Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Seda Genç Kimdir?

Seda Genç, YTÜ’de İstatistik okuduktan sonra master olarak nöro pazarlama alanına yöneldi. Türkiye’ye nöro pazarlama alanında ödül getiren ilk kişidir. Kariyerine IBM’de Digital Marketing Communication and Brand Leadership olarak devam etti. Ardından Garanti ve Tmob gibi bir çok firmanın pazarlama kolunda görev aldı. 2015 yılında öğrendiği ve uyguladığı tüm bilgiyi kendi firmasında toparladı ve Neuro-mar Nöro pazarlama ve İletişim Danışmanlığı’nı kurdu.

Daha detaylı incelemek isterseniz websitesine bakabilirsiniz.

Nöro pazarlamanın tarihi.. Ne Zaman Önem Kazandı?

Nöro pazarlama kavram olarak 2003 yıllarında ortaya çıkıyor. Daha öncesinde bazı nörobilimsel yöntemlerle pazarlama araştırmaları yürütülüyordu ancak “nöro pazarlama” olarak ortaya çıkışı Read Montogue ve ekibinin yürüttüğü bir Pepsi – Coca Cola araştırmasına dayanıyor. Globalde o yıllardan beri çok çeşitli araştırmalar yürütülüyor ancak asıl önemini son 5-6 yılda kazandığını söyleyebiliriz.

Gençler ve Nöro Pazarlama Arasındaki Korelasyon Nasıl
Gençler ve Nöro Pazarlama Arasındaki Korelasyon Nasıl

Gençler ve Nöro Pazarlama Arasındaki Korelasyon Nasıl?

Gençlerin nöro pazarlamaya ilgisi oldukça yüksek. Nöro pazarlama yeni ve gelişen bir alan. Bu noktada gençlerin ilgisi ve yenilikçi bakış açısı alanın geleceği açısından umut veriyor.

Nöro pazarlama nereye evriliyor?

Nöro pazarlamada artık bildiğimiz laboratuvar çözümlerinin yanı sıra online, yapay zeka, makine öğrenmesi teknikleriyle geliştirilen yeni araçlar ön plana çıkıyor. Özellikle pandemide online araçlara oldukça talep gördük. Teknolojinin gelişmesiyle kullandığımız laboratuvar çözümleri de yenileniyor ve daha kolay uygulanabilir, giyilebilir hale geliyor. Diğer yandan yeni yazılımlar ve ölçümlemeler ortaya çıkıyor. Önümüzdeki yıllarda bu etkileri çok daha iyi göreceğiz. Araştırma alanları noktasında ise, yine platformlar değiştikçe, teknoloji evrildikçe farklı kanalları test ediyor olacağız.

Gençlere Tavsiyeler

Bu alanda ilerlemek isteyen gençlere söyleyeceğim ilk şey, nöro pazarlamanın sadece kitaplardan öğrenilemeyeceği olur. Bilgiyi edinmekten ziyade bunu pratikte uygulamak ve tecrübe kazanmak çok daha önemli. Okunan kitaplar, alınan eğitimler sizi nöro pazarlamacı yapmaz. Önce bilgiyi içselleştirmek, derinleştirmek gerekiyor. Sonra çeşitli araştırmalar da yürüterek doğru analizler, doğru çıkarsamalar yapabilecek doygunluğa gelebilmek gerekiyor. Bu da zamanla oluyor.

Diğer yandan bol bol yabancı makaleleri okumanızda fayda var. Multi disipliner bir alan olduğu için de psikoloji, sosyoloji, davranışsal ekonomi, istatistik gibi bilimlerle ve teknolojiyle de yakından ilgileniyor olmalısınız.

Son sözler..

Nöro pazarlama bilimsel bir pazarlama araştırma yöntemi. Bu alanda yer alacak arkadaşlar mutlaka araştırmaya, teknolojiye, bilime meraklı olmalı. Etiklik konusunu önemsemeli ve yapacağı her çalışmayı bu etik çerçevede yürütüyor olmalı. Gelecekte bu alanda çalışan arkadaşlar için önden uyarım olmuş olsun =) NMSBA tarafından belirlenmiş etik kodlara linkten ulaşabilirsiniz: Nöro marketing Etik Kuralları

İlginizi Çekebilir: 9 Maddede Gençler Coronada Ne Yapmalı?

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Seda Genç ile Nöro pazarlama Röportajı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.