Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Bir pangolin olsaydınız hayatınız nasıl olurdu? Doğanın işleyişini bozabilecek bir canlının ortaya çıkabileceğini tahmin edebilir miydiniz? Peki ya tek amacı sizi korumak olan pullarınız, sizden cüssece büyük birkaç canlı tarafından toplanıp, ”faydalı” olduğu bahanesiyle piyasaya sürülseydi? Onları durdurmak için ne yapabilmeyi isterdiniz? Bugün bu sessiz dostlarımızın sesi olmaya çalışacağız. Onları tamamıyla anlamak elbette imkansız ancak bir kez olsun, doğanın lehine düşünelim istiyorum. İzninizle yazımıza başlıyoruz.

Pangolinler nelerdir ve nerelerde yaşarlar?

Onlar belki de bu dünyaya gelmiş en  özel canlılardandır. Çoğunlukla Uzak Doğu’da yaşarlar. Vücutları pullarla kaplıdır ve bu pullar onları bir zırh gibi kuşatır. Bu sebeple onları zırhlı karıncayiyen olarak da adlandırıyoruz. Pulları keratin yapıdadır. (bizim de saç ve tırnaklarımız keratindendir.) Tüm memeliler gibi, vücutları kıllarla kaplıdır. Pullarının arası ve vücutlarının iç tarafında kılları bulunur. Çoğu memelide gözlenen ve insanlarda elmacık kemiği olarak adlandırılan zigomatik kemikleri körelmiştir bu yüzden yüzleri ince uzundur. Besinlerini ağaç kovukları ve karınca-termit yuvalarından bulduklarından, kazıcılıkta usta olmalarına yarayan pençeleri vardır. Bu yolla, termit popülasyonlarını belli bir düzeyde tutarlar. Dişleri bulunmaz bunun yerine midelerinde öğütmeye yarayan özelleşmiş yapılar vardır. Beyinlerinin en gelişmiş bölümü birçok hayvanda olduğu gibi koklama lobudur. Diğer kısımlar görece daha ilkeldir. Bu ufak memeliler gececildir ve gündüzleri saklanmayı tercih ederler. Bundan sonrasında fotoğraf ağırlıklı devam edeceğiz.

*Pangolinlerin National Geographic tarafından çekilmiş bir görüntüsü

 

ANNE PANGOLİN YAVRUSUNU SIRTINDA TAŞIR.

 

*HAREKET HALİNDE ANNE VE SIRTINDAKİ YAVRUSU

 

YENİ DOĞAN PANGOLİNLERİN PULLARI DAHA YUMUŞAKTIR. HAYATTA KALMAK İÇİN TEK ŞANSLARI, ANNELERİNİN KUYRUĞUNA SIKICA TUTUNMAKTIR.

 

PANGOLİNLER, BÖCEKLERİ İNCE VE YAPIŞKAN DİLLERİYLE YAKALARLAR.

 

PANGOLİNLERİN BÖCEKLER VE LARVALAR DIŞINDA HİÇBİR CANLIYA ZARARI YOKTUR.

*BUNDAN SONRA GELECEK GÖRÜNTÜLER HASSAS KİŞİLERİ RAHATSIZ EDEBİLİR. BAKMAK İSTEMEYENLER İÇİN KISA BİR ÖZET: Pangolinler zararsız canlılar olmalarına rağmen, insanoğlu onlardan da çıkar elde etmeyi başardı ne yazık ki. Bu sebeple, şu anda soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Birçok önlem alınmaya çalışıldı fakat özellikle Çin ve Tanzanya’da yasa dışı ticareti devam ediyor. Üstelik ”sağlık” adı altında. Bilinirde böyle bir fayda yok ve olsaydı bile bu bize onları öldürme ve pazarlama yetkisini vermiyor. Tıpkı gergedan boynuzu ve kaplan penisi gibi, pangolin pulları da sahte amaçlar için kullanılıyor  ve binlerce hayvan ölüme mahkum ediliyor. Bize düşen en büyük görev ise bilinçlenmek ve daha da önemlisi, bilinçlendirmek. Soyu tükenme tehlikesi altındaki türleri araştırmak isterseniz WWF ve FWS gibi sitelere göz atabilirsiniz. Onların sonları da ornitorenkler (platypus) ve Asya filleri gibi olmasın. Üstelik son haftalarda herkesin gündemine oturan coronavirüsün taşıyıcısı olduğu düşünülerek, korkunç canlılarmış gibi gösteriliyorlar. Ancak taşıyıcı olmadıklarını gösteren çalışmalar var ve taşıyıcı olsalar bile, bu onların suçu değil.

Bu süreç, virüs ve bakterilerin evrimleşme sürecinin bir parçası. Bu ve bunun gibi asılsız ve anlamsız, popülarite amacı güden haberlere aldırış etmeyelim. Onların daha fazla hor görülmeye ihtiyacı yok. Taşın altına elimizi koyalım, ellerimizle gözlerimizi kapatmak çözüm değil. Birazdan bizim türümüzün onları hiçe saydığını, gözlerinizle göreceksiniz.

SAVUNMAYA GEÇMİŞ BİR PANGOLİN, KENDİNİ BU ŞEKİLDE KORUR.

 

ÖLDÜRÜLMEKTEN SON ANDA KURTARILMIŞ BİR PANGOLİN

 

PULLARI İÇİN ÖLDÜRÜLMÜŞ PANGOLİN (SAVUNMA POZİSYONUNDAKİ PANGOLİNLERİ VAKUMLU BİR KABA ALARAK BOĞUYORLAR VE ARDINDAN SIRA PULLARI TOPLAMAYA GELİYOR.)

 

ENDONEZYA’DA YAKALANAN 657 ADET PULU SÖKÜLMÜŞ PANGOLİN

 

BİLUMUM HAYVAN UZUVLARI VE DERİSİ YÜZÜLMÜŞ BİR PANGOLİN.

 

DOĞANIN MASUM SAKİNLERİNE KULAK VERİN, ONLAR DA YAŞAMAK İSTİYORLAR!

 

İlginizi Çekebilir : CORONAVİRÜS

Ceren Y. makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Pulsuz Pangolin Cehennemi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.