Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Salgın hastalıklar da dünyamızda çok sayıda insan uzak mesafelere sık sık seyahat ederek, herhangi bir salgın kısa sürede yayılarak küresel bir salgına dönüşmektedir. Gelin dönem dönem dünyamızı karartan salgın hastalıklara birlikte bakalım..

Etkili Olan Bazı Salgın Hastalıklar

Veba
Veba

Veba

Yersinia Pestis, 1894 yılında Pasteur Enstitüsü’nden bakteriyolog Alexandre Yersin tarafından, Hong Kong’daki bir veba epidemisi sırasında keşfedilmiştir.  Ortaçağda kara ölüm olarak bilinirdi. Hastalık nedeniyle dünyada çok yüksek oranda ölümlere neden olmuş hatta bazı ülkelerde nüfusun yarıya yakını ölmüştür. Tıptaki ilerlemelerden zengin ülkelerde durdurulmuş olmasına ama fakir ülkelerin bazılarında hala varlığını sürdürmektedir.

İspanyol Gribi
İspanyol Gribi

İspanyol Gribi

İspanyol gribi ya da İspanyol nezlesi, 1918 – 1920 yılları arasında H1N1virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı grip salgınıdır.  Dünya nüfusunun yaklaşık olarak 3’de 1’ini etkilemiş bir pandemidir.

Ebola
Ebola

Ebola

Belirtiler tipik olarak virüse yakalandıktan sonra ateş, boğaz ağrısı, kas ağrısı ve baş ağrısı ile iki gün ila üç hafta sonra başlar. Bulantı, kusma ve ishalkaraciğer ve böbrek fonksiyonlarında azalma olur. Bu noktada, bazı kişilerde kanama sorunları görülmeye başlar

AIDS
AIDS

AIDS

1981’de ABD’ de keşfedilen AIDS cinsel ilişki ve kan yoluyla bulaşan hastalık için hâlen kesin olarak bilinen bir tedavi yöntemi yoktur. Virüs, insan vücudunun hastalıklara karşı direncini sağlayan durum basit bir enfeksiyonun bile ölümcül hâle gelmesine sebep olmaktadır. İnsan vücuduna giren virüsün yok edilmesi ya da vücuttan atılması mümkün değildir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı

Kenelerle bulaşan, ateş ve kanamayla seyreden ölümcül bir enfeksiyon hastalığıdır. İnsan sağlığını etkileyen, kene kaynaklı yayılan virüsler arasında en yaygın görülen virüslerden biridir.

Kuş Gribi
Kuş Gribi

Kuş Gribi

Kanatlı hayvanlarda toplu ölüme yol açan ve H5N1 virüsünün insanlarda meydana getirdiği hastalığa “kuş gribi” adı verilmiştir. 1997’de Çin’deki kuş gibi salgını sırasında hastalığın insanlarda ölüme sebep olduğu tespit edilmiştir.

Sars
Sars

Sars (Akut Solunum Yolu Yetmezliği Sendromu)

İlk defa 2003’de Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da saptanan SARS’ın nedeni henüz bilinmemektedir. Kuluçka dönemi 2 ila 7 gün arasında olan hastalığın belirtileri ( öksürük, ateş, titreme, baş ağrısı vb.) bulaşıcılığın da başladığını gösterir. SARS’lı hastanın öksürerek ya da hapşırarak havaya damlacıklar saçması ve başka birinin onları soluması yoluyla yayılır.

Covid 19
Covid 19

Covid 19 (Korana virüsü)

Şiddetli akut solunum sendromu korona virüsü 2 (SARS-CoV-2)’nin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Salgının ilk Aralık 2019’da Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkmıştır zamandan bu yana yayılmaya devam etmiş ve hala daha devam eden bir pandemiye neden olmuştur. 3 Mart 2020 itibarıyla dünya çapında ölüm oranı %3,4 olup, 11 Nisan 2021 tarihi itibarıyla Dünya’da 136.417.407 onaylanmış vaka, 109.680.922 iyileşen varken virüs nedeniyle 2.945.443 hasta öldü.

Enfeksiyon olasılığını azaltmaya yönelik önleyici tedbirler arasında evde kalmak, halka açık yerlerde maske takmak, kalabalık yerlerden kaçınmak, insanlardan uzak durmak, kapalı alanları havalandırmak, elleri sık sık sabun ve suyla birlikte en az 20 saniye boyunca yıkamak, solunum sistemi hijyenine dikkat etmek; yıkanmamış ellerle yüz bölgesine dokunmaktan kaçınmak yer alır.

Onay Alan Covid-19 Aşıları

Çin’de üretilen Sinovac virüsün çoğaltılması ve sonrasında etkisiz hale getirilmesi ile üretilen cansız, tam virüs aşısı. Ölü virüsle karşılaşan bağışıklık sistemi bunu gerçek bir tehdit olarak algılar ve virüsü tanır. Böylece antikor ve diğer koruyucu mekanizmaları harekete geçirir.

Bionthec/Pfizer aşısı, 2020 yılında korona virüs pandemisiyle birlikte şirket, ilaç devi Pfizer ile SARS-Cov-2 aşısı geliştirmek için bir anlaşma yaptı.  Geliştirilen aşının %95 oranda başarılı olduğu bilinmekte.

COVİD-19 Salgının Türkiye’deki etkilerine bu linkten ulaşabilirsiniz. Bu içeriğimde sizlere salgın hastalıklardan bahsettim. İyi okumalar..

İlginizi Çekebilir: Corona İş Hayatında Ne Gibi bir Değişikliğe Sebep Oldu?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Salgın Hastalıklar: Dünyanın En Büyük Sıkıntısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.