içinde

Smart Hedefler

smart

Google Haberlere abone olarak gençlere değer katabilirsiniz.Google Haberler Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Merhabalar bu yazımda sizlere iş hayatında smart hedefleri anlatacağım.

Hedef belirlemek iş hayatında olduğu kadar özel hayatta da çok önemlidir. Tüm kişisel gelişim kitaplarının ortak paydası hedef belirlemektir. Bize daima uzun vadeli, kısa vadeli ve kişisel hedefler belirlememiz söylenmiştir. Ancak uzun vadeli hedefler belirlemenin kültürümüzde yaygın bir uygulama olmadığını biliyoruz. Peki kaçımız zamanında geleceğimize dair net hedefler koyarak yola çıktık? Ya da kaçımız hedeflerimizi belirlerken uygun kriterler ışığında plan yaptık? İşte kendimize uygun, gerçekçi ve mümkün hedefler belirlerken dikkat edilmesi en önemli noktalardan biri hedefin S.M.A.R.T hale getirilmesi gerektiğidir. S.M.A.R.T yöntemi iş ve özel hayat dahil birçok alanda hedef ve faaliyet belirlemede, kısacası gelecek planlamasında büyük yarar getiren pratik bir yöntemdir.

Smart sözcüğü İngilizce’de “zekice, ustaca, harika” gibi anlamlara gelir. Burada ki S.M.A.R.T  ise “Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound” sözcüklerinin baş harflerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş ve yine bu anlama gönderme yapan bir kısaltmadır.

smart goals

SMART HEDEFLER

SPECIFIC (ÖZEL)

Hedefiniz özelliklerini olabildiğince açık şekilde tanımlamanız gerekmektedir. Okuyan herkes  hedefin içeriğini  aynı  şekilde anlayabilmeli  yani  net olmalı.

 • Yanlış Hedef:  Bir kitap yazacağım.( Hedeflenen  kitabın ne  hakkında  olduğu  üzerine  herkes  farklı  düşünebilir.)
 • Doğru Hedef: 2024 yılı Haziran  ayı  sonuna  kadar  Bilinçli  İnsan Toplumu  üzerine  en az 35  kaynak  kullanarak  350  sayfalık  bir kitap  yazacağım.

MEASURABLE (ÖLÇÜLEBİLİR)

Proje sonucunda hedefinize ulaşıp ulaşamadığınızı  nasıl  ölçeceğinizi  başta  belirlemeniz   gerekmektedir. Hedefin ölçülebilir kriterleri olmalıdır.

 • Yanlış Hedef:  Çok zengin olacağım. (Zenginliğin içeriği ve miktarı net değil.)
 • Doğru Hedef: 2030 yılı sonuna kadar 2 milyon  dolar kazanacağım.

ACHİEVABLE (ULAŞILABİLİR)

Hedefiniz sizinle veya yaptığınız konu ile alakalı ulaşılabilir olmalıdır. Hayali hedefler belirleyerek  düşük motivasyon ile çalışırsanız  hedefinize ulaşmanız zorlaşacaktır.

 • Yanlış Hedef: Yeni şirketim ile pazara %100 hakim olacağım.  (???????)
 • Doğru Hedef: Önümüzdeki 3 yıl içinde ücret yönetimini  öğrenip , 2028 yılı sonuna kadar  şirketimde  performansa  dayalı  ücretlendirme  sistemini  kuracağım.

RELAVENT (UYGUN)

Uygun, gerçekçi  olmalı. Yani bu hedef  için uğraşmaya  değer  mi ? Hedefi  gerçekleştirecek kişi  gerçekten sen mi olmasın? Diğer hedeflerinle uyumlu mu? Hedef için doğru zaman mı ?  sorularına  cevap vermelidir.

 • Yanlış Hedef: Bütün insanların eşit olduğu bir dünya kuracağım . ( ??????)
 • Doğru Hedef: Önümüzdeki 4 yıl boyunca 1000 gence bedava eğitim seminer vereceğim .

TİME – BOUND (ZAMAN)

Belirlediğiniz hedefin bir başlangıç ve bitiş zamanı olmalıdır.  Eğer  hedefinize gerçekçi bir  başlangıç zamanı koymazsanız  bu  hedef için çalışmayı sürekli öteleyerek geciktirebilirsiniz. Aynı  zamanda bitiş zamanınızı belirlemezseniz projenizi bitirmeyi uzun süre boyunca erteleyebilirsiniz.

HEDEFLERİNİZ İSTEK DEĞİL“S.M.A.R.T.OLSUN!..

Eğer herhangi bir  konuda  bir  şeyi  çok  istiyorsanız ve onu arzuluyorsanız, önce bir hedef  koyabilirsiniz. S.M.A.R.T hedef belirlemede öncelikli olarak kendiniz için koyduğunuz hedeflerden başlayın. Daha iyi bir kariyer, daha iyi bir yaşam, daha iyi bir iş gibi hedefler koyabilirsiniz. Doran’a  göre temel prensip şu olmalı: “Ölçülemeyen hedef, hedef değildir !” . Yani siz de oluşan bir istek  olabilir ama henüz S.M.A.R.T bir hedef değildir. Bu yüzden hedeflerinizi gerçekleştirmek  amacındaysanız o hedefleriniz “istek” değil “S.M.A.R.T”  olsun.
     

S.M.A.R.T Bir Hedef Oluşturmanın En Kolay Yolu Doğru  Soruları Sormaktan Geçer. Sormanız  Gereken  Başlıca  Sorular 

 • Projeye kimler dahil olacak ?
 • Biz ne istiyoruz ?
 • Projeyi nerede yapacağız?
 • Projeye ne zaman başlayacağız ve bitireceğiz ?
 • Bu proje için bizim hangi araç – gereçlere  veya bilgi birikimine ihtiyacımız var  ?
 • Bu neden yapıyoruz, bize ne faydası olacak ?

Bu sorular sizin hedefinizi olabildiğince S.M.A.R.T hale getirmenize yardımcı olacaktır.

SMART HEDEFİNİZİ ADIM ADIM BELİRLEYİN..

Başlangıçta aklınızdaki basit bir fikri, aşağıdaki soruların yanıtlarını vererek, adım adım  S.M.A.R.T bir proje hedefine dönüştürebilirsiniz. Bunun için kendinize çok sayıda soru sormaya hazır olun. Verilecek cevaplar, stratejinizi doğru belirlemenize yardımcı olacaktır.

S.M.A.R.T hedef belirleme ilk önceleri zorlanılan bir süreç gibi gelebilir, ancak ilerledikçe aslında  aydınlatıcı bir süreç olduğunu göreceksiniz. Proje hazırlamanı ve uygulamanın zorluklarını hafifletmenin sırrı, S.M.A.R.T  hedefler belirlemektir.

smart hedefler belirleme

ÖRNEKLE S.M.A.R.T HEDEF  BELİRLEME;

 • Kişinin isteği: Kilo verip eski formuna kavuşmak.
 • Kişinin hedefi: Fazla kilolarından kurtulmak.

ANALİZ  PLANI

 • Kişi, yapmak istediği  şeyi, ulaşmak  istediği  sonucu  net  bir  şekilde  tanımlıyor. Fazla  kilosu  olduğunu düşünüyor ve bunu  makul  bir  sürede vermeyi durum ve hedef  belirtti.
 • Hedefi belirleyip, tanımladıktan sonra  sıra  onun  ölçülebilirliğine  bakmaya kişi  bu amaçla bir diyetisyene gidiyor ve ne kadar fazlalığı olduğu; bundan ne kadar sürede  kurtulabileceği  yapılan kan testleri, beden- kitle endeksi ölçümleri, sağlık durumu ve yeme alışkanlıkları  araştırması ile ölçülerek tespit ediliyor.
 • Kişi, birinci ve ikinci  adımlarda yaptığı analizler ile hedefinin ulaşılabilir olduğuna kanaat  Diyetisyenin kendisine verdiği diyet listesi ve spor programına uyması halinde 4 ayda fazla  olduğu saptanan 8 kiloyu verebileceğine yani hedefine ulaşabileceğine ikna oluyor.
 • Kişi, hedefinin ulaşılabilir olduğuna ikna olduktan sonra gerçekçi olup olmadığını analiz    Ailesinde obezite ya da kilo verememe gibi sorunlar olmadığını, genetik  olarak bu kiloları   vermesinin mümkün olduğunu düşünüyor ve hedefine ulaştığında elde edeceği kazanımlara  odaklanıyor.
 • Analizin son aşamasında kişi hedefine ulaşmak için belirlediği zamanı doğru şekilde kullanma  konusunda kendisini motive ediyor ve 4 ay sonra 8 kilo vermiş olacağım diyerek koyduğu  hedefe ulaşmak için belirli aralıklarla diyetisyeni ziyaret ederek yapılan programa uyup  uymadığına kontrol ediyor. Böylece programın gerisinde  kalmış ise diyetisyenin de  önerileriyle ek önlemler alarak hedefine doğru ilerliyor.

SONUÇ

 Kişi “4 ayda 8 kilo” verme hedefine başarıyla bulaşıp eski formuna ulaşıyor.

İlginizi Çekebilir: Endüstri 1.0’dan 4.0’a Kısa Bir Yolculuk

Rapor Et

Ne düşünüyorsunuz?

Rabia Demirayak tarafından yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geleneksel işler dijitalleşiyor

Geleneksel İşler Dijitalleşiyor

no

Neden Hayır Diyemiyoruz?