Öğrenci Blogları

Sanat Etkinlikleri

Hepimizin sanatçı bir tarafı var aslında. Canımız sıkıldığında şarkı söyleriz belki birkaç şey karalarız. Hatta bu sanatçı kişiliğimiz okul öncesi dönemde gösterir kendini. Tabaklara kaşık vurarak yarattığımız ritmler, annemizle birlikte söylemeye çalıştığımız ninniler, resim kalemleriyle duvarlara çizdiğimiz çizgiler… İçimizdeki sanatçının kaybolmasına izin vermeyelim. Bu yazıda içimizdeki sanatçıyı nasıl ayakta tutabileceğimizi anlatacağım.  

Okul öncesi eğitim / okul öncesi sanat  

Çocuğun var olan yaratıcılığının geliştirilmesinde ilk basamağı oluşturan okul öncesi eğitim ve bu dönemde uygulanan sanat etkinlikleri büyük önem taşıyor. Okul öncesi sanat eğitimi ile çocuk, doğa ile insanlar arasındaki ilişkileri tanıyor, yaşamın zenginliğini görerek yaratıcı özgün düşünce birikimiyle onun gelecekteki entelektüel gelişimine de katkıda bulunuyor. Her şeyden önce çocuk sanat etkinlikleriyle öz güvenini geliştiriyor. Okul öncesi sanat eğitimi incelendiğinde, çocukların sanatsal sezgi ve yaratıcılıklarını, öğrenme becerilerini ve algısal, bilişsel, duygusal gelişimlerini olgunlaştırdıkları görülüyor.  

Okul öncesi sanat etkinlikleri  

Çocuğun ilgi duyduğu alana göre bir faaliyet seçebilir, hem eğlenmesini hem de öğrenmesini sağlayabiliriz. Çocuğun görsel alanda bir şeylere ilgisi olduğunu anlıyorsak, onunla birlikte boyama etkinlikleri ve resimler yapabiliriz. Eline aldığı her eşya ile ses çıkarıyorsa belki de sayıları ona müzik eşliğinde öğretebiliriz. El becerisi iyiyse kurabiyeleri şekillendirmede bize yardım etmesini sağlayabilir, hayal gücünü geliştirmesine yardım edebiliriz. Sanat etkinlikleri çocuğun aynı anda birden çok işi yapabilme yeteneğini geliştirir. 

Sanat merkezleri 

Okul öncesinde kendimizi sanat konusunda geliştirdik yaratıcılığımız üst seviyede fakat okul başladı ve bir maraton içine girdik ya da okulu bitirdik çalışıyoruz neler yapabiliriz ?  

İstanbul’da Maslak’ta Masterpiece adında, sanat etkinlikleri düzenlenen bir yer keşfettim. Masterpiece 8 şubeye sahip. İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de ya da Eskişehir’de Masterpiece stüdyolarını ziyaret edebilirsin. Amaçları sizi biraz sanatla buluşturup biraz da keyifli vakit geçirebilmenizi sağlamak. Çok samimi aynı zamanda insanlarla tanışıp sosyalleşebileceğiniz bir ortam. 

Sanat etkinlikleri  

Masterpiece’de resim ve heykel workshoplarına katılabilir, kendi iç dünyanızı keşfe çıkabilirsiniz. Resim, heykel, ebru, mozaik, seramik kurslarına katılabilirsiniz. Kendini bu alanlarda geliştirebilirsiniz. Sanat tarihine ilgi duyanlar, modern sanat tarihi ve temel sanat tarihi derslerine de katılabilir, çok keyifli geçiyor. Ben bir derslerinde bulundum dolu dolu geçtiğini düşünüyorum. Son zamanlarda sanat tarihine ilgim olduğu için ilgi çekici buldum.  

Sanat etkinliklerine katılabilmeniz ve sanatçı ruhunuzu ayakta tutabilmen dileğiyle… 

Dikkatinizi çekeceğini düşündüğüm yazıları link olarak bırakıyorum keyifli okumalar. Bana insatagram adresimden ya da kendi blog sayfamdan ulaşabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir : Stoik Felsefe Nedir?

Bu makale sizlere yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Exit mobile version