Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Siber Saldırı kavramını siber saldırı nedir yazımızda anlattık. İnternet ve ağ kavramlarının hayatımıza girmesiyle ortaya çıkmış ve çıktığı günden beri de hızla yayılmaktadır. Öyle ki bir siber saldırının hedefi haline gelmek için elinizde çok önemli bilgilerin olmasına ya da İran Stuxnet saldırısında olduğu gibi ağa bağlı olan bir şirket olmanıza da gerek yok, çok farklı amaç ve yöntemlerle bir siber saldırı gerçekleştirilebilir. Bu yazıda siber saldırı nereden geliyor ve gelecekte nereye gidecek kısaca beraber incelemeye çalışalım.

Tarihin İlk Siber Saldırısı

İnternetin günümüzdeki halini alması bile 1989 yılını bulurken 1988 yılında üniversite öğrencisi Robert Tappan Morris tarafından tesadüfi bir şekilde tarihin ilk siber saldırısı gerçekleştirildi. Morris’in amacı sadece interneti keşfedilmek, aynı anda kaç cihazın ağa bağlı olabileceği gibi sorulara cevap bulabilmekti.

Robert Tappan Morris
Robert Tappan Morris

İlk hacker olarak da kabul edilen Robert Tappan Morris, bu amaçla bir program yazdı ve programı başarılı da oldu. Artık internetin bağlı olduğu her birimi kontrol sunucusuna bildiren bir yazılım oluşturmuştu. Bugün DOS ya da DDOS olarak adlandırılan ve ağda yoğun trafik yaratarak diğer istenilen trafiğin akışını engelleyen bir yazılım yapmış oldu.

DOS Attack
DOS Attack

Bu siber saldırı küresel çapta %10 cihaza hasar verdi ve kurtulmaları yaklaşık 72 saat sürdü. Ayrıca Morris, virüs yerine “worm” adıyla bilinen bir solucan yarattığı için solucan kendi kendine çoğalıp kolayca yayılabildi ve bu da kayıtlara “Morris Solucanı” adıyla geçmiş oldu. Bu siber saldırı her ne kadar bilinçli gerçekleşmemiş olsa da Morris’in yaklaşık 3 yıl hapiste yatmasına neden oldu. Hapisten çıktıktan sonraysa MIT Üniversitesi’nde çalışmaya başladı.

Siber Saldırıya 5 Örnek

1) NASA’ya Saldırı Şüphesi

NASA, 2006 yılında saldırı tehdidi nedeniyle fırlatma öncesinde e-posta sunucularını engellemişti. Yine bazı uzay araçlarının bilgilerinin yetkisiz kişilerce ele geçirildiği bildirilmişti.

2) Estonya’ya Siber Saldırı

2007 yılına gelindiğinde ise siber saldırı artık bireysel tesadüfi bir şeyden çok devletlerarası siber savaşa dönüşmüştü.

“Tallinn’in Bronz Askeri adlı anıtın yerinin değiştirilmesi tartışmaları sırasında dünyada bir ülkeye yönelik ilk sistematik siber saldırı gerçekleşti. Rus azınlığın protestoları sürerken NATO üyesi Estonya’daki internet erişimi sekteye uğradı.”

https://www.sabah.com.tr/gundem/2010/07/06/ilk_siber_saldiri_estonyadaydi

3) ABD Savunma Bakanı’na Siber Saldırı

Savunma Bakanı’nın e-posta hesabı Pentagon’un bilgilerine erişim amaçlı kimliği belirsiz kişilerce hacklendi.

4) Çin’e Siber Saldırı

ABD tarafından düzenlendiği düşünülen düşünülen siber saldırıda ÇİN kurumsal liderlerinin bilgisayarlarında casus yazılımlar bulundu.

5) Stuxnet Saldırısı

İçlerinde belki de en ilgi çekici olan ve birçok cihazı etkisi altına alan siber saldırıdır. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi aslında bu saldırı direkt olarak ağ sistemine değil de İran’ın nükleer santraline karşı yapılan bir saldırıdır. Etkilenen ülkelerin başında İran yer alsa da Endonezya, Hindistan, Azerbaycan, Pakistan gibi daha birçok ülke saldırıdan nasibini almıştır. Saldırıda yine worm kullanılmıştır. Saldırının ABD ve İsrail tarafından düzenlendiği yani devlet destekli olduğu düşünülmektedir. Zaten Zero Days adlı belgesel filmde detaylı olarak bahsedilmektedir. Filmi özellikle siber güvenliğe ilgisi olan kişiler mutlaka izlemelidir.

Tabi ki siber saldırılar bunlarla sınırlı değil 2007’den bu yana birçok ülke siber saldırıya uğramaya devam etmiştir. Hatta o denli çok siber saldırı gerçekleşmiş ki bu yazımıza dahil edemiyoruz. Geçmişten bugüne doğru gelirken çok yakın zamanda ABD’ye düzenlenen siber saldırıya da bir göz atalım.

ABD’ye Rusya’dan Siber Saldırı

Bu saldırının Enerji, İç güvenlik, Hazine ve Ticaret Bakanlığı gibi pek çok önemli yapıyı hedef aldığı söyleniyor. Hatta siber saldırı aylar önce düzenlenmiş ama yeni fark edilmiş durumda. ABD’nin yeni başkanı Joe Biden Donald Trump’ı siber saldırı için önlem almaması konusunda suçluyor. Yine yakın zamanda Trump’un basit şifresi nedeniyle Twitter hesabının eklenmesi göz önüne alınırsa Biden, bu konuda haksız da sayılmaz.

Siber Saldırılar Nereye Doğru Gidiyor?

Ağla olan bağlantımız arttıkça ve dünya dijitalleştikçe büyük ihtimalle siber güvenlik daha da önem kazanacak. Bugün artık olay sadece birinin sosyal medya hesabının hacklenmesinden çıkıp devletlerin, ülkelerin savaşına dönüşmüş durumda. Yine şirketler için de siber güvenlik çok önemli bir noktada. Bu konuda

Sadece 2 tür şirket olduğuna inanıyorum: Saldırıya uğramış olanlar ve uğrayacak olanlar.

Robert Mueller

2 tür şirket vardır: Saldırıya uğramış olanlar ve henüz saldırıya uğradığının farkında olmayanlar.

John T.Chambers

Bu yazımızda siber saldırı alanında 5 örnek verdik. Eğer sizde bu konular hakkında daha da çok bilgi edinmek isterseniz yorum atın, değerlendirelim..

İlginizi Çekebilir:1 Örnekle Kalman Filtresi Nedir?

zehrasenasenturk makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Geçmişten Bugüne 5 Örnekle Siber Saldırı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.