Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Merhabalar, bu içeriğimde sizlere prekarya nedir, neden prekarya grubunun içerisine girenler artıyor? Bunlardan bahsedeceğim.

Prekarya Nedir?

Prekarya, ağırlıkla bilişsel işlerin yapıldığı sınıfa verilen addır. Genelde yaratıcı iş yapanlar (sanatçılar, tasarımcılar, metin yazarları vb.) bu sınıfın içerisinde olurlar.

Bu sınıfın düzenli işleri olmaz, genelde freelance olarak çalışmayı tercih ederler. Kısaca proletaryanın daha entel hali diyebiliriz. Yani namı diğer sınıfsızlar.

Prekarya, aynı zamanda tarihteki işlerinin gerektirdiğinden daha fazla eğitime sahip olması beklenen ilk işçi sınıfıdır.

Neden Herkes Prekarya'ya geçiyor
Sınıfsızlar: Prekarya

Prekarya Piramidi Ne Demek İstiyor?

Piramitte;

  • Elit: Pasif geliri olan insanlar.
  • Maaş: Emekli maaşı, ikramiye sahibi olan orta kesim.
  • Yetkinlik: Maaşlı bir işte çalışan orta kesim.
  • Prekarya: Belirli yetkinliklerini paraya çevirmeye çalışan orta kesmin entel hali.
  • İşsiz: İş sahibi olmayan ya da iş bulma umudunu kaybetmiş kişiler topluluğu.

Neden Herkes Prekarya’ya geçiyor?

Gig ekonomisi ile ilgili içeriğimize ulaşarak neden prekarya’ya geçmek isteyebileceklerini öğrenebilirsiniz.

İnsanlar acaba memuriyetten ya da afilli bir ünvanı terk edip de gig ekonomisine girmek ister detaylıca anlattık.

Gig Ekonomisinde bardağı dolduran son damla ise geçtiğimiz son 100 yılda 4 büyük kriz ve 10’larca resesyon geçirmiş olması. Dünya kriz tarihleri içeriğimizde bunlardan detaylıca bahsettik.

3 Maddede Neden Prekarya?

1) Kendine Özgü Üretim Tarzı

A) Esnek

Firmalar bu madde de daha rahat iş yapmalarına izin veriyor, çalışanlar biraz olsun kendilerinin ne istediğini görebiliyor ve ona göre aksiyon alabiliyor. (Örneğin haftanın her günü 5’den 6’a kadar süresinin kişinin projelerine ait olması gibi. Bu maddeyi genellikle startuplar kullanmakta.)

B) Serbest

Avantajları çalışma saatlerini ve yapacağın işleri tamamen senin elinde. En büyük handikapı ise çok ciddi bir efor ve çok ciddi bir iş planı yapmalısın. Bu tamamen bir freelancer yani gig ekonomisi hareketidir.

2) Kendine Özgü Dağıtım Hattı

Freelance iş yaptığı için yapılacak işlerin dağıtımı da kendisi gibi özgün. Örneğin Trello’da milyarlarca dolarlık işlerin sürecini takip edebilirsiniz. Sektörünüzün getirdiği yeniliklere göre değişen insanoğlu, bu dönemde artık bağımsız dağıtım yapabilmektedir.

3) Devletle Farklı İlişkiler Geliştiriyorlar

Örnek vermem gerekise rimuut.com devletle olan ilişkinde kısaca diyor ki “teferruat yok satış yap parayı al” diyor. Yani Türkiye’den bir kişi Almanya’ya satış yapabilir ve Alman kanunlarını bilmeden. Bunun gibi pek çok olay artık değişiyor, değişmek zorunda kalıyor.

Prekarya Tarihi – Geçmişten Günümüze Prekarya

İlk prekarya’lar dünyada genel olarak serbest piyasanın hakim olmaya başladığı 1980’li yılların sonuna doğru başladı. Şu an ABD’nin yarısından fazlası gig ekonomisi ile dönüyor. Dünya bambaşka bir yere evrilirken gözlerimizi kapamak çok da akıllıca ve çok ca verimli olamayacağa benziyor.

Prekarya Grupları

1) Eski Çalışanlar (Baby Boomer Jenerasyonu)

Eski çalışanlar eğitimi az almış, sadece belirli popülist akımları takip eden ve neden yaptığını açıklayamayan gruptur. Atavist de denilebilir. Genel de işleri tarım gibi yoğun bilgiye dayalı olmayan işlerdir.

2) Nostaljikciller (X Jenerasyonu)

Nostaljikcilerin ana felsefeleri “umduğunu değil, bulduğunu ye” kafasında yaşayan, kolay kolay itiraz etmeyen fakat esti mi de iyi gürleyen gruptur.

3) İlericiler (Y Jenerasyonu)

İlericlerin ana felsefeleri “ileri hep ileri” olan gruptur. Büyük bir borç altına sokulmuşlardır ve artık farklı, kendilerine anlam ifade eden bir takım işler yapmak istemektedirler. Her daim tetiktedir, sorgular, araştıran bir gruptur ilerici.

Eğer X, Y, Z jenerasyonları ile ilgili satın alma davranışlarını öğrenmek istiyorsan kuşaklara göre satın alma anlayışı içeriğimize kesin göz at.

Dünyada En Çok Prekarya Nerede?

Dünyada en çok prekarya Çin’dedir. 2.Sırada ise ABD gelmekte olup, İspanya, Kore, Japonya gibi ülkelerde bu oran %40’ın üstündedir.

Bu içeriğimde umarım meramımı anlatabilmişimdir. Sizlerle yeni içeriklerde görüşebilmek dileğiyle.. Bir sorunuz vs. varsa yorumlara yazın. En kısa sürede döneceğim.. Prekarya nedir? Neden gelecekte daha çok olabilir? Gibi soruların cevabını bulmaya çalıştık.

İlginizi Çekebilir: 4 Çağda Paranın Tarihi

https://ogrencibloglari.net
Ibrahim Aydogdu makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Sınıfsızlar: Prekarya Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.