Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Retorik Nedir?

İnsanlar, oldum olası karşısındakileri sarf ettiği sözlerle etkilemek, daha da önemlisi ikna etmek ister. Böylesine bir ihtiyaçtan doğan söz sanatına “Retorik” denir. Retorik, kısaca karşımızdaki insanı yahut kitleyi kelimelerle ikna etme sanatıdır. İlk kez M.Ö 300’lü yıllarda Aristoteles tarafından ortaya atılan kavram, yine Aristo’nun çalışmalarıyla 3 yöntem altında incelenir. Bunlar ethos pathos logos’tur.

Ethos Nedir
Ethos Nedir?

 Ethos Nedir?

Aristo tarafından Ethos, karizma olarak nitelendirilir. Konuşmacının unvanı, prestiji, duruşu, hatta giydiği kıyafetlere kadar uzanan her şey Ethos başlığı altında toplanır. Diğer bir deyişle Ethos, konuşmacının saygınlığıdır. Konuşmacı üstte belirtilen kriterlere riayet ettiği müddetçe konuştuğu kitleye karşı saygınlık kazanır. Ünlü firmaların reklamlarında CEO’lara, popüler sanatçılara yer vermesinin temel nedeni de budur. X ürününün satışı için hazırlanan bir reklamda sıradan bir aktörün oynamasındansa üst düzey yetkili bir iş insanının ya da büyük bir hayran kitlesine sahip bir sanatçının oynaması çok daha etkili olacaktır. Gerek saygınlıklarıyla gerekse toplum tarafından sevilmeleriyle bu tür kişiler bir fikri ya da ürünü satmak için biçilmiş kaftandırlar.

Logos Nedir
Logos Nedir?

Logos Nedir?

  İkinci metodumuz olan Logos, direkt akla ve mantığa hizmet etmektedir. Aristo’nun retorik tezinde ele aldığı üç metottan sadece Logos mantığa hitap eder. Konuşmacı iddialarını istatistik, analoji, örnek ve analiz gibi nesnel unsurlarla destekler. Konuşmacının temel gayesi, dinleyicinin dikkatini bu tür doğruluğu kesin bilgilerle kendine çekmektir. En güzel örneklerinden biri insan sağlığı için önem arz eden reklamlardır. Reklam; ürünümüzü almalısınız, çünkü… der ve mantıksal sebeplerini sıralamaya başlar. İş toplantılarında yapılan sunumlarda da bu üslup hakimdir.

Yüzdelik dilimlerle büyüme oranı, arzda ve talepte yaşanan artış gibi konular ele alınır ve bu nesnel veriler ışığında konuşmacı kendini karşısındaki kitleye ikna etmeye çalışır.  Ancak Logos metoduyla insanlar manipüle edilebilirler. Konuşmacı; yanlış olduğunu bilmesine rağmen, sırf insanları istediği yöne çekebilmek yani manipüle edebilmek için yanlış bilgileri kasten servis edebilir.

Böylelikle dinleyici kitlesi doğruluğundan emin olmadığı halde nesnel veri olduğunu düşünüp konuşmacıya ikna olabilir. Logos’un ikna edicilik düzeyi tartışmaya açık bir konudur. Zira günümüzde insanlar mantıktan çok duygularıyla hareket etmektedir. Duyguları aktifleştirmek, istenilen yöne çekmek ise Pathos’un uzmanlık alanıdır.

Pathos Nedir
Pathos Nedir?

Pathos

  Üçüncü ve son metodumuz ise Pathos metodu. Pathos metodunda konuşmacının esas hedefi karşısındaki kitlenin isteklerine, ihtiyaçlarına, acılarına yani duygularına hitap edebilmektir. Bana sorarsanız günümüzde en etkileyici metot Pathos’tur. İrrasyonel ve öngörülemez bir metottur. İnsanları savaş için de barış için de bir araya getirebilir. Fiziksel görünüşümüzü güzelleştirmeyi vaat eden güzellik ürünlerinden, bizi güçlü hissettiren araba reklamlarına kadar birçok reklamda Pathos kullanılır. Aynı zamanda bu metot, siyasi karakterler için vazgeçilmezdir. Günümüz dünyasında çoğu siyasetçi; sizi anlıyorum, acınızı paylaşıyorum gibi mavallarla insanların duygularıyla oynamakta ve kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktadır.

Aynı zamanda aktivistlerin de statükoyu değiştirebilmek için en sık başvurduğu yöntem budur. Aktivistler, düzeni değiştirebilmek için konuşmalarında oldukça radikal ve akılda kalıcı olmak zorundalar ve bu tür konuşmalarda Pathos, onlar için vazgeçilmez bir unsur. Geçtiğimiz senelerde Greta Thunberg’ün yaptığı iklim değişikliği konuşması eminim ki hala birçoğumuzun hafızasındadır. Sinirliydi, yeri geldiğinde gözyaşı akıttı ve bu doğrudan duygulara hitap eden üslubu sayesinde bu kadar akılda kaldı ve gündemde kendine uzunca süre yer edindi.

Reklam Örnekleri

Bir spor giyim firması olan Under Armour, reklamında dünyaca ünlü yüzücü Michael Phelps’e yer vermiştir. Reklamda Michael Phelps’i gören insanlar, onun reklamını yaptığı ürünü kuşkusuz güvenilir bulmuştur ve Under Armour satışları ciddi oranda artmıştır. Bu reklam bariz bir Ethos örneğidir. Diş sağlığı sektöründe olan firmaların meşhur “10 diş hekiminden 9’u bizi öneriyor” örneklemesi ise Logos için güzel bir örnektir. Sağlığını önemseyen kişiler reklamı gördüğünde rasyonel yaklaşıyor ve ürünü almak için diş hekimlerinin onayını yeterli buluyorlar. Dolayısıyla da bu tür reklamlar sağlık sektöründeki satıcılar için önemini hala korumakta. 2014’teki Chevrolet reklamında ise başrolde bir köpek yer almakta. Araba reklamı olmasına rağmen insanlara köpeğin lanse edilmesi insanların direkt duygularına hitap ediyor. Pathos yöntemiyle çekilen bu reklam, istenilen sonuçları mümkün mertebe elde edebildi.

Hangi Yöntem Nerede Kullanılmalı

Her metodun kendini ön plana çıkaracağı farklı olaylar ve alanlar söz konusu elbette. Her zaman en etkileyicisi şudur demek yanlış olur. Konuşmacı, karşısındaki kesimin analizini doğru yapmalı ve insanları hangi yöntemle etkileyip ikna edebileceğini kestirebilmeli. Örneğin yardım kuruluşları bağış isterken karşısındaki insanın bamteline dokunabilmeli, yani Pathos’tan faydalanmalı. Logos’u tercih edip sayısal verilerle insanların yardıma ihtiyacı olduğunu belirtirse kuvvetle muhtemel eli boş dönecektir. Aynı zamanda konuşmacı tek bir metotta takılı kalmak zorunda da değil. Birden çok metodun aynı anda doğru biçimde kullanılması yapılan konuşmayı çok daha efektif kılacaktır.

En tam bilgiye sahip olmak bile, bazı dinleyiciler önünde, söylediğimiz şeylere inanılmasını kolaylaştırmayacaktır. Çünkü bilgiye dayalı kanıt, öğrenim gerektirir ve bir şey öğretilemeyecek kişiler de vardır.

Aristoteles

Sizlere bu yazımda ethos pathos logos nedir? Anlatmaya çalıştım. İyi okumalar, bir yorumunuz varsa beklerim..

İlginizi Çekebilir: Stoik Felsefe Nedir?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Retoriğin 3 Metodu: Ethos, Logos ve Pathos

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.