Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Şiddet, güç veya baskı uygulayarak, şeye yönelik zarar yaratan bir davranış biçimidir. Bu zarar ‘şeyin’ vücut bütünlüğüne, malına, kişisel değerlerine karşı olabilir. Bu yazıda anlatmak istediğim şiddetin akla gelen ilk hali olan vücut bütünlüğüne zarar ile ilgili değil kişinin akıl ve ruh sağlığına yönelik şekli olan psikolojik şiddettir.

Psikolojik Şiddet Nedir?

   “Bir kayaya damlayan su” olarak tanımlanabiliyor, zaman geçtikçe etkisini gösteriyor. İlk başlarda kişiyi etkilemezken yavaş yavaş yıpratıyor. Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız psikolojik şiddet , kişinin karşısındakinin akıl sağlığına yani maneviyatına yönelik saldırısıdır. Bir sözle veya bir bakışla da olabilir hatta bazen bakışa gerek bile kalmaz. Psikolojik şiddetin eşlerin birbirine karşı, işte patronun çalışanına karşı veya ebeveynlerin çocuklarına karşı kullandıklarını sıklıkla görüyoruz. Hayatın her alanında karşılaştığımız bu durumu bazen adlandıramıyor olabiliriz onun yerine alınganlık yaptığımızı veya abarttığımızı düşünebiliriz aslında hiçte öyle değil. Kişinin şiddeti fark edip mücadeleye erken başlaması son derece önemli.

Hangi Davranışlar?

 Yalan söylemek, aşağılamak, hakaret etmek, tehdit etmek, hiç iletişime geçmemek, duygusal olarak ihmal etmek,  utandırmak, aşırı biçimde eleştirmek, görmezden gelmek, küçümsemek gibi davranışlar sonucunda psikolojik şiddet dediğimiz şey ortaya çıkar. Bu davranışları kendimiz bir başkasına gösteriyorsak veya bize karşı uygulanıyorsa önemseyip, üstünde durmalıyız. Çünkü bir süre sonra insanın kendine güveni kırılabilir, kendini değersiz, suçlu veya çaresiz hissedebilir. Kim bu şekilde hissetmek ister? Elbette kimse.

Psikolojik Şiddetin Etkileri Nelerdir
Şiddetin Etkileri Nelerdir

Etkileri Nelerdir?

   Öncelikle psikolojik şiddette uğradığını veya bir başkasını uğrattığını fark etmek zor. Çünkü hasar vermeye en derinlerden başlar. Şiddetin arttıkça gözle görülür değişimler başlıyor. Kişi bu durumu en başta normalmiş gibi de düşünebilir. Çoğu zaman günlük bir rutin haline geldiğini fark edemeyebilirsiniz. Kişiliğinizde değişimler başlar, özgüvensizlik, başarısızlık korkusu, sürekli onaylanma isteği gibi. Psikolojik şiddetin vücuda etkileri de söz konusudur. Mesela hipertansiyon, göz kanlanması gibi. Aynı zamanda psikolojik şiddete maruz kalan bireyler de depresyon ve intihara yatkınlık diğer bireylere göre daha fazladır.

Yapılan bir araştırma sonucunda 8000’e yakın çocuk, 7 yaşından 50 yaşına kadar incelendi. Çocuklar 7 ve 11 yaşındayken, aileleriyle görüşüldü. Çocukların akranları tarafından psikolojik şiddete uğrayıp uğramadığı soruldu. Çocuklar büyüyüp 23 yaşına ve 50 yaşına geldiklerinde, araştırmacılarla yeniden görüştüler. Kendilerine psikoloji ve sağlık testleri yapıldı. Yapılan testler, çocukken yaşıtları tarafından zorbaca ve alaycı davranışlara maruz kalanların hem fiziksel hem de psikolojik sağlığının daha kötü, zihinsel yeteneklerinin de daha düşük olduğunu gösterdi.

Şiddete Uğradığımızı Nasıl Anlarız?

  1. Karşınızdaki kişiyi hayal kırıklığına uğratmamak adına devamlı tedirgin misiniz?
  2. Bakış açınızı hep yanlış mı buluyor?
  3. Sizin üzerinizde baskı kuran, sizi kısıtlayıcı hareketler mi yapıyor?
  4. Kırıldığınızı belli ettiğinizde bunun önemsiz bir şey olduğuna sizi inandırmaya mı çalışıyor?
  5. Sizin başarılarınızı daima küçümsüyor mu?
  6. Sizi sürekli başkalarıyla mı karşılaştırıyor?
  7. Dış görünüşüz ile sürekli dalga mı geçiyor?
  8. Mutluluk, hüzün, korku gibi duygularınızı görmezden geliyor ve abarttığınızı mı söylüyor?

Yukarıdaki soruların çoğuna içinizden ‘evet’ dediyseniz sizde psikolojik şiddete maruz kalmış veya kalıyor olabilirsiniz.

  Psikolojik şiddete maruz kaldığınızı düşünüyorsanız veya fark ettiyseniz hareketsiz kalmamanız lazım. Bu durumdan kurtulmak için konunun uzmanlarından yardım almayı unutmayın. Psikolojik şiddet kişide derin hasarlar bırakabilir. Kalıcı hasarlar oluşmaması için profesyonel yardım almakta geç kalmayın.

Son Söz

  Kendinizi değersiz hissetmek, çaresiz veya birine muhtaç yaşamak zorunda hissetmek kişiyi zamanla yıpratır, kendinden vazgeçirebilir. Bu şiddet türü sinsice yaklaşır ve yavaş yavaş çoğalır. Hayatınızı kolayca ele geçirebilir. Çoğunlukla sevdiğiniz, güvendiğiniz kişilerden gelebilir. Karşınızdaki üzülmesin, kırılmasın diye katlandığınız sizin içten içe kişilik özelliği olarak adlandırdığınız davranış aslında şiddetin ta kendisi olabilir. Şiddeti fark ettiğiniz halde karşımızdaki üzülmesin diye susmak yine psikolojik şiddetin sonucudur. Biranda kendinizi kısır döngünün içinde kaybolmuş şekilde bulabilirsiniz. Şiddeti fark ettiğimizde profesyonel yardım almaktan kaçmamalı ve önemlisi psikolojik şiddeti küçümsememeliyiz.

 Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür. Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür. Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür.

Mahatma Gandhi

İlginizi Çekebilir: 3 Örnekle Klasik Koşullanma Nedir?

Gulce Celik makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Psikolojik Şiddet – Kanatmadan Yaralar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.