışlamayın kendinizi. Evrensellik ilkesini benimsemeliyiz. Hemen hemen herkesin bu durumu yaşadığını veya yaşayabileceğini kabul etmek problemi biraz olsun yok edecektir. Birey negatif düşünce soru kalıplarında kaçınmalıdır.

“Onun gibisini asla bulamayacağım.”   Bunun sonucunda, “onun gibi birini bulamazsam halim ne olur?” gibi gibi negatif düşünce sorular sorar kendine birey. Bunlardan kurtulmalıdır. Unutmamalıyız ki tek bir hayatımız var. Onu da biz belirleriz. Diğer bireylere veya ayrılık acısını kurban etmemeliyiz, olmamalıyız.

Bu içeriğimde sizlere psikolojide ayrılık acısı nedir? Neden ayrılık acısı çekeriz? Ayrılık acısından kurtulma yolları ve ayrılık acısına girme sebeplerinden bahsettim. İyi okumalar dilerim. Bir sorunuz olursa yorum yazabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Psikolojik Şiddet – Kanatmadan Yaralar

https://ogrencibloglari.net/profil/aydindemir/
Aydin Demir makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Psikolojide Ayrılık Acısı Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.