içinde

Renklerin Anlamları

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Bugün sizleri renklerin büyülü dünyasına götürmek istiyorum. Renklerin anlamları nedir? İletişimde renkleri doğru yer ve zamanda kullanarak nasıl hedeflerimize ulaşırız.

Renklerin ışıltılı dünyası bize bazı duyguları çağrıştırır. Bunun farkında olalım yada olmayalım. Biz bu duyguları hissederiz. Kültürden kültüre yada kişisel farklılıklarla bazı şeyler değişse de temel semboller aynı şekilde kalıyor.

Markalar, ürünler bunu çok iyi kullanıyor. Logolarında, paket hazırlarken bunları çok iyi kullanıyorlar. Şimdi bir bakalım günlük hayatımızda hangi renkler, bize hangi anlamları yüklüyor. Hangi ortamlara ne tonları, ne renkleri giyersek neler elde ederiz?

Öncellikle şu soruları kendinize sormanızı istiyorum. Ben nasıl biriyim? Ben dışarıdan nasıl görünüyorum? İş hayatında yada sosyal hayatta hedeflerim neler? Önce bu soruların cevaplarını verin ondan sonra başlayalım.

Temel olarak renkleri 4 gruba ayırmak istiyorum.

Zamansız ve şık renkler bunlar dolabınızda olması gereken, iş ortamında, sosyal ortamlarda, gecelerde kullanmanız gereken renkler. Ana renkler, temel renkler ve asil renkler.

Öncelikle siyahtan başlayalım. Biliyosunuz siyah hepimiz için, temel bir renk, önemli bir renk dolabınızda çok kullandığınız bir renk olduğunu düşünüyorum.

ikinci renkler

Renklerin Anlamları: Asil Renkler

Siyah ve Beyaz

Siyahın ne anlamları var? Siyah otoriteyi gösteriyor. Aslında bir asalet ve şıklık sembolü aynı zamanda biraz mesafe koyuyor aramıza. Siyah giyen insanlardan iletişimde biraz uzak duruyoruz aslında, ama onların şık olduğunu sade olduğunu ve zarif olduğunu da düşünüyoruz.

Gelelim ikinci önemli rengimize.

Beyaz da aynı zamanda şıklık sembolü sadelik, zarafet güzellik pek çok şeyi ifade ediyor. Ama beyazın da soğuk olduğu alanlar var. Yine çok sıcak bir renk değil iletişimde.

Gri ve Lacivert

Gri ve laciverte geldik bunlar iş hayatında çok temel renkler özellikle lacivert iş görüşmelerinde, sunumlarda çok tercih edilen renk. Aslında o da otoriteyi sembolize ediyor ama çok fazla mesafe koymuyor. Ben konuyu biliyorum. Otoriteyim. Ama aynı zamanda da iletişimde siyah kadar uzak değilim demek.

Gri çok önemli bir renk, hem spor kıyafetlerde tercih edebileceğiniz, hem klasik giyimde tercih edebileceğiniz. Çok önemli ve keyifli bir renk aslında.

Kahverengi

Geldik kahverengiye, kahverengi pek çok alanda, iş hayatında kullanılması gereken bir renk olduğunu düşünmüyorum. Neden?

Aslında bu önemli temel renklerden olmakla birlikte bazı sektörlerde özellikle bankacılık sektöründe çok güven oluşturmayan bir renk. Biraz sizdenim anlamı taşıyor. Biraz yakınlık hissettiriyor ama çok fazla da iş hayatında güven vermeyen bir renk.

Bu nedenle kahverengiyi seçerken biraz daha dikkatli olmanızı tavsiye edeceğim size. Şimdi bu zamansız renkleri, asil renkleri tamamladık.

renkler

Renklerin Anlamları: Sportif Renkler

Sportif renkler hangileri ve anlamları neler?

Maviler, yeşiller, yeşilin daha canlı tonları onun dışında sarılar, turuncular daha enerji veren, daha çok sosyal ortamlarda, spor yaptığınız ortamlarda, hafta sonlarında, arkadaşlarınızla buluştuğunuz ortamlarda tercih edebileceğiniz renk tonları bunlar size canlılık katıyor, enerji katıyor.

Mavi, Yeşil ve Turuncu

Mavi örneğin, daha güvenilir bir renk, özellikle erkeklerin çok sevdiği bir renk. Neden derseniz? Muhtemelen çocukluk dönemlerinden itibaren mavi giymeye alışıyor erkek çocukları. Sorduğunuz zaman pek çok erkek mavi rengi çok sevdiğini söyleyecektir.

Yeşil yine huzurun, enerjinin, dengenin rengi insanları rahatlatan bir renk. Sarı enerjinin rengi, dostluk, arkadaşlık rengi.

Turuncu daha çok moda ile ilgili bir renk Modern bir renk. Herkesin taşıması zor olan bir renk Ama bunlar temel olarak daha sportif renkler. Bizi daha eğlendiren, daha neşelendiren renkler.

Renklerin Anlamları: Mesaj Veren Renkler

Üçüncü gruba geldiğimiz zaman mesaj veren renkleri görüyoruz. Bunlar arasında en önemlisi pembe, kırmızı ve mor.

Pembe, Kırmızı ve Mor

Pembe naifliği, huzuru daha kadınsılığı çağrıştıran bir renk. Kadınların örneğin erkek arkadaşınızla buluştuğunuz, yada eşinizle yemeğe çıktığınız zamanlarda daha çok  kullanacağınız. Daha çok yakıştıracağınız bir renk olduğunu düşünüyorum. O yüzden pembe hoş bir renk, özel bir renk.

kırmızıya gelince kırmızı, biraz daha farklı bir renk, aslında enerjiyi, tutkuyu, hareketi çağrıştırıyor. ama bir yandan da daha iddialı daha zor bir renk. O yüzden de kırmızıyı kullandığınız ortamları çok iyi seçmenizi tavsiye edeceğim. Çünkü kırmızı bazı insanlarda rahatsızlık hissi de uyandırabilir. Ama bazı ortamlarda çok şık da durabilir. Kırmızıyı biraz daha düşünerek seçmeniz daha iyi olur diye tavsiye ediyorum.

Morlar yine kadınsı renkler aslında, bunların bir takım mistik anlamları da vardır morun. Daha lüksü çağrıştıran bir renk, yine feminen bir renk hoş bir renk. Bunu da yine kıyafetlerinizde özel zamanlarda tercih edebilirsiniz.

Renklerin Anlamları: Pastel Tonlar

Pastel tonlar ne hissettiriyor size bir düşünün bakalım. Pastel tonlar aslında iletişimde sizi daha açık gösteriyor. Daha ulaşılabilir gösteriyor. Bunlar neler? Açık maviler, açık yeşiller, leylak tonları, somon, kayısı renkleri bunlar size iletişimde daha ulaşılabilir, daha yakın izlenimi uyandırıyor. Bir gözünüzde canlandırın. Bu tonları giymiş insanlar sizde nasıl bir intiba uyandırıyor mesela. Onlarla daha çok arkadaş olabilirsiniz, daha hoş sohbet edebilirsiniz. Daha yakın izlenim hissedebilirsiniz. Bu yüzden bunlar ,daha çok bu tarz ortamlarda, tercih edilmesi gereken renkler. Şimdi bunları biliyoruz artık.

4 ana grupta incelediğimiz renklerin kabaca yerlerini, anlamlarını biliyoruz. Peki bu bize ne sağlayacak. Bunlarla ne yapabiliriz? Örneğin siz bir iş görüşmesine gidiyorsunuz, hangi renkler kullanalım? Evet anlattıklarımdan sonra siz cevap verin. Sizce bir iş görüşmesine, bir iş başvurusuna gidiyorsunuz hangi renkler uygundur?

Ben size laciverti tavsiye ederim. Daha iş konusunda yeterliyim anlamı taşır. Önemli bir sunum yapacaksınız gri lacivert tonları uygun olabilir hatta grinin daha koyu tonlarını tavsiye ederim. çok açık griler değil. Örneğin yeni bir siteye taşındınız, yeni bir şehre taşındınız, hiç arkadaşınız yok. Sizce hangi tonları daha çok tercih etmeniz gerekir? Evet duyar gibiyim. Sanıyorum pastel tonlar dediniz. Doğru cevap. Peki önemli bir iş görüşmesindesiniz büyük bir firmanın danışmanlığını alacaksınız, daha çok bilen, daha çok konusuna hakim bir izlenim uyandırmak istiyorsunuz. Hangi renk sizin için daha uygun olur? Evet daha siyaha yakın tonlar diyeceksiniz değil mi? Evet siyah tonları, koyu griler, lacivert renkleri bu konuda sizi daha çok destekleyecektir.

Özel günlerde, eşinizle çıktığınız yemeklerde, sevgilinizle çıktığınız yemeklerde hangi tonlar? Evet mesaj veren feminen tonlar değil mi? pembeler, morlar, daha yumuşak tonlar daha güzel bir izlenim oluşturmanızı sağlayacaktır. Bence bunu hayatınıza yansıttığınız zaman aradaki farkı görmeye başlayacaksınız.

İlginizi Çekebilir : Psikolojik Rahatsızlığı Olan Ressamlar ve Eserleri- II

Bu yazı bizim güzel ve kolay gönderme formu ile Oluşturuldu. Gönderinizi oluşturun!

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

Rauf Berkay Yeti?gin tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

saydam yazılı logo

Öğrenci Blogları Memnuniyet Anketi

Hippocrates, Greek doctor

Tarihin Unutulmazları – 2: Hipokrat