Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Seul‘de Gezi Rehberi

Seul, Güney Kore’nin başkentidir. 1934 yılına dayanan bir başkent olma hikayesi vardır. Dünyanın en kalabalık 13. Şehri ve en büyük ikinci metropolitanıdır. Ülkenin kuzeybatısında yer alan Seul, Han Nehri ile iki bölgeye ayrılır. Şehrin planları 600 yıl önceden beri önemli bir yer tutmuştur. Bu planların temelinde de nehri ve çevredeki doğal dokuyu korumak bulunmaktadır. Şehirde geleneksel ve modern mimari bir arada yaşamaktadır. 1400’lerden kalma bir yapının yanında uçsuz bucaksız gökdelenlere rastlayabilirsiniz. Peki Seul’e gittiğinizde gezilecek yerler hangileridir?

Seul’de Gezilecek Yerler | Gyeongbokgung Sarayı
Seul’de Gezilecek Yerler | Gyeongbokgung Sarayı

Gyeongbokgung Sarayı

Seul’de gezilecek yerlerin en başında gelen, geleneksel ve modern mimarinin beraberliğini en iyi anlatan yapılardan biridir Gyeongbokgung Sarayı. Modern binaların merkezinde, Joseon Hanedanlığından kalma bir saray kompleksidir. Seul’ün ana sarayı ve Hanedanlığın Beş Büyük Saray’ın en büyüğüdür. Yaklaşık 40 hektarlık bir arazi üzerine inşa edilmiştir. Seul’un en eski sarayı olan Gyeongbokgung, günümüzde en çok turist alan yapılardandır. Her gün öğlen saatinde geleneksel kıyafetler ile nöbet değişimi yapılmaktadır. Saray duvarlarının içinde dış mahkeme, kral ve devlet görevlileri için ofisler ve kraliyet ailesi için yaşam alanları ve boş zaman bahçeleri içeren iç mahkeme bulunmaktadır. Alanın genişlediği bölgesinde, aralarında Kraliçenin evi ve Veliaht Prens’inin evinin de bulunduğu irili ufaklı diğer saraylar bulunmaktadır.

Seul’de Gezilecek Yerler | Jogyesa Tapınağı
Seul’de Gezilecek Yerler | Jogyesa Tapınağı

Jogyesa Tapınağı

Seul’de gezilecek tapınaklardan biri, baş tapınak olan Jogyesa Tapınağı’dır. Yapı 1395’te Joseon Hanedanlığı’nın başlarında kurulmuştur. Jogyesa Tapınağı’nın en önemli özelliği, geleneksel tapınak anlayışı ile saray mimarisinin bir karışımı olarak inşa edilmesidir. Tapınağa girişi sağlayan tek sütunlu kapı, Budizm ile ölümü ayıran temsili bir giriştir.

Seul’de Gezilecek Yerler | Changdeokgung Sarayı
Seul’de Gezilecek Yerler | Changdeokgung Sarayı

Changdeokgung Sarayı

UNESCO tarafında 1997 yılında Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Saray, Joseon Hanedanlığı döneminde inşa edilmiştir ve Seul’de gezilecek yerlerin en ikoniğidir. 74 hektarlık bir arazi üzerinde bulunan bu saray kompleksinin inşası yaklaşık 7 yıl sürmüştür. Japonların Kore’yi işgal ettiği dönemde zarar gören yapı, 1609 yılında özgün haline sadık kalınarak restore edilmiştir. Strüktürü, bağlantı elemanı kullanılmadan iç içe geçecek şekilde üretilen ahşap malzemeler ile inşa edilmiştir. İçerisindeki yaşam kadınlara ve erkeklere özel olmak üzere belirgin şekilde ayrı tasarlanmıştır. Kompleksin ortasında bulunan heykelli taş köprü de kraliyet ailesi ile halkı birbirinden ayıran sınırı temsil etmektedir.

 Seul’de Gezilecek Yerler | Deoksugung Sarayı
Seul’de Gezilecek Yerler | Deoksugung Sarayı

Deoksugung Sarayı

Seul’de Joseon Hanedanlığı zamanlarından kalan Deoksugung Sarayı, 20. Yüzyıla kadar kraliyet ailesinin mensuplarının yaşadığı bir saray kompleksidir. Deoksugung, Joseon Hanedanı kralları tarafından yaptırılan Beş Büyük Saray’dan biridir. Şehrin ulaşılabilir bir kısmında yer aldığı için kompleksin yanına daha sonra müze olarak kullanılacak bir bina eklenmiştir. Seul’de gezilecek yerlerin başında gelen Saray, şehrin en ulaşabilir merkezinde bulunmaktadır.

 Seul’de Gezilecek Yerler | Bukchon Hanok Köyü
Seul’de Gezilecek Yerler | Bukchon Hanok Köyü

Bukchon Hanok Köyü

Seul’un geleneksel evleri olan hanoklardan meydana gelen Buckhon Hanok Köyü, Joseon Hanedanlığı zamanlarında kurulmuştur. Eski dönemde üst sınıfın burada yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Kelime olarak hanok, 1975 yılında Kore büyük sözlüğünde ortaya çıktı ve ‘batı evinin bir zıttı ve Kore tarzı ev’’ anlamına gelen bir terim olarak tanımlandı. Günümüzde de turistler tarafından büyük ilgi gören Köy, Seul’de gezilecek yerler listesinde baş sıralardadır.

Hanok’un ayırt edici özelliklerinden biri kış soğuğunu önlemek için geliştirilmiş olan ondol isimli ısıtma sistemidir. Ondol, “ılık taşlar” anlamına gelmektedir. Odanın zeminine ‘gudeul’ adı verilen kanallar döşenerek, mutfaktaki sobadan çıkan ısı ve dumanın bu kanallar yardımıyla bacaya iletilmesi şeklinde tasarlanmasıyla oluşturulan bir ısı iletim sistemidir. Hanokun bir diğer unsuru da, sıcak ve nemli yazları rahat bir şekilde geçirebilmek için geliştirilmiş olan maru isimli mimari tarzdır. Maru, ahşap zeminin yerle arasında boşluk olacak şekilde yerleştirildiği ve bu şekilde soğuk ve sıcak hava döngüsünün eşit bir şekilde sağlandığı doğal bir klima sistemidir.

Geleneksel Kore çatı konstrüksiyonu genelde topraktan yapılmış ve çeşitli renklerde olabilen seramik kiremitler veya pirinç samanlarıyla örtülüdür. Bunların yanında Neowa (shingle), giwa (fayans), byeotjib (pirinç samanı), stone giwa (fayans), eoksae (eulalia) ve goolpy (meşe kabuğu) malzemeleri de kullanılmıştır. Ahşaptan yapılan geleneksel Kore evlerinin bakımı iyi yapılırsa uzun süre kullanılabilmektedir.

Hanok analizi
Hanok analizi
 Seul’de Gezilecek Yerler | Lotte Dünya Kulesi
Seul’de Gezilecek Yerler | Lotte Dünya Kulesi

Lotte Dünya Kulesi

Lotte Kulesi, Dünya’nın en yüksek 5. yapısı iken Güney Kore’nin en yüksek yapısıdır. Yüksekliği 555 metre olan bu kule 123 katlıdır. Formu oluşturulurken Kore’nin seramik ve kaligrafi sanatından ilham alınmıştır. İçerisinde ofis, otel, restoranlar ve mağazalar bulunmaktadır. Kule, şehrin enfes manzarasını ayaklar altına serdiği için Seul’de gezilecek yerlerin en başında yer almalıdır.

 Seul’de Gezilecek Yerler | Dongdaemun Tasarım Plaza
Seul’de Gezilecek Yerler | Dongdaemun Tasarım Plaza

Dongdaemun Tasarım Plaza

Zaha Hadid Architects ekibi tarafından tasarlanmış olan Dongdaemun Tasarım Plaza, içerisinde sergi ve dinlenme salonları, bir tasarım müzesi ve herkese açık bir kafe bulunduran kamusal bir alandır. Proje, Kore’de üç boyutlu BIM kullanan ilk kamusal proje özelliğini taşımaktadır. Plazanın kurgulanan mimari çevresinin, ‘tasarımın merkez noktası’ olarak Seul’un antik surları ve tarihi ile bir bağ kurması amaçlanmıştır. Yanına yaklaştığınız anda bir ZHA yapısı olduğunu size anlatan bu yapı, Seul’de gezilecek yerlerden biridir.

 Seul’de Gezilecek Yerler | N Seul Kulesi
Seul’de Gezilecek Yerler | N Seul Kulesi

N Seul Kulesi

N Seul Kulesi ya da Namsan Kulesi, 1969’da radyo kulesi olarak inşa edilmiş, 1980 yılında ise halka açılmıştır. Kule, Kore’nin ilk genel radyo dalgası kulesi özelliğini taşımaktadır. Günümüzde KBS, MBC ve SBS gibi Kore medya kuruluşları için sinyaller yayınlamaktadır. Namsan dağında yer alan N Seul, dağın yükselerek bulutlara değmesini temsil etmektedir. Aynı zamanda 236 metre yüksekliği ile de Seul’un en yüksek noktasını oluşturmaktadır. Birden çok işleve hizmet eden kuleye ulaşım karayolu ve teleferik ile sağlanmaktadır. Kule, şehrin 360 derece panoramik seyrini imkan kıldığı için, Seul’de gezilecek yerlerin en önemlilerinden biridir.

Seul’de Gezilecek Yerler | Saemoon Klisesi

Saemoon Kilisesi

Saemoon Kilisesi, Kore’deki protestan kiliselerinin ana kilisesi olarak inşa edilmiştir. Tasarımında dört şey vurgulanmak istenmiştir; Koreli protestan kiliselerinin ana kilisesi olarak tarihsellik, cennete açılan sembolik kapılar, farklı mekanlarda Mesih’i ışık olarak ifade eden ve vaftiz ve uyum aracı olarak suyu kutsal olarak ifade eden sembolik kapılar. Ön cephenin açıklığı, kamusallığı ve asılan bir haç ile, alanın çok bozulmadığı hissi verilmektedir. Bu kutsal mekanı yaşamak ve hissetmek için Seul’de gezilecek yerler listenize bu yapıya da bir yer ayırmalısınız.

 Seul’de Gezilecek Yerler | Saemoon Klisesi
Seul’de Gezilecek Yerler | Louis Vuitton Seul Butik

Louis Vuitton Seul Butik

Ünlü mimar Frank Gehry imzalı bir tasarımdır. Yapı zikzaklı bir giriş holü ve dalgalı cam panellerle oluşturulmuş kübik bir kütleye ve tamamı cam bir cepheye sahiptir. Cephenin hareketleri, Gehry’nin yerel dansta gözlemlediği beyaz, uçuş uçuş kıyafetlerin hareketlerini yansıtmaktadır. Cephe ve çatı ikilisi ile taş zemin arasındaki tezatlık aynı zamanda yapının üstünde yakalanmak istenen hafiflik hissini de vurgulamaktadır. Camla kaplı en üst katta da bir sergi mekanı bulunmaktadır. Gehry’nin dokunuşunu yakından hissetmek isterseniz Seul’de gezilecek yerler listenize burayı da eklemelisiniz.

Louis Vuitton Seul Butik
Seul’de Gezilecek Yerler | Kukje Galerisi

Kukje Galerisi

Seul’de gezilecek yerlere bir sanat galerisi eklemek isterseniz, karşısınızda Kukje Galerisi. Yapının cephesinde 510.000 adet halkanın birbirine bağlanması ile elde edilen paslanmaz çelik bir ağ bulunmaktadır. Ağa dışardan bakıldığında bulanık görüntüsü ile soyut bir cisim izlenimi vermektedir. Bulanıklık yapının sınırını tam belirleyemese de Kukje, bulunduğu çevrenin düzensizliği ile uyum sağlamaktadır.

Kukje Galerisi için özel tasarlanan bu cephe, kumaş kadar esnektir ve bu esnekliği sayesinde gövdeyi sıkıca sarar. Bu biçimlenişi ‘zırh’ olarak tanımlamaktadırlar. İçerisinde 60 kişilik oditoryum, sanat galerisi, proje alanları ve yönetim birimleri içermektedir. Zemin katta bulunan sergi alanında doğal ışıktan yararlanmak amacı ile tavanda bir pencere kullanılmıştır. Işığa duyarlı sergiler için karanlık bir ortam sağlanabilmesi adına bu pencereye gölgelik işlevi de eklenmiştir. Zemin altı kotlarda oditoryum, yemek birimleri, yönetim birimleri, mekanik birimler ve tuvaletler bulunmaktadır.

 Seul’de Gezilecek Yerler | Seul yeni belediye binası
Seul’de Gezilecek Yerler | Seul Yeni Belediye Binası

Seul Yeni Belediye Binası

Seul Yeni Belediye Binası, eski belediye binasının yıkımının hemen ardından inşa edilmiştir. Kore mimarisine göre fütüristik bir yapıdır. Mekan, ormanın ve dış mekanın bir birleşiminden oluşsa da, içeride yürüyen merdivenler, uzay gemisi gibi bölmeler, devasa duvarları ve sütunları ile gerçeküstü bir hissiyat uyandırmaktadır. Bina cephesi okyanus dalgası gibi görünmektedir. Buradaki ütopik yaşamı deneyimlemek isterseniz, Seul’de gezilecek yerlere bir de burayı eklemenizi tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir: Paris Rehberi

Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Seul’de Gezilecek Yerler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.