Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Romanya, Avrupa’da her daim savaş alanı olmuş yerlerden birisi. Önce Roma ardından Osmanlı ve en sonda Rus himayesinde olan Romanya Avusturya ile birlikte Avrupa’ya açılan kapı niteliğinde olduğu için sürekli istila edildi. Gelin Romanya’da gezilebilecek yerlere birlikte bakalım.. Ülkenin adı uzun bir süre bölge adı olan Transilvanya olarak kayıtlara geçti. Ülkede birçok kurum, kuruluş bu nedenle farklı farklı milletlerden binalar görülmektedir.

Herastrau Park
Herastrau Park

1) Herastrau Park

İlk durağımız Herastrau Park. Eğer doğa tutkunuysanız, büyük büyük göller olsun diyorsanız Herastrau tam size göre. Bükreş’de güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Parkın en güzel yeri Romen Evleri Müzesidir ve böylece Romanların kültürü hakkında birçok bilgi edinebileceksiniz. Parka ulaşım metro ile sağlanmaktadır. Parka aynı zamanda Paris’e benzediği için eski Paris de diyorlar. Parkın yeni adı King Micheal’dir.

Muzeul Naţional al Satului (Ulusal Köy Müzesi)
Muzeul Naţional al Satului (Ulusal Köy Müzesi)

2) Muzeul Naţional al Satului (Ulusal Köy Müzesi)

Eğer tarihe ya da eski tip evlere merakınız varsa burası tam size göre. Muzeul National al Satului sizin gibi geçmişe meraklı kişileri ziyarete bekliyor. Bu müzenin en önemli özelliği Romanya’da ki tüm ev tiplerinin bir örneğinin müzede olması ve bu ev tiplerinin 1900’lü yıllardan kalıyor olması. Dimitre Gusti tarafından kurulmuş ve koordine edilmektedir.

Romanian Kitsch Muzeum
Romanian Kitsch Muzeum

3) Romanian Kitsch Museum

Bu müze 2007’de kurulmuştur. Eski parçaların sergilendiği bir müze olan Romanian Kitsch Museum sizlere eğlenceli, düşündürücü bir aktivite sunuyor. Romanya’nın kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmek için güzel bir fırsat daha. Ayrıca müzenin içerisinde Kont Dracula’nın da bir figürü bulunmaktadır.

Museum of Senses Bucharest
Museum of Senses Bucharest

4) Museum of Senses Bucharest

Museum of Senses Bucharest, bol bol eğlenebileceğiniz ve eğlenirken de bol bol fotoğraf çekebileceğiniz bir imkan sağlıyor. Temel odağı duyu. Müze de tüm duyularınıza göre bir yer bulmanız içten bile değil.

Grigore Antipa National Museum of Natural History
Grigore Antipa National Museum of Natural History

5) Grigore Antipa National Museum of Natural History

Ülkenin en eski araştırma kurumlarından biri olan müze aynı zamanda doğa tarihi üzerine de olduğu için ilginizi çekebilir. Doğa severleri şöyle alalım.

Bucharest Old Town
Bucharest Old Town

6) Bucharest Old Town

Romanya’da şehir merkezinde bulunan Old Town gezilecekler arasında üst sıralarda olması gereken bir yer. Old Town’dan Bükreş’i kuşbakışı inceleyebilir ve bulunduğunuz yeri farklı bir bakış açısıyla değerlendirebilirsiniz.

Draculas Castle
Draculas Castle

7) Draculas Castle

Çoğunuz derslerde/dizilerde ya da oyunlarda Kazıklı Voyvoda’yı duymuşsunuzdur. Bu kale ise zamanında Vlad Tepes yani Kazıklı Voyvoda’nın yaşadığı kale. Romanlar Vlad’ı kahraman olarak bilirler.

The National Art Museum (Ulusal Müze)
The National Art Museum (Ulusal Müze)

8) The National Art Museum (Ulusal Müze)

Ülkenin sanat müzesi. Romanya’da sanat nasıl diye merak ediyorsanız geçmişten günümüze Romanya sanat anlayışının evrilişini inceleyebilirsiniz. Toplamda müzede 8.479 Tablo ve 1.817 heykel bulunmaktadır.

Eden Garden (Cennet Bahçesi)
Eden Garden (Cennet Bahçesi)

9) Eden Garden (Cennet Bahçesi)

Romanya’nın güzel şeylerinden biri de şüphesiz Cennet Bahçesidir. Burada arkadaşlarınızla birlikte keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Romanya’daki en iyi barlardan biri olarak bilinmektedir.

Cismigiu Gardens
Cismigiu Gardens

10) Cismigiu Gardens

Romanya’da gezilebilecek yerlerden biri de Cismigui Garden yani Çeşme/Gül Parkıdır. Büyük bir yeşillik içinde dinlenebilir ve bahçeyi gezebilirsiniz. Halka açık olan bahçelerin en merkezi yerde olanıdır. Yaptıran bir Alman mimardır. Cismigui adını Türkçede ki “çeşme”den almaktadır.

Bu içeriğimde sizlere Romanya’da gezilebilecek yerleri anlattım. Bir gün yolunuz düşerse ziyaret etmeyi aklınızın bir köşesine yazın..

İlginizi Çekebilir: Paris Rehberi

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Romanya’da Gezilebilecek Yerler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.