Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Hukuk öğrencileri savcı nedir içeriğimizi sizler için kaleme aldım. Hukuk bölümüne ilgi yüzyıllar geçse de birçok ülke de hala talep görmekte ve birçok lise öğrencisi tarafından hayal edilmektedir. Hukuk alanın insan var olduğu sürece var olacağını düşünürsek hiçbir zaman son bulmayacak bir alan olduğunun da farkına varırız. Bu nedenle de gözde bir bölüm olmaya devam edecektir. Her ne kadar cümlenin başında lise öğrencileri tarafından hayal ediliyor desek de birçok kişi ya okuduğu bölümü yarıda bırakıp hukuk tercih ediyor ya da ikinci üniversite olarak okuyor hatta sınıfınızda 60 yaş ve üstü arkadaşlara da sahip olabiliyorsunuz.

Hukuk Fakültesi mezunları sadece avukat değil hâkim, savcı, noter ve daha birçok alanda çalışma imkânı bulabilmektedir. Birçok kişi tarafından Savcı Nedir? Nasıl Savcı olurum? soruları da akıllara en çok gelen sorulardandır.

“Herkes suçu ispatlanıncaya kadar masumdur.” Savcı Nedir? Sorusunu cevaplamadan savcılık mesleğinin ne kadar önemli ve toplum yararını gözeten bir meslek olduğunu anlatmak için bu cümle ile başlayabiliriz. Çünkü bir kişi hakkındaki suç iddiası ilk savcılık önüne gelir. Ve o kişinin suçu işleyip işlemediği hakkında ilk araştırma savcı tarafından yapılır. Bu nedenle savcılık saygın olduğu kadar bir kişinin yaşamını lekelememe noktasında da kutsal bir meslektir.

Savcılık mesleğinin detaylarına yer verdiğimiz bu yazımızda “Savcı nedir? Nasıl Savcı olurum? ve Savcının görevleri nelerdir?” sorularına cevap bulabilirsiniz.

Savcı Nedir?

Savcı, suç haberini alır almaz adil bir yargılamanın yapılabilmesi ve maddi gerçeğin ortaya çıkabilmesi için şüpheli ya da sanığın lehine ve aleyhine olan tüm delilleri toplayıp iddianame hazırlayan kişidir. Savcı bu süreçte adli kolluk ile çalışır. Soruşturmada karar alamaya yetkili tek kişi savcıdır, adli kolluk ise savcının yardımcısıdır.

Savcı, suç haberini kişinin şikâyeti, üçüncü bir kişinin ihbarı ya da savcının suçu doğrudan doğruya öğrenmesi ile soruşturma başlatır. Günümüzde çok meşhur olan gündüz kuşağı programlarında yer alan “ buradan savcılığa sesleniyorum” ifadesi de üçüncü kişinin ihbarı olarak kabul edilmektedir.

Savcı Nedir? sorusuna en basit haliyle cevap verdik. Çünkü savcılık makamı bilinen aksine sadece soruşturma evresinde yer alıp iddianame hazırlamakla kalmaz ceza davalarında ve bazı hukuk davalarında yargılamanın sonuna savcı da yer alır. Savcının duruşmada olmaması hâkim tarafından verilen kararların bozulmasına sebebiyet verir. Bu nedenle Savcı nedir? Hem iddia makamında yer alan hem de yargılama esnasında yer alan biridir.

Nasıl Savcı Olabilirim?

Savcı nedir? Sorusunu cevapladıktan sonra nasıl savcı olabilirim sorusuna cevap vereceğiz. Savcı olabilmek için;
• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
• Hukuk Fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye‘deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,
• 35 yaşını doldurmamış olmak,
• Askerliğin yapılması ya da ertelenmesi veya yedeğe geçirilmiş olmak,
• Kamu haklarından yasaklı olmamak,
• Taksirli suçlar hariç olmak üzere, üç aydan fazla hapis veya affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlardan hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan dolayı soruşturma veya kovuşturma aşamalarında yer almamak
• Yazılı yarışma sınavı ile mülakatta başarı göstermek,
• Savcılık mesleğine uygun olmayan davranışlarda yer almamak
• Savcılık görevlerini engelleyecek bir engele sahip olmamak

• Avukatlık mesleğinde fiilen en az üç yıl çalışmış, giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle kırk beş yaşını doldurmamış ve kendi aralarında yapılacak olan yazılı yarışma sınavında ve mülâkatta başarılı olmak, şarttır.

Göreceğiniz üzere sadece Hukuk Fakültesini bitirmek savcı olmak için yeterli değildir. Savcı, önüne çıkan bu kadar engele ve şarta rağmen pes etmeden çalışıp mücadele veren kişidir. Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra Adli Yargılama sınavı dediğimiz bir yazılı sınava gireceksiniz. Bu sınavda yazılı sınav; Türkçe, matematik, Türk kültür ve medeniyetleri, Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi ve temel yurttaşlık bilgisi sorularından oluşan genel yetenek ve genel kültür konuları ile Adlî yargı ve İdarî yargı kapsamında olan alan bilgisi sorularından yapılır.

Yazılı sınavdan başarılı olmak için en az 70 puan almalısınız. Alınacak hâkim-savcı kadro sayısının iki katı fazlası mülâkata çağrılır. Başarılı olanların sayısı, kadronun iki katı fazlasından az ise sadece başarılı olanlar mülâkata çağrılır.

Zorluklarla bitirdiğiniz dört yıllık hukuk fakültesinden sonra savcı olmak için girdiğiniz sınavın yazılı ve mülakat aşamalarını da geçtiniz. Peki, Şimdi Savcı oldunuz mu? Maalesef hala savcı değilsiniz. Savcı olabilmeniz için 2 yıllık stajyerlik süresini de tamamlamanız gerekmektedir. Eğer avukatlık mesleğinden savcılığa geçiyorsanız bu süre 1 yıldır. Savcı Nedir? Savcı, okumaktan ve çalışmaktan yılmayacak olan kişidir. Çünkü bu adaylık süresi denilen stajyerlik bittikten sonra tekrar bir yazılı ve sözlü sınava tabii olacaksınız. Eğitim sonunda başarılı sayılmak için, yazılı sınav puanının yüzde altmışı ile sözlü sınav puanının yüzde kırkının toplamının en az yetmiş olması halinde savcı olacaksınız.
Adalet Bakanlığı tarafından ciddi olarak düşünülen bir husus da hâkimlik- savcılık yardımcılığıdır. Ancak şu anlık uygulamaya başlanmamıştır.

Savcının Görevleri Nelerdir
Savcının Görevleri Nelerdir

Savcının Görevleri Nelerdir?

Geçmişten beri saygınlığını koruyan savcılık mesleği hakkında “Savcı Nedir?” ve Nasıl Savcı Olabilirim?” sorularına cevap vermiştik. Şimdi ise bir savcının taşıması gereken yetkinliklerden ve savcının işlerinden bahsedeceğiz. Böylelikle hem yapı olarak savcılık mesleğine uygun muyum hem de savcılık mesleğinin yükümlülüklerini yerine getirmeye uygun bir aday mıyım sorularına cevap bulabilirsiniz.
Savcı Nedir? Savcı, insanlarla çalıştığı için iletişimi güçlü olan, birçok suç ve suçlu ile bir arada olacağından psikolojik olarak güçlü, muhakeme yeteneği gelişmiş, disiplinli ve adli kolluk ile çalışacağından ekip çalışmasına yatkın, diksiyonu düzgün ve kendini net bir şekilde ifade eden biri olmalıdır. Yazımızın başında paylaştığımız lekelenmeme hakkı için savcı iyi araştırma yapabilen ve bu araştırmalar sonucu bağımsız olarak cesurca hareket edebilen kişidir. Savcı Nedir? Sorusunun tek bir cevabı olmadığı gibi savcının birden fazla yetkinliğe sahip olması gerektiğini görmekteyiz.

Savcı suç haberini öğrendikten sonra delil toplamak için adli kolluğu görevlendirebilir, keşif yapabilir, iddianame sunduğu mahkeme farklı bir yönde karar verirse bu kararı üst mahkemeye götürebilir.

Bu içeriğimde sizlere savcı nedir, savcı görevleri, savcı nasıl olunur? Hakkında bilgilendirmeler yaptık. İyi okumalar.

İlginizi Çekebilir: Cizye Vergisi Nedir?

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Savcı Nedir? Savcı Görevleri Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.