Öğrenci Blogları

Restorant Tasarımında Önemli Dokunuşlar

Restaurant Tasarımı

Bu yazımda, restaurant tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken 10 önemli detaydan bahsedeceğiz.
Restaurantınız için mükemmel bir yer buldunuz, Artık kollarınızı sıvayıp, müşterilerinizin kendilerini rahat hissedebilecekleri bir şekilde, işletmenizi kurma ve dekorasyon çalışmalarına girme zamanı geldi.

Restaurant iç tasarımı konukların yemek deneyimini zenginleştirmiyorsa, kuruluşunuzu gelirini düşürmeye veya tesisinizi müşterilerin arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye etme olasılıkları düşürmeye sebep olur. Yani size para tasarrufu yapmanıza, gelirinizi arttırmanıza ve misafirlerin daha fazla geri gelmesini sağlamanıza yardımcı olabilecek kritik faktörlerden bahsediyoruz…
Bir restaurant tasarımı için adım adım bir kılavuz oluşturmak imkansız olurdu. Sonuçta, her restoranın kendine özgü bir konsepti ve içeriği vardır ve buna ek olarak, dikkate alınması gereken birçok faktör daha vardır.
Ancak, aşağıdaki 10 önemli içeriği takip ederek, kuruluşunuza davetkar bir ortam yaratabilirsiniz.

1) Restaurant Tasarımı|Renk

Psikologlar, rengin beyinlerimiz üzerinde önemli bir etkisi olduğunu uzun zamandır biliyorlar . Renk’in ikna ile olan ilişkisi oldukça ilginç bir konu. Renkler beynimize farklı bir his verir. Vücudumuz üzerinde de bir etkisi var. Kısacası renk, üzerimizde psikolojik tutumlara neden olur. Genelde bunun farkında bile değilizdir.
Yiyecek ve içecek alanında, kırmızı efsane bir renktir. Mc Donald’s’a bakın mesela. Logolarını, dekorlarını ve üniformalarını fark ettiniz mi hiç? Kırmızı baskın renktir. Kırmızıların iştahımızı körüklediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Öte yandan mavi, metabolizmamızı yavaşlatır. Açıkçası, restoranınız için bir renk şeması seçerken renk göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktördür .
Harika bir konseptiniz, imajınız ve restoranınızın doğru bir şekilde hedeflenmiş olmasına rağmen, kuruluşunuz için doğru renkleri seçmenin ve misafirlerinizin üstündeki psikolojik etkinin önemini unutmayın 

dekorasyon

2. Restaurant Tasarımı|Dekorasyon

Restaurant tasarımı istediğiniz gibi dekore etmek ve tasarlamak konusunda özgür olmanıza rağmen , tarzınızın modern cam, çelik ve soğuk renklere, daha sert formlara ve yoğun aydınlatmaya ne kadar çok eğilimli olup olmadığını iyi düşünmelisiniz; Çünkü müşteriler tarz bir restorana tek bir sebep için gitmez. Mekanınızın dekoru elbette önemlidir ancak bütünüyle, yani lezzetiyle tarzıyla dekoruyla her haliyle iyi olan restoranlar sabit müşteri kitlesi kazanabilir. Eğer ki sadece dekor ile müşteri kitlesi edinmeye kalkarsanız, o kitle Yeni bir yer açıldığı an, restoranınızı unutur ve yenisine giderler.

Aydınlatma

3. Restaurant Tasarımı| Aydınlatma

Aydınlatma, düşünülenden çok daha önemli bir faktördür . Restaurant  gibi halka açık bir yerde, daha da önem kazanır. Doğru aydınlatma mobilyaları daha hoş gösterir, kusurları gizleyebilir ve müşterinin genel yemek deneyimini daha da zenginleştirebilir.

Parlak çekici aydınlatma, sıcak bir karşılama görünümü ile yoldan geçenleri bağlayabilir. Ana mekanı geçtikten sonra iç aydınlatma, zihinlerini ve midelerini etkilemeye başlar.

Doğru aydınlatma seçiminiz sadece mobilya stilini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda atmosferin yaratılmasında da çok önemlidir. Soğuk aydınlatmanın aksine sıcak bir ışık, mekanınıza sıcaklık getirecektir. Her masadaki uygun şekilde yerleştirilmiş ışıklar, müşteriler arasındaki yumuşak iletişimi teşvik eder . Çok ilginçtir ama Soğuk ışıklar aslında müşterilerin seslerinin yükselmesine de sebep olmaktadır. Asla unutma: Başarılı bir restoran iç tasarımının oluşturulması büyük ölçüde aydınlatmaya bağlıdır.

müzik ve aletleri

4. Restaurant Tasarımı|Müzik

Müzik, restoran misafirleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bir dizi çalışma , fon müziğinin sadece çalışanları daha mutlu kıldığını değil aynı zamanda kuruluş imajını iyileştirdiğini ve müşterilerin isteklerini canlandırdığını göstermiştir.

Rock müziği iştahı arttırır ve bizi daha hızlı yemeye teşvik eder. Klasik müzik mideye sakin rafine gıdalar arzu etmesini söyler.

Bu yüzden Kalabalık fast-foodcularda, rock müziği aslında müşterilerin hızlıca yemeklerini yiyerek hemen orayı terketmeleri ve yeni müşterilere yer açmaları için dinletilir. Üst düzey restoranlarda, yumuşak senfonik müzik, gerçek bir şefin yarattığı sofistike yemekler için bir işaret verici, ve müşterilerinizin mekanı olan tutkusunu arttırabilir.

Müzik ve gıda arasında kesin bir bağlantı vardır, bu nedenle işletmenizde duyuları uyarmak için doğru müzikleri, doğru ses düzeyinde vermelisiniz.

koku aroması

5. Restaurant Tasarımı|Koku Aroması

Koku duyumuz, bireyin hafızasıyla karakterizedir. Doğru aromalar geçmiş deneyimlerin düşkün anılarını yeniden hafızalarda canlandırır ve bireylerin iştahını arttırabilir.
Koku duyumuz pek çok kişinin düşündüğünden çok daha güçlüdür . Ortalama insan yaklaşık 5-6 misyoner reseptörüne sahiptir. Bunlar, 10.000 farklı kokuyu tespit edip kataloglandırabilir. Çoğunlukla bunun farkında değiliz ama bir koku bizi bambaşka yerlere götürebilir. Bir düşünün; kızarmış ekmek kokusu. Zihninizde neler canlandı bu kokuyu duyunca?

Akıllı tuvalet

6. Restaurant Tasarımı|Tuvaletler

Restaurant tuvaletleri çoğu zaman birçok girişimci tarafından tamamen unutulan bir konudur. Ama tuvaletler son derece önemlidir . Bunu asla unutma!
Müşteriler lavaboya ulaşmak için wc’ye girmek için su birikintilerine girdiğinde, umumi tuvaletlerin kokusunu solurken, geri dönmeleri pek olası olmayabilir . Bol miktarda kağıt havlu ve temiz bir sabunluk bulunan hoş ve temiz wc’leri korumak önemlidir.
Bir müşteri sabunluğun veya kağıt havlululuğun boş olduğunu fark ederse, başka bir müşteriyi kaybetme yolundasınız demektir.
Tuvaletlerde hoş kokulu otomatik spreyler kullanmak iyi bir fikirdir ve tüm kapıların düzgün bir şekilde kilitlendiğinden emin olmak da bir diğer önemli konudur.

Düzen şart!

7. Restaurant Tasarımı|Düzen

restaurantda, satmayı düşündüğünüz ürün veya hizmete ve konuyla olan ilişkisine odaklanan bir alan oluşturmanız gerekir. Amaç, görsel ticaretin sunduğu fırsatların, pasif ürünlerin satılmasını proaktif bir yöntemle değiştirerek gerçekleştirmektir. Bunu yapmak için, restoranın düzenini planlamanız, müşterileriniz için görsel bir yol yaratmanız ve bunları yürürlüğe koymanız önemlidir.
Aslında “Görsel Mağazacılık” denen şeyde tam olarak budur; Karlılığı en üst düzeye çıkarmak için ürünlerinizin ve hizmetlerin değerini artırmak için özel alanlar planlamak.
Mekanın yönetimi, satın alma kararlarını etkilemede önemli bir rol oynamaktadır, zira sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda psikolojik olarak da bir ilişki kurabilmelidir.
Bu “sanal” noktalar , restoranın ortalama olarak müşteriler tarafından daha fazla gözlemlendiği alanlardır. Tabii ki, mekanların nasıl kurulduğuna, masaları, sandalyeleri ve tüm ekipmanları nereye koyduğuna bağlı.
Herhangi bir çatal veya bardak koymak için bu alanları kullanmak yerine, bunları tatlılar veya şarküteri ürünleri gibi belirli ürünleri ifşa etmek için kullanırsak, bunların satın alınma ihtimalinin kesinlikle arttıracaktır.

8. Restaurant Tasarımı| Müşteri Kapasitesi

Restaurant tasarımınız, davetkar bir atmosferin yaratılması ve sunduğunuz koltuk sayısı arasında bir denge kurmalıdır.
Kârınızı arttırmak için fazla masa sandalye koymak ters etki yaratabilir. Müşteriniz yanındaki misafirleriyle konuşurken rahat hissetmek isterler. Daha rafine ve sunumunuz daha gurup odaklı, masalar arasında daha fazla mesafe olması gerekir. Ancak tabi ki bunun dengesini çok iyi sağlamalısınız.

Restaurant havalandırma

9. Restaurant Tasarımı|Isıtma ve Havalandırma

Her restaurant isteğini duydum çok pahalı ekipmanlardan biri olsa da, en önemli olanlardan biri. Bir restoranın müşterileri kendine özgü çekimi ve geri gelmesini sunuyor.
Pirinç tozu ve duman salabilir. Bulaşmış iyi havalandırılmaları şarttır.
İyi klima, herhangi bir restoran tasarımı için çok ihtiyacınız. Hiçbir şey bir müşteriyi, yaptığınız yazıcınızı, klima olmayan bir mekanda tutamazsınız.
Kötü Havalandırma ettik Kötü klimanın kaybedeceğiniz satışlarda büyüklük çok daha pahalıya mal olabilecegini asla UNUTMAYIN.

restaurantın mutfak alanı

10. Restaurant Tasarımı| Mutfak Tasarımı

Muhtemelen yeni bir restaurant  tasarımında en büyük para yatırımı büyük, pahalı restoranlara hızlandırabilecek büyük, pahalı ekipmanlara duyar duyar .
Yemek hazırlamanızı yavaşlatan bir mutfak düzeniniz varsa, işinizi kaybedersiniz !!!

Dikkat etmeniz dileğiyle.. İyi okumalar…

İlginizi Çekebilir: İstanbul’daki Mimari Eserler

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Exit mobile version