Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..


Sendrom çeşitleri deyince aklınıza ne geliyor? Pazartesi sendromunu hepiniz biliyorsunuzdur peki kedi miyavlaması sendromunu daha önce duymuş muydunuz?
Sendrom tıp dilinde, nedenleri tek tek açıklanamayan, ilk defa rastlanılan bulguları, durumları tanımlamakta kullanılır.

Psikolojik sendrom ise, kısaca istem dışı içine düşülen bir durumdur. En basit tabiriyle insanlarda görülen olağan dışı durumlardır. Bunlar fizyolojik olarak bedende meydana gelen genetiğe veya dış etkenlere bağlı bazı hastalıklar olabileceği gibi psikolojik, insanın kafasında oluşturduğu kaygı, korku gibi nedenlere bağlı sendromlar da vardır. Bu yazıda merak ettiğiniz bazı ilginç psikolojik ve fizyolojik sendrom çeşitlerini ele alacağız. Gelin sendrom çeşitlerini birlikte inceleyelim..

Pazartesi Sendromu
Pazartesi Sendromu

Pazartesi Sendromu

Çoğumuzun bildiği sendrom çeşitlerinden olan pazartesi sendromu, sahip olan kişilere hafta sonu tatilini zehir ettiren ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır.

Hafta sonu tatilinden sonra tekrar işbaşı yapmak zorunda olduğunu ve sorumluluklarını düşünmekten hafta sonunu tatil değil sıkıntıya çevirir. Bu sendrom çoğunlukla yaptığı işi sevmeyen, işlerin zamanında bitirilememesi, veya iş ortamını arkadaşlarını sevmeme, yönetim tarafından baskı oluşturulası gibi sebeplerle ortaya çıkabilir. Pazartesi sendromu öğretmen tarafından baskı oluşturulan, derslerinde başarısız olan veya sosyalleşmekte güçlük çeken öğrencilerde de görülebilir.

Don Juanizm Sendromu
Don Juanizm Sendromu

Don Juanizm Sendromu

Karşısına çıkan kişilerle devamlı olarak cinsel ilişkide bulunarak, o kişileri adeta bir eşya yerine koyması ve daha sonra bu cinsel girişimlerden ötürü sıkıntı duyması ve buna bağlı olarak da sürekli olarak eş değiştirmesi dürtüsü şeklinde açıklanan bir sendrom çeşididir.

Anti Ego Muhalifliği Sendromu
Anti Ego Muhalifliği Sendromu

Anti Ego Muhalifliği Sendromu

Çoğunlukla hayatının büyük kısmını sanata vermiş fakat bu konuda ciddi bir sanat kariyeri elde edememiş birçok tasarımcı ve sanatçının içine düştükleri psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu sendrom çeşidine sahip kişiler yaşadıkları başarısızlık yüzünden toplumun beğendiği ve toplumca kabul gören eserlere zarar verme dürtüsüne sahip olurlar ileri safhalarda toplumca beğenilen eserleri yok etmeye kadar giden eylem gösterirler.

Aşırı Empati Sendromu
Aşırı Empati Sendromu

Aşırı Empati Sendromu

Psikolojide “başkası bu konuda ne düşünür”, genel halk arasındaki tabiriyle “el âlem ne
der
” düşüncesiyle birey, hayatında kişisel olarak yapacağı seçimlerde bulunması ve bir noktada kendi hayatını başkalarının fikirlerine göre yaşamasına sebep olan bir psikolojik
rahatsızlıktır. Kişinin her adımında kendisinin yerine karşısındakinin, etkileşimde olduğu kişi veya kişileri koymasıdır. Bencilliğin minimum düzeyde olduğu durumdur. Bu şekilde kişinin içi rahat edecektir; çünkü davranışlarını iyi niyetli olarak yapmıştır. Bir nevi kendi hayatını başkalarının hayatından üstün tutma ve onların vereceği tepkilere göre davranışlarını şekillendirmedir.

Peter Pan Sendromu
Peter Pan Sendromu

Peter Pan Sendromu

Büyüme korkusu olan çocuklarda ve olgun oldukları halde çocuk gibi davranan insanlarda görülen davranış bozukluklarına verilen isimdir. Bu sendrom çeşidi 1983’de Dan Kiley isimli bir psikanalist tarafından bulunmuştur.

Peter Pan sendromunun özellikle otorite olmayan ailelerde yetişen çocuklarda daha sık olduğu gözlemlenmektedir. Bu sendrom aslında, çocukluk yıllarında sorumluluk almadan, herhangi bir kısıtlamaya veya kurala maruz bırakılmadan, aşırı özgür ve kontrolsüz bırakılan çocukların, gençlik ve özellikle yetişkinlik döneminde karşılaştığı hayatı zorlaştırıcı sorumluluklar ve mücadeleler karşısında tekrar o eski çocukluk günlerine dönme eğilimini, normal olmayan sınırlarda göstermesi halidir.

Munchausen Sendromu
Munchausen Sendromu

Munchausen Sendromu

Çevrenizde sürekli hastalık hikâyeleri anlatan, yalan hastalık hikâyeleri uyduran insanlar
var mı? Bu sendrom çeşidi onları anlatıyor.

Yapay bozuklukların en uç tipi olan rahatsızlık, ilk kez 1951’de hastane hastane dolaşıp hastalık öyküleri uyduran hatta kendilerine gereksiz yere cerrahi girişimler
uygulanmasına razı olan bir grup hastayı belirtmek için kullanıldı. Bu rahatsızlığı
bulunanlar doktorun muayenehanesine veya acil servise sıklıkla uydurma hastalık öyküsü ile gidiyorlar. Aslında olmayan ağrı ve sancılarından bahsediyorlar. Yapılan testlerde ise herhangi bir hastalık belirtisinin bulunmaması bu kişilerin aslında var olmayan bir hastalığı uydurduğunun kanıtı.

Porto Rikolu Sendromu
Porto Rikolu Sendromu

Porto-Rikolu Sendromu

Kişinin yaşadığı bir sıkıntı ya da ruhsal kaygısının karşısına çıkana vurması, dövmesi,
çevresine zarar verme isteği taşıması ile ortaya çıkartan bir durumdur.

Dürtü kontrol bozuklukları ve bazı kişilik bozukluklarında gözlenir. Tedavi görmezse oldukça tehlikeli olabilecek boyutlara gelebilen bir sendromdur.

Othello Sendromu
Othello Sendromu

Othello Sendromu

İsmini ünlü yazar William Shakespeare’ın “Othello” adlı eserinden alan bu rahatsızlık,
kişinin sevdiği birini hastalık derecesinde aşırı kıskanması durumuna bağlı olarak sevdiğinin kendisine ihanet ettiği düşüncesine kapılmasına yol açan bir durumu ifade
eder. Sürekli eşinin veya sevgilisinin sadık olmadığı hissine kapılan bu kişiler, kafalarında kurdukları senaryoda ihanete uğradıklarının düşünüp, birlikte oldukları kişilere zarar verebiliyor, cinayete kadar varabilen ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır.

Yabancı El Sendromu
Yabancı El Sendromu

Yabancı El Sendromu

Beynin iki yarısı arasında ilişkinin zayıflaması veya bozulmasından kaynaklanan bu
rahatsızlıkta, insan, bir eliyle tuttuğu nesnenin şeklini bile algılayamıyor. Kişinin elleri kişiden bağımsız olarak kendi iradeleri varmış gibi hareket etmeye başlıyor. Daha ileri hallerde de ellerden biri tamamen kontrolden çıkıyor ve iradeyle hükmedilemez hale geliyor.

Huzursuz Bacak Sendromu

Sık görülen bu fiziksel rahatsızlığı yaşayanlar genellikle yatağa girip hareketsiz kaldıklarında bacaklarında fark ettikleri, ancak tam olarak da tarif edemedikleri rahatsız
edici hislere kapılıyor. “Bacaklarıma derinden bir şeyler batıyor”, “yanıyor” gibi çok farklı şekillerde şikâyetlerini tarif ederken, bu hislerin tümü istirahat halinde ortaya çıkıp, hareket ile kayboluyor.

Stockholm Sendromu
Stockholm Sendromu

Stockholm Sendromu

Psikiyatr Nils Bejerot tarafından adlandırılan sendrom, ismini 1973 yılında İsveç’in başkenti Stokholm’de yaşanan bir olaydan almaktadır. Banka soyguncusu tarafından 6 gün boyunca rehin tutulan bir kadın, soyguncuya duygusal olarak bağlanıyor. Serbest kaldığında soyguncuyu savunmakla kalmaz, nişanlısını terk ederek kendisini rehin alan banka soyguncusunun hapisten çıkmasını bekler. Sürekli şiddet yaşamanın bir sonucu olarak kurbanlar saldırganla özdeşleşmeye ve bir hayatta kalma stratejisi olarak onun için hareket etmeye başlayabilir. Kurbanın iradesinin saldırgana bağlı olması gönüllü bir karar değil, şiddetin doğrudan bir sonucudur.

Capgras Sendromu
Capgras Sendromu

Capgras Sendromu

Sendromun başlıca özelliği, kişinin çevresindekilerin gerçek olmadığına, başkalarının onların yerine geçtiğine inanması olarak tanımlanıyor. Kadınlarda biraz daha fazla görülen bu sendrom şizofreninin bir belirtisi olarak görülüyor.

Hasta, kendisini oldukça karmaşık bir komplonun içinde hissediyor ve çevresindekilerin farkında olmaksızın değiştirildikleri düşüncesinin rahatsızlığını yaşıyor. Etrafına daima bir güvensizlik haliyle bakıyor, tüm kişileri kendine zarar vermeye çalışan biri gibi görüyor. Karşısındakilere zarar vermeye kadar gidebilen bir sendromdur.

Olfaktör Referans Sendromu
Olfaktör Referans Sendromu

Olfaktör Referans Sendromu

Çevresine katlanılmaz ölçüde kötü bir koku yaydığına inanan kişi, beden kokusuyla aşırı meşgul olurken ve bundan dolayı kendilerini suçluyor. Gerçekte var olmayan bir koku için sık sık çevrelerinden özür dileyen kişiler, dişlerini fırçalayarak veya sık sık elbise değiştirerek kokudan kurtulacaklarını düşünüyorlar. Kişinin ısrarla vücudunun kötü koku yaydığı inancına kapılması ve bundan kurtulmaya çalışması şeklinde görülen bir sendromdur.

Moebius Sendromu
Moebius Sendromu

Moebius Sendromu

Son derece nadir bir nörolojik hastalıktır. Kişi doğuştan yüz felci ile doğar. Kişi gözlerini kapatamaz veya hiçbir yüz ifadesini gerçekleştiremez. Mimikleri yoktur ve ruhsuz gibi algılanırlar. Bu kişiler çoğu zaman donuk veya arkadaş canlısı olmayan insanlar sanılırlar. İfadesiz yüzleri onların garip kişiler olarak görünmelerine neden olur.

Alice in Wonderland Sendromu
Alice in Wonderland Sendromu

Alice in Wonderland Sendromu

Bu sendromda kişinin algılama yeteneği bozulur. Nesneleri olduklarından daha büyük ya da daha küçük görmeye başlarlar. Bir binayı minyatür gibi görebilir, bir karınca ise onlara dev bir canavar büyüklüğünde görülebilir. Aynı şekilde yakın ve uzak kavramları da yoktur. Yakını uzak, uzağı yakın görebilirler. Etraflarındaki şeyleri yanlış algılamaya
başlayabilirler ve bazıları halüsinasyonlar görmeye başlar.

Dunning Kruger Sendromu
Dunning Kruger Sendromu

Dunning Kruger Sendromu

Cornell Üniversitesinin iki psikoloğu Justin Kruger ve David Dunning’in tanımladığı bir algılamada yanlılık eğilimidir. Psikologların tarihe geçmelerine ve Nobel almalarına neden olan tanı, “Cahil cesareti” olarak tanımlanıyor. Teorileri özetle, “cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır” diyor. Yani sendrom bilgisiz insanların daha cesaretle konuşabildiğini açıklayan bir tanıdır.

Tükenmişlik Sendromu
Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik sendromu, yaygın olarak insanların yüz yüze çalıştığı mesleklerde bireylerin, duygusal yönden kendilerini tükenmiş hissetmeleri, işleri gereği karşılaştıkları insanlara karşı duyarsızlaşmaları ve kişisel başarı duygularında azalma şeklinde görülen bir sendromdur. Normalde kariyeri arkadaşları ve ailesiyle geçirdiği zamandan keyif alan bireyin aldığı keyfi azaltan zihinsel bir tükenme halidir.

Kedi Miyavlaması Sendromu
Kedi Miyavlaması Sendromu

Kedi Miyavlaması Sendromu

Kedi miyavlaması sendromu, Kedi çığlığı sendromu veya tıptaki isimleriyle Cri du Chat
sendromu olarak da isimlendirilir. 5. kromozomun bir parçasının kaybıyla ilişkili nadir bulunan bir genetik düzensizliktir. Kişide 45 kromozomun bulunduğunu fakat 5.
kromozomun kısa kolunun bir kısmının bulunmadığını ifade eder. 20 bin ila 50 bin arası canlıda bir görülen nadir bir hastalıktır.

Sendrom adını yeni doğanın karakteristik ağlamasından alır. Bebeğin ağlayışı yutak ve sinir sistemindeki sorunlarla ilişkili olarak yavru kedi miyavlaması gibidir. Bu yüzden bu sendrom ismini bu ağlayıştan alır. Genel bulgular düşük doğum ağırlığı, gelişme geriliği, dolgun yanaklı yuvarlak bir yüz, düz burun köprüsü, aşağı dönük ağız olarak görülür. Düşük kulaklar, kısa parmaklar, tekli avuç çizgisi ve kalple ilgili eksiklikler. İleri çocukluk çağları ve ergenlikte zeka geriliği, yüz simasının kabalaşması, çıkıntılar, derine yerleşik gözler, düşük burun kemeri, üst dişlerin sorunlu kapanışı ve belkemiğinde normal dışı yan kıvrım gibi bulgular da görülebilir.

Etkileri ise;

  • Yutma ve emmedeki zorluklar yüzünden beslenme problemleri,
  • Düşük doğum ağırlığı ve zayıf büyüme
  • Bazı kavrama, heceleme ve motor gerilikler
  • Hiperaktivite, saldırganlık, huysuzluk nöbetleri ve tekrarlamalı hareketler
  • Aşırı salya
  • Kabızlık
  • Gözler arası mesafenin geniş olması (hipertelorizm)
  • Ense yapısının küçük olması
  • Yüksek ve dar damak yapısı
  • Parmaklar arasında perde
Kudüs Sendromu
Kudüs Sendromu

Kudüs Sendromu

Kudüs şehrini ziyaret eden turistlerde veya hacılarda şehrin mistik, dini atmosferinden
etkilenmesi sonucu bazı aşırı hislerin oluştuğu görülmüştür. Tetiklenen dinsel temalı
saplantılı düşüncelerin çeşitli çarpık fikirler oluşturduğu sendromdur
. Bu sendrom çeşidi, tek bir din ya da mezhebe özgü olmayıp aynı zamanda birçok farklı geçmişe sahip farklı dine mensup insanları etkileyebilmektedir.

Kazanılmış Başarısızlık Sendromu
Kazanılmış Başarısızlık Sendromu

Kazanılmış Başarısızlık Sendromu

Kazanılmış başarısızlık sendromu veya öğrenilmiş çaresizlik sendromu da denilen,
insanda veya herhangi bir canlıda göstermiş olduğu tepkilerin sonuca ulaşmaması
durumunda sonucu değiştiremeyeceğine karşı oluşan inanç ile oluşan bir durumudur.
İnsanlarda zamanla oluşan başarısızlıklar karşısında kişinin bir şeyleri başarma isteğini
günden güne kaybetmesi, belli bir konuda veya genel olarak başarısız olacağına dair bir inanç geliştirmesi ile kendini gösterir.

Seligman ve meslektaşları, köpeklerle birlikte başladıkları deneylerde, ilk fazda hoş
olmayan bir durumdan kaçma seçeneği verilmeyen köpeklerin, çaresizliğe
şartlandıklarını, deneyin ikinci fazında hoş olmayan bir durumdan kaçma seçeneği
verildiğinde de bu fırsatları kullanmadıklarını gördüler. Normalde 150 cm zıplayabilen
pireler ile yapılan kapalı kavanoz deneyinde, pireler kavanozun boyutu kadar zıplamaya şartlandırılmış, kavanozun kapağı açılsa dahi zıplama boyutları kavanozun ölçüleri dahilinde olmuştur.

İlginizi Çekebilir: Folie a Deux: Paylaşılmış Psikotik Bozukluk

Nergis Kapik makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Günümüzde En Çok Duyulan Sendrom Çeşitleri & 20 Meşhur Sendrom

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.