içinde

Semtin Serseri Çocukları; ÇARŞI

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Pek çok insanın sempatisini Gezi olaylarında yakalayan Çarşı’nın katıldığı tek toplumsal olay bu değildi. 1980’lerden itibaren bu grup sayısız etkiliğe ve sokak gösterisine katıldı, pek çok yardım kampanyası başlattı ama ezilenin yanındaki tavrından hiçbir zaman taviz vermedi. Olayları eleştirirken kullandığı mizahla harmanlanan iğneleyici dil toplumun çoğu kesiminde ilgiyle karşılandı, zeka yüklü pankartları sosyal medyada etiket oldu.
Kuruluşundan beri mülteci çocuklara yaptıkları yardımlarla, Van depremi sırasında tribünlerde açtıkları pankartlarla, otizme çektiği dikkatle, nükleere karşı olup tiyatroyu yaşatmak için verdiği mücadeleyle, hayvana, çocuğa, kadına uygulanan şiddete karşı durduğu tavırla; buyurunuz ÇARŞI…
CIhsSkas
Bu grup aslında belli başlı insanlardan oluşmuyor, Çarşı ruhunu destekleyen herkese açık olan, tek koşulu tribünlerde durmadan slogan atmak olan bir taraftar grubu. Bir de pek çok şeye karşı olan asi bir ruha sahip olmak gerekiyor tabii. Diğer taraftar gruplarına göre muhalif yönü ağır basan, Çarşı’nın A’sını anarşistlere özgü bir tavırla yuvarlak içine alan, yapılan en küçük haksızlıkta birlik olan ve her türlü insana açık olan bir grup.
Çarşı Her şeye Karşı” sloganıyla bilinen Beşiktaş’ın alt grubu Çarşı 1980lerde ortaya çıktı. 1982, Beşiktaş’ın on beş yıl sonra şampiyonluğa ulaştığı yıldı. Şampiyonluk yılından sonra Beşiktaş’ta bir boşluk oluştu, bu boşluk rakip taraftarların bile sempati ile yaklaştığı Çarşı grubunun oluşumuna zemin hazırlayan boşluktu. Eğer Çarşı isminin nereden geldiğini merak ediyorsanız; Taraftarların çoğu Beşiktaş’ın çeşitli yerlerinde oturuyor olmalarına rağmen sürekli Beşiktaş Çarşı’da toplanıyorlardı, evet büyük bir arka planı yok, isim toplanma yerlerinden geliyor, Beşiktaş Çarşı Grubu. Cem ve Cüneyt kardeşlerin mobilyacı dükkânı veya bir arka sokaktaki atari salonu o zamanlar buluşmak için uygun mekânlardı, çünkü grubu oluşturacak olan gençler henüz 18 yaşını doldurmamışlardı.
beşiktaş çarşı semti ile ilgili görsel sonucu
Geçmişten günümüze pek çok etkinlikte yer aldı Çarşı. Mehmet Ali Birand 32. Gün Belgeseli’nde Çarşı için özel bir program yaptı, Nokta dergisinin 2007 kapağında yer aldı, Bülent Ecevit’in ölümü üzerine resmi sitelerine “Karakartal seni unutmayacak Karaoğlan” sloganını koydu, Barcelona’nın Kamerun’lu oyuncusu Eto’ya karşı yapılan ırkçı söylemlere karşı “Hepimiz Eto’yuz” dedi. 2006/2007 sezonunda Greenpeace ile bir araya gelip “Nükleersiz Türkiye” dedi, 2007 yılında 25. yılı nedeniyle Kızılay’a toplu kan bağışı yaptılar. 2008’de maçlardan önce alkol alınmaması kararını aldılar, 2011’de Van’ın plaka kodu olan 65. dakikada üstlerini çıkartarak üşüyen çocuklara dikkat çektiler, son olarak Gezi Parkı’nda Beşiktaş İnönü Stadı yıkımında kullanılan ekskavatörü kullanarak Toma’ları geri püskürttüler ve Poma (Polis Olaylarına Müdahale Aracı) adını verdiler.
Ödüller; 2007 yılında Liverpool’la yaptığı maç sırasındaki gösterisi ile; tüm zamanların en iyi taraftar grubu ödülü ve 2012 Van depremi sırasında farkındalık yaratma çabasıyla aldıkları Empati Ödülü.
Kuruluşunun 25. Yılını kutlamak amacıyla 2007 yılında hazırlanmaya başlayan Asi Ruh belgeseli 2008 yılında tamamlandı. 27 Mayıs 2008’de, belgeselin ön gösterimi sırasında Alen Makaryan sürpriz bir şekilde grubun kendisini feshettiğini açıkladı ve resmi haber sitesinden de duyuruldu. Ara çok uzun sürmedi, aynı yılın Ağustos ayında Maçka Parkı’nda yaptıkları duyuruda Çarşı aramıza geri döndüğünü duyurdu.
çarşı tribün ile ilgili görsel sonucu
Son olarak grubun en tanınan amigosu olan Alen Makaryan’ın kendi ağzından Çarşı tarifini bırakıyorum buraya; “Çarşı grubu kişilere ait değildir. Bir ruhtur. Çarşı, her Beşiktaşlı’nın ıslanmamayı düşündüğü anda altına girebileceği bir şemsiyedir”. Daha fazlasını merak ederseniz de buyurun resmi internet siteleri; http://forzabesiktas.com

İlginizi Çekebilir: ÜRÜNLERİMİZ YÜZDE YÜZ ORİJİNALDİR!

sosyohobik tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenilenebilir Enerji Serisi – 4 “Hidroelektrik Enerjisi”

Yapay zeka ile tasarım mümkün mü ?