Gençlere değer katacak içeriklere Google Haberler'den abone olmak ister misiniz?.Google Haberlere Abone Ol. Gençliğe değer katma arzusuyla..

Sosyal fobi, kişinin günlük olarak yaptığı şeylerin başkaları tarafından izlenmesinden veya yargılanmasından korktuğu için ortaya çıkan korku, öz bilinç, utanç ve anksiyete (kaygı bozukluğu)  duygularına verilen genel addır. Başka bir deyişle el âlem ne der korkusunun bilimsel tanımıdır.

Bazı sosyal durumlarda, örneğin yeni tanıştığımız birisiyle ilk randevuya çıkmak, derste sunum yapmak ya da yaptığımız bir iş başvurusunun mülakatına katılmak insanlarda gerginliğe neden olabilir. Ama sosyal kaygı bozukluğunda korku ve anksiyete, kişinin olaylardan hayatını bozabilecek seviyede kaçınmasına neden olur. Bu kadar büyüklükte bir stres kişinin günlük rutinini, işini, okulunu veya diğer aktivitelerini aksatabilir. Sosyal anksiyete ya da kaygı bozukluğu olarak adlandırılan bu durum, kronik bir zihinsel sağlık durumudur. Lakin psikoterapi ve ilaç terapisi ile çeşitli konularda başa çıkma becerilerini öğrenme, kişinin güven kazanmasına ve başkalarıyla etkileşim yeteneğini geliştirmesine katkıda bulunabilir.

Sosyal Fobiye Neden Olan Etmenler Nelerdir
Sosyal Fobiye Neden Olan Etmenler Nelerdir

Sosyal Fobiye Neden Olan Etmenler Nelerdir?

Anksiyete bozukluğu da muhtemelen biyolojik ve çevresel faktörlerin etkileşiminden kaynaklanmaktadır tıpkı akıl sağlığını etkileyen diğer birçok durum gibi. Sosyal fobinin nedenleri arasında öncelikle kalıtımsal özellikler başta gelir.  Anksiyete bozukluklarının kan bağı ile bağlı aile bireylerinde görülme olasılığı çok yüksektir. Ancak sosyal anksiyete bozukluğunun yüzde olarak ne kadar genetik ne kadar öğrenilmiş davranıştan kaynaklandığı henüz tıp uzmanları tarafından kesin olarak kanıtlanamamıştır. Bunun yanında beyinde bulunan amigdala adı verilen yapının, korku tepkisini kontrol etmede rol oynadığı düşünülmektedir. Çok aktif bir amigdalası olan kişiler, sosyal durumlarda artan anksiyeteye neden olan yüksek ve yoğun bir korku tepkisine sahip olma olasılıkları yüksektir.

Sosyal anksiyete bozukluğunun doğuştan gelmeyen, sonradan öğrenilmiş bir davranış olduğuna dair araştırma sonuçları vardır. Bazı bireylerde sosyal fobi, rahatsız edici veya utanç verici bir sosyal durumdan sonra da ortaya çıkabilir. Sosyal anksiyete (kaygı) bozukluğu sebebi ile sosyal durumlarda kaygılı davranışlar sergileyen ya da çocuklarını sürekli kontrol altında tutmaya çalışan veya aşırı korumacı olan anne-babalar arasında bir ilişki olduğu da öngörülmektedir.

Birçok faktörün sosyal anksiyete bozukluğunu arttırma riskini artırdığı düşünülmektedir. Bu nedenle biyolojik ebeveynlerin ya da kardeşlerin de sosyal fobi rahatsızlığı olan bireylerin sosyal anksiyete bozukluğu geliştirme olasılığı daha yüksektir. Alay edilme, aşağılanma, reddedilme ya da zorbalık gibi olumsuz deneyimlere maruz kalan çocukların sosyal kaygı bozukluğuna daha yatkın olduğu gözlemlenmektedir. Buna ek olarak aile içi çatışma ortamı, travma veya istismar gibi diğer olumsuz olaylar da sosyal anksiyete bozukluğunu tetiklemektedir.

Yeni durumlarla veya insanlarla karşılaştıkları zaman utangaç, çekingen, içine kapanık ya da ölçülü davranış gösterecek mizaca sahip çocukların daha büyük risk altında olduğu düşünülmektedir. Sosyal kaygı bozukluğu belirtileri genel olarak ergenlik çağında başlar, fakat bazı vakalarda yeni sosyal kaygı bozukluğu, daha ileri yaşlarda ilk kez ortaya çıkabilir. Kişinin dışarıdan bakıldığında diğer insanlar tarafından olumsuz yönde dikkat çeken bir görüntü veya durumunun olması, bireyin öz bilinç duygularını artırabilir ve sosyal fobiye de arttırabilir.

Sosyal Fobi İle Ortaya Çıkabilecek Karmaşıklıklar Nelerdir
Sosyal Fobi İle Ortaya Çıkabilecek Karmaşıklıklar Nelerdir

Sosyal Fobi İle Ortaya Çıkabilecek Karmaşıklıklar Nelerdir?

Tedavi edilemeyen sosyal fobi kişinin hayatını olumsuz şekilde etkileyebilir. Sosyal fobiye bağlı kaygılardan dolayı kişinin hayattan, ilişkilerden, işten veya okuldan keyif almamasına neden olabilir. Bu nedenle çok fazla alkol kullanma, madde bağımlılığı, iş hayatında başarısızlık, eleştiriye karşı aşırı alınganlık, kendini öne çıkarmada sorun yaşama, intihar veya intihar etme girişimleri, kendini toplumdan dışlama ve sosyal ilişki kurmada zorluk çekme, kendine güven duymama, kendi kendine olumsuz konuşma ve zayıf sosyal beceriler gibi karmaşıklıklara neden olabilir.

Sosyal Fobinin Önüne Nasıl Geçilir
Sosyal Fobinin Önüne Nasıl Geçilir

Sosyal Fobinin Önüne Nasıl Geçilir?

Bir kişinin sosyal fobi rahatsızlığının  ne zaman ve neyin tetikleyeceğini önceden kestirmenin bir yolu yoktur, fakat bu konuda endişe taşıyan bireyler, bu rahatsızlığın belirtilerinin etkilerini azaltmak için çeşitli yollar izleyebilirler. İlk olarak bu tür belirtilere sahip olan kişilerin hiç vakit kaybetmeden yardım almaları gerekir. Diğer birçok akıl sağlığı durumu gibi sosyal kaygı bozukluğunu tedavi etmek de zaman geçtikçe daha zor bir hale gelir.

Kişi, özel hayatını takip etmek, kendisinin ve ruh sağlığı uzmanının strese neden olan etmenleri bulması ve daha iyi hissetmesine yardımcı olacak şeylerin belirlemesi için bir günlük tutabilir. Kişi kendi hayatındaki problemleri önceliklendirerek zamanını ve enerjisini dikkatlice yönetebilir ve bu sayede hissettiği kaygıyı biraz daha minimize edebilir.  Bu süreçte kişinin kendi hoşuna giden şeyleri yapması tavsiye edilir.

Sigara, uyuşturucu, alkol hatta kafein gibi sağlıksız madde kullanımından kaçınmak son derece mühimdir. Bu maddeler özellikle aşırı kullanıldıklarında kaygıya neden olabilir ya da var olan kaygı hislerini daha da arttırabilir. Bu zararlı maddelere bağımlı olmak kişide ayrıca endişeye neden olabilir. Bu zararlı maddeleri bırakmak kişinin kendi başına yapmasında zorlandığı bir durum ise kişi doktoruna başvurmalıdır. Doktor bu kişiye yardımcı olacak bir tedavi programı bulacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kaygılı Bağlanma Nedir?

Tayfun Ataman makalelerini beğendiniz mi? Sosyal medyada takip edin!
Başkalarına Fayda Sağla
Yorum Yok
Yorum İptal
Yorumlar: Sosyal Fobi Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Resim ekle - Yalnızca PNG, JPG, JPEG ve GIF desteklenir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Copyright © 2020 Öğrenci Blogları. Tüm Hakları Saklıdır.

Giriş Yap

Öğrenci Blogları'na Hoş Geldin

Gençlere değer katan içerikler üretiyoruz. Aramıza katılacağın için mutluyuz.
Giriş Yap

Gelişim için ilk adım. Boş vakitleri iyi değerlendirmek gerek.