içinde

Silikon Vadisi Ne Ara 1 Numara Oldu?

Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Teknoloji, yapay zeka veya nesnelerin interneti (IoT) denilince aklımıza ilk gelen yer belki de Silikon Vadisi. Çalışanların yılda ortalama 80 bin dolar kazandığı, açık büfeden tutun da yüzme havuzuna ve hatta masaj kompleksine pek çok ücretsiz imkan sunan ve insanların sözleşmesiz olarak çalıştığı Silikon Vadisi’nde yaklaşık 250 bin çalışan var ve dünyada bu yapıyla yarışabilecek herhangi bir bölge veya başarılı olmuş bir örnek yok. Pekala, alınan maaşlara oranla kiraların da uçuk derecede pahalı olduğu ve bazı ülkelerin ekonomisinden daha büyük kazanca sahip olan Silikon Vadisi ne zaman kuruldu ve nasıl bilişimin merkezi haline geldi? Buyurun, başlıyoruz.
Bölge olarak Kaliforniya eyaletinde ve San Francisco şehrinde bulunuyor.  Tam olarak bölgede San Jose Vadisi’ne verilen isim. Öncelikle Silikon Vadisi ismini bölgede oldukça fazla üretilen silikon yongalardan (çiplerden) alıyor, bu çipler teknolojiye çok büyük oranda katkı sağlıyor. Daha sonraları teknoloji ile eş anlama gelmesinin nedeni pek çok teknoloji devinin merkezinin burada olmasıdır. Microsoft, Yahoo, Google ve Apple gibi şirketler bizzat burada kurulmuş; Facebook gibi bazı şirketler ise merkezini sonradan buraya taşımıştır.

apple silicon valley ile ilgili görsel sonucu
Vadinin en büyük şirketleri Apple ve Google’dır.

1848 yılında Kaliforniya eyaletinin başkenti El Dorado bölgesinde altın keşfedildi ve böylece bölge tanınmaya başladı. 1850 yılında bölge “Altın Eyaleti” olarak anılmaya başlandı. 1891 yılında eski Kaliforniya valisi Leland Stanford’un Stanford Üniversitesi’ni kurması ise günümüzde Silikon Vadisi’ni teknoloji merkezi yapan en önemli neden. 1912 yılında bölgeye taşınan ve aynı zamanda iletkenin mucidi olan Lee de Forest ve arkadaşları Stanford Üniversitesi’nden destek alarak burada çalışmaya başladılar ve burada yaptıkları çalışmalarla radyo, kıtalar arası telefon iletişimi, televizyon,radar ve erkenden dijital elektroniğin gelişmesine katkıda bulundular. Burada çalışanlar daha sonra ayrılıp farklı şirketlerde görev aldılar.

stanford university ile ilgili görsel sonucu
Stanford Üniversitesi

Fakat asıl büyük adımı Frederick Terman atacaktı. Büyük Buhran sırasında mühendislik bölümünde profesör olan Frederick Terman öğrencilerine kendi işlerini kurmalarını tavsiye ediyor, bir yandan da okuldaki teknolojik gelişmeler için federal devletten hibe almaya çalışıyordu. Teşvikleri işe yaradı, 1939 yılında Terman’ın iki öğrencisi tarafından (Bill Hewlett ve David Packard) üniversitenin desteği ile çok yakındaki bir garajda HP kuruldu. Kurulan bir diğer şirket de Varian Brothers idi. Stanford üniversiteye 800 hektarlık bir arazi bırakmıştı, Terman bu arazinin 660 hektarlık bölümüne sanayi parkı kurdu. İlk kiracılar HP ve Varian Brothers şirketleri oldu. Tarihin ilk teknoparkı hayata geçmişti. Silikon Vadisi bünyesinde kurulan ilk şirketler ise General Electric ve Kodak’tır.

frederick terman ile ilgili görsel sonucu
Frederic Terman

Gelelim rekabetin bu kadar artmasına ve kişilerin sözleşmesiz olarak çalışma nedenine… 1956 yılında William Shockley, John Bardeen ve Walter Brattain ilk yarı iletken olan transistorü icat ederek Nobel ödülü aldılar. Fakat  1 yıl sonra ‘’Hain Sekizliler’’  olarak adlandırılan grup bu yarı iletkenin çok daha gelişmişini üretmeyi başardılar. 1968 yılına gelindiğinde ‘’Hain Sekizliler’’den iki tanesi gruptan ayrılarak Intel’i kurdular. 20 yıl içerisinde Shockley firmasının bünyesinde çalışan elemanlar ayrıldıklarında tam 65 şirket kuruldu. Bu kadar güçlü bir rekabet Silikon Vadisi’nde normal karşılanıyor ve doğal olarak insanlar sözleşmeli çalışmak istemiyordu.

hain sekizliler ile ilgili görsel sonucu
Hain Sekizliler

Girişim Haber’in yaptığı bir habere göre ise Türkiye’nin 5 önemli üniversitesi, Silikon Vadisi‘nin ilk Türk üssü olacak bir girişim peşindeler, fakat mart 2017’den sonra herhangi bir haber yapılmadı bu konuyla ilgili.

İlginizi Çekebilir : Google Neden Bu Kadar Başarılı ?

Bu e-posta aboneliği size değer katar!

sosyohobik tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şiddetin Farklı Bir Boyutu " MOBBİNG"

Lastik Teknolojisi Baştan Aşağı Değişebilir - Havasız Lastikler

Lastik Teknolojisi Değişebilir – Havasız Lastikler